Контакт

Спорт

Ривалдо: Тажен сум кога гледам кој ни е 10-ка! (фото)

Објавено пред

Аргентина синоќа во Ријад, Саудиска Арабија, во пријателски меч славеше против Бразил со 1-0. Поразот тешко му падна на легендарниот „кариока“ Ривалдо кој критиката ја упати кон селекторот Тите кој реши дресот со број 10 да му го довери на Лукас Пакета, фудбалерот кој ги брани боите на Милан.

Пакета поради лошата игра беше заменет уште на полувремето.

„Го гледав Бразил против Аргентина и тажен сум поради тоа што се случува со нашата „десетка“. Тие на мечот против Аргентина „десетката“ му ја дале на Лукас Пакета. Дрес кој се цени и почитува ширум планетата. Тој дрес не смее да седи на клупа во второ полувреме, затоа што тој дрес го носеле Пеле, Ривелињо, Зико, Ривалдо, Кака, Роналдињо, Нејмар. Не е негова вината, туку на тренерот. Тие знаат колкав носи бразилската „десетка“, а му ја дале на момче со 22 години. Тој има голем потенцијал и иднина во селекцијата, но сега се уште нема квалитет за 10-ка. Селекторот требаше да го заштити, да не игра во тој дрес затоа што знае дека не постојат пријателски натпревари меѓу Бразил и Аргентина“ – напиша Ривалдо на Инстаграм.

View this post on Instagram

Assisti o jogo entre Brasil 🇧🇷 x Argentina 🇦🇷 e fiquei muito triste de ver o que aconteceu com a camisa 10. Deram a camisa 10 para o Paquetá contra a Argentina. Camisa que é respeitada mundialmente. Esta camisa não é para ficar no banco e muito menos sair no intervalo, porque é a camisa que o mundo conhece e respeita porque foi usada e honrada por Pelé, Rivelino, Zico, Rivaldo, Kaká, Ronaldinho, Neymar. O jogador não tem culpa, mas a comissão técnica sim, pois eles sabem do peso desta camisa e também que poderia queimar o garoto de 22 anos que pode ter um grande futuro com a seleção brasileira. Da mesma forma que o treinador quis proteger o Rodrygo, que está jogando muito bem no Real Madrid, para esse jogo, poderia ter protegido o Paquetá de jogar com essa camisa. Todos nós sabemos que Brasil 🇧🇷 e Argentina 🇦🇷 nunca será um jogo amistoso.

A post shared by Rivaldo Ferreira (@rivaldo) on Nov 15, 2019 at 8:08pm PST

Спорт

Првата трансродова олимпијка имаше три неуспешни обиди во кревањето товар

Објавено пред

Новозеланѓанката Лорел Хабард, првата трансродова личност на која и беше дозволен настап на Олимпијадата имаше неславен крај откако во три обиди не успеа да ја крене тежината во женското натпреварување во кревање товар.

ИОЦ предизвика многу контроверзи кога дозволи 43-годишната Хабард, која во минатото се натпреварувала во машките натпреварувања,  да биде дел од Игрите во Токио, но на крајот стравувањата дека таа ќе ги „украде“ медалите се покажаа како неосновани.

Хабард не успеа да крене 120 килограми, а потоа двапати по 125 килограми за крај на натпреварувањето.

„Свесна сум за сите контроверзи околу моето учество и сакам да се заблагодарам на ИОЦ, кои останаа посветени на принципите на олимпиското движење и го направија спортот достапен за сите“, изјави Хабард, која до својата 35. година се натпреваруваше како машко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перковиќ остана без медал, па заплака пред камерите

Објавено пред

Хрватската фаворитка, Сандра Перковиќ не успеа да стигне до медал во фрлање диск на Олимпијадата во Токио, завршувајќи само на четвртото место.

Американката Валери Олмен со 68.98 метри беше златна пред Германката Кристин Пруденз (66.86) и Кубанката Јаиме Перес (65.72), додека најдобриот обид на Перковиќ беше потпросечни 65.01 метри. Ова е само второ големо натпреварување на кое Перковиќ не освоила барем медал, откако во Лондон во 2012 и во Рио 2016 беше освојувачка на златото.

„Не бев на потребното ниво, нема оправдувања. Во Париз 2024 ќе биде поинаку, се надевам дека ќе бидам подобра. Не сакам брзи серии, но нема да барам оправдувања. Се борев колку што можев, повеќе среќа следниот пат“, изјави низ солзи Перковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Еден тим ќе испадне, тоа ќе биде Црвена звезда“

Објавено пред

Здравко Мамиќ, поранешниот прв човек на Динамо Загреб, за српските медиуми го коментираше можниот дуел во плејофот за пласман во Лигата на шампионите, помеѓу хрватскиот првак и Црвена звезда.

Некогаш членовите на „големата четворка“ на југословенскиот фудбал, низ историјата одиграле 106 натпревари. Последен пат се сретнатле на 18.мај 1991 година.

За да изборат меѓусебен дуел, Динамо во третото коло ќе мора да ја мине Легија варшава, а Црвена звезда екипата на Шериф.

„Морам да бидам искрен, го знаете мојот став од минатата година. Не сакав дуел со Црвена звезда“, рекол Мамиќ.

„Отсекогаш сум навивал за Црвена звезда, е сега еден тим мора да испадне. Тоа ќе биде Звезда. Ако дојде до тој дуел Динамо ќе покаже дека е подобар“, изјавил Мамиќ, а п0тоа малку ја „спушти“ топката.

„Сепак не може да се каже дека Динамо е фаворит. Звезда во последните неколку сезони бележи импресивни резултати. НБема фаворит, но сигурен сум дека Динамо ќе избори место во главната фаза во ЛШ“, заклучил Мамиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ4 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет6 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет7 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија17 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт19 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија21 час

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт22 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија1 ден

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Досие