Контакт

Спорт

Реал и Манчестер сити треба да го потврдат пласманот во четврт-финалето

Објавено пред

Вечерва во Лигата на шампионите, на програмата се осмина-финалните реванши Реал-Аталанта и Манчестер сити-Борусија Менхенгалдбах.

Реал реваншот против Аталаната ќе го започне со предност од 1:0. Пред три недели во Бергамо, Менди го постигна единствениот гол. Аталанта на тој натпревар од 17.минута играше со фудбалер помалку на теренот.

Поради црвениот картон Фројлер ќе го пропушти натпреварот, а поради повреда ќе отсуствува и Хатербур. Реал ќе биде без повредениот Карвахал и Касемиро кој е суспендиран.

Традицијата вели дека Реал, забележал 11 победи на последните 12 натпревари, кога притивници им биле тимови од Италија. Од друга страна Аталанта има серија од пет победи на гости во Лигата на шампионите.

Можни состави:

Реал: Куртоа – Васкез, Варан, Рамос, Менди – Крос, Валверде, Модриќ – Асенсио, Бензема, Винисиус

Аталанта: Голини – Тонали, Ромеро, Џимсити – Маеле, Де Рон, Пашалиќ, Госенс, Песина – Мјуриел, Запата.

Вториот меч вечерва треба да биде само формалност за фудбалерите на Манчестер сити. „Граѓаните“ првиот меч го добија со 2:0, а со оглед на формата во која се наоѓаат тимовите, Борусија нема никакви шанси против лидерот во Премиер лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Двејн Вејд стана акционер во Јута, сака да има улога во тимот

Објавено пред

Трикратниот НБА шампион, Двејн Вејд купил акции од Јута Џез, придружувајќи му се на главниот акционер Рајан Смит со планови да има активна улога во клубот и во регионот на Солт Лејк Сити.

Вејд, кој поголемиот дел од кариерата го помина во Мајами хит е последен од низата на поранешни НБА ѕвезди кои купија дел од НБА тимови, вклучувајќи ги Грент Хил (Атланта хокс), Шекил О’нил (Сакраменто кингс) и секако, Мајкл Џордан, кој е главен акционер во Шарлот хорнетс. Меџик Џонсон претходно имаше 4 отсто од Лос Анџелес лејкерс.

„Ова е над сонот кој го имав само да играм кошарка во НБА. Го видов Шек како работи во Сакраменто, Грент во Атланта и Џордан во Шарлот. Ова е еден вид на партнерство и сакам да бидам вклучен. Многу е тешко да се дојде до ваква можност и не ја сфаќам несериозно. Му благодарам на Рајан и верувам дека ќе донесам многу повеќе од моето знаење во кошарката“, изјави Вејд.

39-годишниот Вејд се сретнал со Смит на голф во Калифорнија веднаш по пензионирањето во 2019 и тие станаа блиски пријатели. Вејд вели дека научил многу од 42-годишниот Смит, кој е газда на компанијата „Квалтрикс“ со која направи богатство пред во октомври да го купи Џез за 1.66 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар година дена плаќа 142 вработени иако институтот му е затворен!

Објавено пред

Нејмар Јуниор е фудбалер за кого фудбалските фанови имаат поделено мислење – додека некои сметаат дека е вистински бразилски гениј, други мислат дека е преценет играч и „дива“ на фудбалскиот терен. Но, без разлика на ова, тој се покажува дека е пред се, човек.

Асот на ПСЖ одамна ја предводи својата добротворна организација „Нејмар Јуниор Институт“, кој помага на 3.000 деца и млади луѓе во Праја Гранде и каде што работат членовите на неговото семејство. Сепак, пандемијата на КОВИД-19 придонесе институтот да е затворен од март 2020, но Нејмар се погрижил вработените да не останат на улица.

Нејмар продолжил да им исплаќа нормална плата и здравствено осигурување на 142 луѓе кои работат во институтот, иако тоа го чини 600.000 бразилски реали (околу 100.000 евра) месечно. Целта е да се заддржи целата структура до крајот на кризата за да се продолжи со активноста.

„Без разлика колку ќе трае пандемијата, работните места и платите на луѓето се сигурни. Нашите услуги се достапни и за власта доколку се потребни“, изјави неговиот татко, Нејмар Сениор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубљов во Монте Карло го елиминираше својот идол Рафа Надал!

Објавено пред

Андреј Рубљов успеа да го исфрли 11-кратниот шампион од Мастерсот во Монте Карло, Рафаел Надал во класика во петокот, победувајќи по битка во три сета со 6:2/4:6/6:2.

23-годишниот Рубљов фуриозно го отвори мечот, освојувајќи го првиот сет со 6:2, по што во вториот направи предност од 4:2 и изгледаше дека само треба да го комплетира најголемиот триумф во кариерата. Меѓутоа, „кралот“ на земја, Надал успеа да се врати и да ги освои следните четири гема за да израмни на 1:1. Во одлучувачкиот сет, Русинот го искористи лошиот ден на Надал за да го победи тенисерот за кој призна дека е негов тениски идол.

Русинот во полуфиналето ќе игра со Норвежанецот Каспер Руд, инаку тренинг-партнер на Надал, откако тој со 6:4/6:3 го победи шампионот од 2019 година, Италијанецот Фабио Фоњини.

Британецот Ден Еванс, пак, го продолжи настапот од соништата во Монте Карло, откако по елиминацијата на Новак Ѓоковиќ, влезе во полуфиналето со 5:7/6:3/6:4 победа над 11. носител, Белгиецот Давид Гофан.

Еванс водеше со 5:3 во првиот сет, но потоа го загуби од Гофан, кој потоа влезе во катастрофална форма и успеа да освои само 2 од своите 17 брејк топки во мечот.

Првото Мастерс полуфинале во кариерата, Еванс ќе го игра против четвртиот носител, Стефанос Циципас, кој водеше со 7:5 против Алехандро Давидович Фокина, кога Шпанецот се повреди.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија6 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија7 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија8 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија10 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија10 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет11 час

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа12 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион13 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија13 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион13 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија14 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион2 дена

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион2 дена

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа2 дена

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие