Контакт

Спорт

Реми во Баку – Велс извлече бод од Швајцарија, 1:1

Објавено пред

Вториот натпревар на фудбалското Европско првенство го донесе и првиот реми исход. На националниот стадион во Баку (Азербејџан) Швајцарија и Велс одиграа 1-1 и освоија по бод во групата А во која синоќа на отворањето на шампионатот во Рим Италија со 3-0 ја совлада селекцијата на Турција.

Иако во три четвртини од мечот Швајцарците беа подобриот противник, создадоа многу повеќе шанси од противникот, сепак не успеаја да постигнат втор погодок.

Брел Емболо во 49 минута од мечот донесе предност за својата селекција од 1-0 откако во првото полувреме напаѓачот Сеферовиќ пропушти 2-3 можности за отворање на резултатот.

Токму Емболо беше најистакнат во вториот дел, неколкупати прецизно биеше кон голот на Вард, но чуварот на мрежата на Велс беше сигурен

Се чини без никаква игра, по една нафрлена топка Кифер Мур во 74 минута погоди со глава за конечни 1-1.

Нововлезениот Марио Гаврановиќ постигна втор гол за Швајцарија во 86 минута, но по ВАР преглед на ситуацијата, голот беше поништен поради офсајд.

Големите ѕвезди на Велс – Арон Ремзи и Герет Бејл не покажаа голем дел од своите мајстории затоа што Швајцарија беше подобриот противник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанките испаднаа од ракометниот турнир, Унгарија им го зеде четвртото место во групата

Објавено пред

Женските ракометни репрезентации на Шведска, Русија, Франција и Унгарија, од Б-групата, изборија пласман во четврт-финалето, на олимпискиот турнир во Токио.

Унгарија, во последен момент од оваа конкуренција се пласираше меѓу најдобрите осум. Во последното коло, Унгарките славеа победа 26:23 (15:15) против Швеѓанките, кои немаат никаков мотив, бидејќи веќе го имаа обезбедено првото место во групата.

Унгарија со овој триумф ја елиминираше Шпанија од понатамошните борби. Овие две селекции имаат ист број на бодови, но Унгарките го добија меѓусебниот дуел во Токио.

Против Шведска, пет ракометарки на Унгарија (Лукач, Хафра, Клујбер, Мартон и Солоши) постигнаа по четири гола.

Шпанија, не успеа да ја победи Русија. Шпанките доживеаја пораз 31:34 и го завршија својот настап во Токио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Циманоускаја побарала азил во Полска, Јанез Јанша ја кани во Словенија

Објавено пред

Белоруската атлетичарка, Крисцина Циманоускаја, се наоѓа под заштита на јапонските власти, соопшти Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Циманоускаја, вчера, одби да влезе во авионот и побара азил, тврдејќи дека Олимпискиот комитет на Белорусија, против нејзина волја ја транспортирал да аеродромот во Токио.

24-годишната спринтерка, ноќта ја минала во хотелот на аеродромот, откако претходно побарала заштита од јапонската полиција.

Портпаролот на ИОК, Марк Адамс, рекол дека тие ќе продолжат да комуницираат со Циманоускаја, која барем засега ќе остане во Токио.

Таа на медиумите им изјавила дека се плаши да се врати во Белорусија и дека ќе побара азил во Австрија.

Неколку држави, меѓу кои се Полска и Чешка, соопштиле дека се подготвени да и обезбедат виза за да ја заштитат.

Денес, Циманоускаја, официјално побарала азил во Полска.

Во меѓувреме добила и повик од претседателот на Словенија, Јанез Јанша.

„Крисцина добредојде во Словенија“, напишал Јанша на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џогираше во последните метри, па остана без место во полу-финалето

Објавено пред

Шерика Џексон направи глупост невидена во историјата на Олимписките игри. Атлетичарката од Јамајка, остана без место во полу-финалето на трката на 200 метри.

Шерика Џексон, освои бронзен медал на трката на 100 метри,а беше меѓу фаворитките за медал и на 200 метри.

Меѓутоа во четврт-финалето, во квалификациската Група 5, самата се елиминираше од понатамошните натпревари.

Џексон, некаде пред целта, се наоѓаше на место кои и обезбедуваше пласман во наредната рунда, меѓутоа реши да забави, практично таа џогираше до целта, дозволи ривалките да ја престигнат и да заврши на четвртото место во групата. Џексон за четири илијадити делови од секундата беше побавна од Италијанката Далија Кадари.

Пласман во полу-финалето обезбедија првите три, а Џексон нова шанса за медал во Токио, ќе чека во штафетната трка 4×100 метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет2 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија4 часа

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското...

Македонија13 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт14 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија16 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт17 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија20 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион21 час

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија22 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа23 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет24 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет1 ден

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт1 ден

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион2 дена

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Досие