Контакт

Спорт

Ренџерс и Копенхаген во ЛШ, Динамо Загреб и Бодо/Глимт ќе играат продолженија!

Објавено пред

Динамо Загреб не успеа да го заддржи водството кое ги водеше во групната фаза на Лигата на шампионите, и ќе игра продолженија со норвешкиот Бодо/Глимт, додека Глазгов Ренџерс и Копенхаген го „фатија“ билетот за елитата.

dobivaj vesti na viber

Турскиот шампион, Трабзонспор, со македонскиот репрезентативец Енис Барди како стартер, одигра 0:0 со Копенхаген за да бидат елиминирани на последната пречка, откако во Данска загубија со 2:1.

Ренџерс стигна до импресивна 1:0 победа на гостувањето кај ПСВ Ајндховен, откако Антонио Чолак стрелаше во 60. минута од мечот, откако во Шкотска беше 1:1. За хрватскиот интернационалец ова е продолжување на фантастичниот старт на кариерата во Ренџерс, за кои во пет меча има постигнато четири гола.  Ова исто така беше интересен дуел на двајца холандски тренери, Џовани ван Бронкхорст на клупата на Ренџерс и Руд ван Нистелрој на клупата на ПСВ.

На „Максимир“ пак, Динамо имаше фантастичен старт на мечот, поведувајќи со голот на Мислав Оршиќ во 4. минута, за Бруно Петковиќ по асистенција на Стефан Ристовски да постигне фантастичен гол во 35. минута за 2:0. Ова беше резултат кој ги водеше „модрите“ во ЛШ, меѓутоа во второто полувреме, норвешкиот клуб имаше повеќе од играта, и во 70. минута, замената Алберт Гренбек постигна гол за 2:1, што значеше продолженија, бидејќи во првиот меч Бодо стигна до 1:0 победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, РЕВАНШ

Динамо Загреб (Хрв) – Бодо/Глимт (Нор) 2:1, прв меч 0:1, вкупно 2:2
ПСВ Ајндховен (Хол) – Ренџерс (Шко) 0:1, прв меч 1:1, вкупно 1:2
Трабзонспор (Тур) – Копенхаген (Дан) 0:0, прв меч 1:2, вкупно 1:2

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потер смирен и покрај големите потреси во Челси

Објавено пред

Новиот менаџер на Челси, Греем Потер, вели дека не му е проблем да работи и покрај големите промени во клубот, каде што новите американски газди продолжуваат со детаљните промени по купувањето на клубот од Роман Абрамович.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа што потрошија над 250 милиони фунти во летниот преоден рок, новите газди го отпуштија германскиот тренер Томас Тухел, а си заминаа и спортските и техничките директори, како и дел од медицинскиот тим. Потер, кој утре првпат ќе ги предводи „сините“ во меч од Премиер лигата (против Кристал палас) по неубедливото 1:1 реми со Ред бул Салцбург во Лигата на шампионите, останува смирен.

„Првата работа што ќе ја кажам дека промените се добри, лоши и се предизвик, сите тие работи заедно. Поважно е како ќе се справиш со нив, како ќе работиш. Сите знаат што се случи со сопственичкиот состав на тимот, со нов тренер, со нови луѓе. Тоа е дел од животот. Ресурсите и историјата не ви гарантираат ништо во оваа лига. Има многу клубови што потрошија многу пари и не ги остварија посакуваните цели. Не можам да ја сменам перцепцијата на луѓето, туку само да се фокусирам на следниот меч и на следниот тренинг“, вели Потер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Волф: Ред бул веќе неколку месеци се под истрага за пречекорување на буџетот

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф вели дека ривалите од Ред бул рејсинг се предмет на истрага за прекршување на правилата за ограничен буџет во Формула 1 веќе неколку месеци.

dobivaj vesti na viber

Во петокот, повеќе медиуми јавија дека лидерите во генерален пласман Ред бул, заедно со Астон Мартин се под истрага за прекршување на финансиските правила, нешто што тимовите го демантираа, но Волф вели дека истрагата трае неколку месеци.

„Смешно е што Кристијан вели дека се под буџетот, бидејќи веќе неколку недели и месеци тие се под истрага. Можеби не зборува со луѓето задолжени за финансиски работи во тимот. Сите сме под истрага подолго време, и од тоа што го знам, има тим кој минимално го пречекорува буџетот процедурално и уште еден тим кој е далеку над буџетот. Тоа е отворена тајна во Ф1“, вели Волф.

Според правилата на ФИА, казните можат да бидат финансиски, но во построги случаи дури и исфрлање од шмпионатот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандо Торес покажа како ги направи неверојатните мускули

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Атлетико Мадрид и Ливерпул, Фернандо Торес минатата година изненади многу фанови откако се појавија фотографии во кои се забележува дека има набиено фантастични мускули, и Шпанецот сега првпат на Инстаграм објави дел од неговата напорна програма во теретана.

dobivaj vesti na viber

38-годишниот Торес работи на различни машини, на кои убаво се гледаат неговите огромни бицепси, кои ги направи по крајот на фудбалската кариера пред три години.

Тој во моментов работи како тренер на У-19 тимот на Атлетико Мадрид. Во својата кариера тој имаше 262 гола во 767 настапи за своите клубови, а за Шпанија имаше 38 гола во 106 меча за Шпанија, со која го освои Светското првенство во 2010 и две Европски првенства.

Фановите се чудат колкав се „направил“ Фернандо Торес

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија5 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија8 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...