Контакт

Спорт

Ребиќ го остави Јуве без триумф по четири кола во Серија А

Објавено пред

Милан е непоразен по 4 кола во Серија А, додека Јувентус нема победа по 360 минути игра во новата сезона. Дербито во Италија предмалку заврши со поделба на пленот 1-1.

„Старата дама“ на ваков лош старт на сезоната не памети уште од пред 60-тина години.

Милан во второто полувреме беше и поблиску до триумф, ако се земе во предвид дека со голот на Алваро Мората, по контрата во четвртата минута, Јуве имаше водство од 1-0.
Милан израмни со одличниот гол на Анте Ребиќ со глава, на асистенција на Тонали во 76 минута.

Најголемата шанса за целосен пресврт „Росонерите“ ја имаа преку Калулу во 86 минута. Излезе во одлична прилика од десната страна по асистенцијата на Тео Ернандез, биеше под пречката, но Шчесни со одлична интервенција спречи водство на противникот.

По 4 кола Милан со 10 бода се израмни на врвот на табелата со Интер, додека Јуве досега собра само 2, доволни за 18-тата позиција.

Спорт

Организаторите не се откажуваат од Суперлигата, подготвуваат нов концепт за да ја урнат ЛШ

Објавено пред

Организаторите на европската Суперлига не се откажуваа од ова натпреварување. Откако во април идејата им пропадна под притисок на јавноста, навивачите и институциите, тие подготвувале нов концепт.

Германскиот „Алемајне цајтунг“, пишува дека се подготвувале промени во системот на натпреварување за да може Суперлигата да биде алтернатива за Лигата на шампиони.

Според овој извор, има промена во идејата Суперлигата да биде затворена само за одредени клубови. Новиот концепт предвидува Суперлига со 20 клубови, со можност да биде организирано и друго натпреварување со исто така 20 клубови. Сите учесници во овие натпреварувања би продолжиле да се натпреваруваат во националните шампионати.

Новинарите на „Алемајне цавтунг“ кои наводно имале увид во документот, пишуваат дека покрај измените во натпреварувачкиот систем во него се критикуваат натпреварите чии организатор е УЕФА. Документот е насочен кон Европската комисија и Европскиот парламент.

Европскиот суд на првадата, наредната година, треба да донесе одлука дали УЕФА може да има монопол врз организацијата на европските клупски натпревари. Претходно овој Суд, по спорот помеѓу ФИБА Европа и Евролигата, пресуди дека може да има неколку различни кошаркарски натпреварувања.

Кога пропадна проектот, од Суперлигата не се откажаа Реал, Барселона и Јувентус. Тие сметаат дека во Лигата на шампионите нема доволно квалитетни натпревари, односно дека најквалитетните натпревари се играат во финишот на сезоната.

Тие ја обвинија УЕФА дека не го поттикнува интересот на младите генерации, што предизвикува пад на гледаноста.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парагвај го отпушти селекторот Берисо

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Парагвај го отпушти селекторот Едуардо Берисо. Аргентинскиот тренер доби отказ по синоќешниот дебакл од Боливија. Парагвај во Ла Паз загуби со 4:0.

Поранешниот тренер на Селта и Атлетик Билабо, го презеде Парагвај во февруари 2019 година.

Во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар, Парагвај се наоѓа на осмото место, со 12 бодови, колку што има и Боливија.

Табелата ја предводи Бразил со 31 бод, Аргентина има 25, следуваат Еквадор со 17, Колумбија и Уругвај со по 16, Чиле има 13 бодови. На последните две места се Перу со 11 и Венецуела со седум бодови.

Од Јужна Америка, првите четири селекции ќе изборат пласман на Мундијалот, додека петто пласираниот тим ќе игра бараж за место на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аријан Адеми ќе паузира два месеца

Објавено пред

Аријан Адеми ќе го пропушти остатокот од есенскиот дел од сезоната. Адеми се повреди во понеделникот на натпреварот Македонија – Германија (0:4).

Каи Хаверц, по еден дуел, падна врз ногата на Адеми. Во таа 29-та минута беше забележливо дека повредата не е наивна. Адеми се обиде да продолжи, но по неколку минути го напушти теренот.

По враќањето во Загреб, му биле извршени детаљни прегледи, кои покажале дека ќе мора да паузира од фудбалот во наредните два месеца.

Динамо Загреб соопшти дека Адеми си го повредил зглобот.

Хрватскиот шампион годината ќе ја затвори на 15 декември, сигурно е дека клубот нема да брза со неговото враќање.

Ова е втора потешка повреда на Адеми од почетокот на сезоната. Во јули на натпреварот со Омонија си го повреди мускулот на десната нога поради што пропушти десет натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ5 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија7 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија7 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Досие