Контакт

Спорт

Реал се распрашувале за Мане

Објавено пред

Реал Мадрид ќе тргнат во офанзива за да го донесат на „Сантијаго Бернабеу“ Сенегалецот од Ливерпул, Садио Мане, тврди францускиот „Ле10Спорт“.

Играчот му бил интересен на тренерот Зинедин Зидан. Тој сметал дека Мане одлично би се надополнувал со Карим Бензема. Според овој извор Зидан имал можност да разговара со Мане, а претставници на Реал стапиле во контакт со менаџерот на фудбалерот.

Наводно, Мане ќе ги имал последниот збор.

Сенегалецот сезонава има брилијантна статистика, на 27 натпревари забележал 14 гола и 11 асистенции.

Според „Трансфермаркт“ неговата цена изнесува 150 милиони евра. Реал овие пари планирале да ги обезбедат со продажбите на Герет Бејл и Хамес Родригез.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал го прегази Карењо Буста, Тим избори дуел со Монфис

Објавено пред

Рафаел Надал експресно преку сонародникот Пабло Карењо Буста го мина третото коло на Австралија опен. Третата рунда ја мина и Домик Тим кој ќе игра во осмина-финалето против Гаел Монфис.

Првиот носител во Мелбурн, Надал, за 98 минути го декласира Карењо Буста со 6/1, 6/2, 6/4. Шпанецот во наредното коло за противник ќе го има победникот од дуелот помеѓу Ник Кирјос и Карен Хачанов.

Гаел Монфис против Ернест Гулбис потсети на своите најдобри денови, победи во три сета за речиси два и пол часа игра (7/6, 6/2, 6/3).

Во наредната фаза Монфилс го чека петтиот носител Доминик Тим.

Австриецот во четири сета го победи Американецот Тејлор Фриц со 6/2, 6/4, 6/7, 6/4 за два часа и 50 минути.

Третото коло го мина и 16 носител Андреј Рублов. Рускиот тенисер беше подобар од Белгиецот Давид Гофан со 2/6, 7/6, 6/4, 7/6.

Прикажи повеќе...

Спорт

Верувале или не: Прв трипл-дабл во кариерата за Каваи Ленард (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс во дербито на вечерта во НБА лигата славеа победа во Мајами 122:117. На овој натпревар Каваи Ленард, еден од најдобрите играчи во лигата, го забележа првиот трипл-дабл во кариерата.

Ленард (28) во Мајами го одигра 502 натпревар во кариерата и го забележа првиот трипл-дабл (33 поени, 10 скока, 10 асистенции).

Ленард во 2015 година е избран како 15 пик на драфтот од страна на Инидјана Пејсерс, но веднаш е трејдуван во Сан Антонио. Со Спарс ја освои титулата во 2014 година, а шампионски прстен освои и минатата сезона со Торонто Репторс.

Оваа сезона Ленард има просек од 27,1 поен, 7,4 скока и 5 асистенции по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џордан: Најдобри Европејци? Кукоч, а потоа Дражен

Објавено пред

Еден од сопствениците на НБА франшизата Шарлот Хорнетс, Мајкл Џордан, одговорајќи на новинарски прашања рекол дека Тони Кукоч е најдобриот европски играчво историјата на лигата.

Џордан и Кукоч беа соиграчи во Чикаго Булас, а заедно освоија три шампионски прстени.

„Тони Кукоч мие број 1. Тука се уште Дражен Петровиќ и Арвидас Сабонис. Дали би можел уште малку да размислам па да ви одговорам? Има многу одлични играчи од Европа во НБА“, рекол според многумина најдобриот кошаркар во историјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет60 минути

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Европа2 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија2 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет2 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија17 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија17 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија18 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија18 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија22 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија22 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија22 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет2 дена

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија2 дена

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Досие