Контакт

Спорт

Ренџерс го доби првото „Олд Фирм“ дерби оваа сезона

Објавено пред

Актуелните шкотски шампиони, Глазгов Ренџерс, продолжија со доминацијата над својот лут градски ривал, Селтик, победувајќи со 1:0 во првото „Олд Фирм“ дерби оваа сезона во четвртото коло на Премиерлигата на Шкотска.

Откако минатата сезона ја прекинаа шампионската низа на „зелените“ и ги добија сите меѓусебни дербија, тимот на Стивен Џерард (кој не беше на стадионот бидејќи е во самоизолација поради КОВИД-19) ја почна сезоната со неочекуван пораз од Данди јунајтед за крај на низата, но против своите најлути ривали на „Ајброкс“ еден гол беше доволен за победа.

Во 66. минута од мечот, по корнерот на Борна Баришиќ, Швеѓанецот Филип Холандер се најде на вистинското место за лудница на „Ајброкс“.

Спорт

Леклер: Ферстапен е поагресивен возач од Хамилтон

Објавено пред

Шарл Леклер, асот на Ферари, прговорил за ривалите од Мерцедес и Ред Бул, Луис Хамилтон и Макс Ферстапен. Возачот од Монте Карло, подолго се познава со Ферстапен, уште од периодот кога двајцата возеа картинг, Хамилтон го запознал во Формула 1.

„Зборуваме за различни стилови на возење. Макс е поагресивен, Луис вози многу „почисто“. Лилно, сака да се натпреварувам со двајцата. Хамилтон е паметен, во текот на трката ве става во тешки ситуации. Претекнува само кога е сигурен дека може да помине“, рекол Леклер.ж и дополнил.

„Макс секогаш вози на граница на ризикот. Не се откажува, искрено мене тоа не ми пречи. Макс или Луис, за мене е исто.“

Шампионатот на Формула 1, продолжува викендов во Сочи. Трката во недела, Леклер ќе ја започне од последната позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не ми е јасно зошто Арсенал за Вајт платија 58 милиони евра“

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Вилијам Галас, рекол дека не ја разбира клупската трансфер-политика. Арсенал летово издови 58.500.000 евра за Бен Вајт од Брајтон. На трансферот на Вајт инсиситираше менаџерот, Микел Артета.

„Не можам да разберам зошто Арсенал платија толку пари за фудбалер кој допрва треба да се докажа, а во исто време Манчестер јунајтед за рафаел Варан платија 47 милиони евра“, рекол Галас и дополнил.

„Морате да ми објасните како е можно ова. Можеби поради тоа што е Англичанец. Варан е на повисоко ниво од Вајт, кој е млад и се уште не покажал ништо. СО што ќе ја оправдаат неговата цена? Го почитувам, не го познавам, се надевам дека ќе биде одличен играч. Но тој допрва тоа треба да го потврди. Не го зборувам ова само поради тоа што Варан е мој сонародник. Тој дојде од Реал Мадрид, а не, со должна почит, од Брајтон“, рекол Галас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најпрофитабилниот тренер во 21.век – Диего Чоло Симеоне

Објавено пред

Предводникот на Атлетико Мадрид, Диего Чоло Симеоне е најпрофитабилниот тренер во 21. век, покажува истражувањето на „Трансфермаркт“. Клубовите во кои работел, од трансферите, заработиле речиси 1.000.000.000 евра.

Симеоне во досегашната кариера работел во Расинг, Естудијантес, Ривер Плејт, Сан Лоренцо, Катанија и Атлеко Мадрид. Од трансферите на клубовите им овозможил заработка од 999.850.000 евра.

Според, „Трансфермаркт“, Чоло во својата кариера учествувал во 83 трансфери, најголем од нив е оној на Антоан Гризман. Францускиот ас во 2019 година се пресели во Барселона за 120.000.000 евра. Две недели претходно, Лукас Ернандес се пресели во Баерн за 80.000.000 евра. Истото лето, Родри беше продаден во Манчестер сити за 62.700.000 евра.

Од 83.трансфери, 28 се поврзани со Атлетико Мадрид, на чија клупа Чоло седи веќе 10 години. Низата ја прекинува трансферот на Хосе Соса од Естудијантес во Баерн Минхен за 9.000.000 евра.

Зад Симеоне се Португалците Леонардо Жардим и Жозе Мурињо.

Жардим, на клубовите во кои работел им заработил 963.140.000 евра. Најголем трансфер е оној на Килијан Мбапе од Монако во ПСЖ за 145.000.000 евра. Мурињо, работел во Порот, Челси, Реал, Интер, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Рома. Учествувал во продажба на 94 фудбалери, им овозможил на клубовите заработка од 772.750.000 евра.

Потоа следуваат Карло Анчелоти (девет клубови, 99 играчи, 759.540.000 евра), Масимилијано Алегри (шест клубови, 113 фудбалери, 723.840.000 евра), Жорж Жесус (шест клубови, 121 фудбалер, 732.570.000 евра), Рафа Бенитез (11 клубови, 101 играч, 671.750.000 евра), Роналд Куман (четири клуба, 74 фудбалери, 658.050.000 евра), Пеп Гвардиола (четир клуба, 74 фудбалери, 641.940.000 евра)…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија32 минути

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет3 часа

Во Индија уапсени 28 лица за групно силување на девојче

Индиската полиција уапси 28 лица под сомнение за групно силување на 15-годишно девојче, пренесува Би-би-си. Властите во Индија го истражуваат...

Македонија3 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет3 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија15 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет16 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ19 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија21 час

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија23 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет23 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа24 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет2 дена

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Досие