Контакт

Спорт

Ремзи: Јувентус е тим кој е програмиран да победува на мечеви и да освојува трофеи

Објавено пред

Арон Ремзи вели дека има „неверојатна“ шанса да игра во тим како Јувентус, објаснувајќи дека работите „полека доаѓаат на своето место“ под Маурицио Сари.

Ремзи веќе влезе во стартните 11 на „бјанконерите“ и го постигна првиот гол и Велшанецот, кој дојде како слободен фудбалер во Италија вели дека е изненедан од тоа како тимот е програмиран „да победува на мечеви и да освојува трофеи“.

„Имам фантастична можност во огромен клуб и сакам да бидам дел од него. Се надевам дека ќе помогнам клубот да направи неко и големи работи. Кристијано Роналдо беше како сите други во тимот и ми посака огромно добредојде. На теренот, секако тој е еден од најдобрите фудбалери со кои можете да играте, но надвор од мечевите е нормален човек. Во клубот постои семејна атмосфера, но сите имаат само една цел – да победуваат и да освојуваат трофеи“, вели Ремзи.

Ремзи е еден од британските фудбалери кои својата среќа решија да ја побараат надвор од островот и за разлика од неговиот сонародник Герет Бејл, за кого се шпекулираше дека уште не научил шпански, тој планира да се „справи“ со италијанскиот јазик.

„Секако, учам цело време. Тоа е многу важно. Сите состаноци на тимот се на италијански, повеќето фудбалери зборуваат италијански. Но, ќе научам не само поради фудбалски причини. Кога ќе излезам во ресторан или ќе одам на бензинска, сакам да се разберам убаво“, додава Ремзи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Таткото на Меси се пресели во Милано, што е следно?

Објавено пред

Таткото на Лионел Меси, Хорхе и официјално се преселил во Милано, наводно поради даночните олеснувања кои ги нуди Италија, но италијанските медиуми тврдат дека ова е прв чекор во трансферот на арген тинската легенда во Интер.

Според „Калчомеркато“, Хорхе Меси веќе и официјално е жител на Милано, додека кинеските газди на Интер, „Сунинг групацијата“ продолжува со својот економски план за „операцијата Меси“, за која се шпекулира дека ќе чини над 250 милиони евра. Преселбата во Италија поради данокот има смисла, посебно ако се знае дека Лео и неговиот татко беа обвинети од шпанската држава за прикривање данок и платија висока казна.

Сепак, сите шпекулации посочуваат дека главниот проблем ќе биде самата волја на Меси да ја напушти Барселона, клубот во кој ја помина својата цела кариера и каде што е капитен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јусеин Болт се жали: Не добив фер шанса да станам фудбалер

Објавено пред

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Јусеин Болт, смета дека не добил фер шанса во обидот да стане фудбалер во Австралија.

Јамајчанецот беше на проба во клубот од А-лигата, Сентрал Коуст маринерс, во средината на 2018 година кога во текот на целата атлетска кариера не ја криеше љубовта кон фудбалот. И покрај тоа што постигна два гола во пријателски меч, Болт не успеа да добие професионален договор по што имаше уште еден неуспешен обид да се договори со клубот од Малта, Валета.

Тој неодамна стана татко и ужива во животот надвор од вниманието на светските медиуми, но жали за тоа што не добил вистинска шанса.

„Мислам дека не добив фер шанса. Не го направив тоа како што сакав, а мислам дека ќе бев добар во фудбалот. Но, тоа е една од работите што ги промашуваш во животот и одиш понатаму. Навистина го сакам фудбалот и понекогаш ми е жал што се случи така. Сега повторно има луѓе што ме прашуваат дали сакам да играм фудбал, но помина времето, остарев и сега имам ќеркичка, која ми го троши времето“, вели Болт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси ги надиграа Дончиќ и Маверикс, уште еден пораз за Лејкерси

Објавено пред

Кавај Ленард постигна 29 поени, Пол Џорџ додаде 24 поени, 7 скока и 6 асистенции за Лос Анџелес клиперс да ги продолжат одличните партии во Орландо со 126:111 победа над Далас маверикс.

Лука Дончиќ имаше повторно добра партија со 29 поени, 6 асистенции и 3 скока, Криштопс Порзингис додаде 30 поени, но тоа не беше доволно за држење ритам со моќните Клиперси.

Од друга страна, попознатиот клуб од Лос Анџелес, Лејкерси, не престанува со поразите. Џејмс Харден имаше фантастични 39 поени, 8 скока и 12 асистенции за 113:97 победа на Хјустон над Лејкерси. Меклемор додаде 20 поени, а за Лејкерси најефикасни беа Кајл Кузма (21 поен) и Ентони Дејвис (17).

Портланд трејлблејзерс оствари уште една важна победа за плејофот откако со 125:115 го совладаа Денвер нагетс. Демјан Лилард беше лидер со 45 поени, Трент додаде 27, а Јусуф Нуркиќ имаше 22 поена. За Денвер, Никола Јокиќ уфрли само 8 поени, но имаше 13 аситенции, а Мајкл Портер имаше 27 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Германија воведе задолжително тестирање за коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, nајверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет36 минути

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните...

Свет2 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет3 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет3 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион14 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет15 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет17 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет18 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија20 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија20 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион22 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија22 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија23 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија23 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет1 ден

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет1 ден

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет2 дена

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Досие