Контакт

Спорт

Ренато Санчез како позајмен играч од Лил доаѓа во ПСЖ

Објавено пред

Португалскиот интернационалец Ренато Санчез ќе се пресели во Пари Сен Жермен. Двата клуба најдоа заеднички јазик, тој од Лил ќе замине како позајмен играч во тимот на „светците“ за претстојната сезона, а следното лето ПСЖ ќе може да го откупи за 10 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Ренато Санчез долго време беше во преговори и со Милан, но откако Луис Кампос беше назначен за спортски директор на ПСЖ тргна во акција да го доведе на „Паркот на принцовите“. Кампос претходно го доведе Ренато Санчез и во Лил.

Португалецот има соработувано и со новиот тренер на ПСЖ, Кристоф Галтие, исто така во Лил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мората го растури Јувентус, Алегри го сака назад во Торино

Објавено пред

Атлетико Мадрид во пријателски натпревар го декласираше Јувентус со 4:0, а првите три гола ги постигна поранешниот, а можеби и иден играч на Јувентус, Алваро Мората.

dobivaj vesti na viber

Тој во десеттата минута првпат ја погоди мрежата на „старата дама“. На 2:0 зголеми во 43. минута, а хет-трикот го комплетираше во 62. минута.

Конечниот резултат го постави Куња во 92. минута.Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, се обидува да го врати Мората во Торино, а тој го потсети за каков врвен напаѓач се работи. Сепак, Атлетико ќе се согласи на договор само доколку комплетно го продаде 29-годишниот шпански фудбалер.

Мората последните две сезони ги мина на позајмица во Јувентус, а особено беше успешен во последната. Атлетико бара околу 35 милиони евра за Мората.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брегалница подобра од Академија Пандев, Силекс го победи Работнички

Објавено пред

Брегалница го победи тимот на Академија Пандев со 1:2 на гости и триумфално ја отвори сезоната во Првата фудбалска лига. Силекс по враќањето во елитата триумфираше против Работнички со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Јоковиќ во 16. минута донесе водство за Академија Пандев на дуелот во Струмица, но Брегалница направи комплетен пресврт во вториот дел.

Дарко Додев постигна прекрасен гол во 57.минута и израмни на 1:1, а Александар Ристевски пет минути подоцна уште еднаш ја затресе мрежата на домаќинот.

Силекс во Кратово го победи Работнички со 2:0. Арсим Љамалари го отвори резултатот со удар со глава во 58.минута, а Филип Стојчевски од пенал го постави конечниот епилог во судиското продолжение од натпреварот.

 

Вчера, Струга ТЛ ја совлада Победа со 3:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола на Ерлинг Халанд, триумф на Манчестер Сити

Објавено пред

Англискиот првак Манчестер Сити успешно ја стартуваше одбраната на титулата во Премиерлигата. Успешно деби имаше Ерлинг Халанд, кој покажа дека е фантастично засилување постигувајќи ги двата гола за Манчестер Сити во победата од 0:2 на гости против Вест Хем.

dobivaj vesti na viber

Халанд во 36.минута изнуди пенал, а потоа и го претвори во погодок. Во 65.минута Норвежанецот успеа да погоди и по асистенцијата на Кевин де Бруин.Прикажи повеќе...

Најново

Европа26 минути

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет2 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ4 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија7 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет8 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија9 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија10 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион10 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион10 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет12 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет12 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет13 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија1 ден

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион1 ден

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ1 ден

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион1 ден

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ1 ден

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет1 ден

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет1 ден

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...