Контакт

Спорт

Ризикот на рускиот дожд не му се исплатеше на Лендо, Хамилтон со 100. победа!

Објавено пред

Во една од најдраматичните трки во возбудливата Формула 1 сезона, храбриот потег на асот на Мекларен, Лендо Норис не се исплатеше во дождливиот финиш во Сочи, и тој не успеа да го победи Луис Хамилтон во Мерцедес.

Норис имаше минимална предост пред Хамилтон на пет круга пред крајот, кога дождот почна да паѓа на рускиот „автодром“, и додека Мерцедес решија да го внесат Хамилтон во боксот за „средни“ гуми, Норис се „коцкаше“ со „меки“ стари гуми и на крајот тоа не му успеа.

Ова значеше дека Макс Ферстапен, кој ја стартуваше трката од последното место, неочекувано заврши на второто место минимизирајќи го „ударот“ на патеката на која досега победуваа само болиди на Мерцедес, а Карлос Саинс Јуниор, кој водеше на стартот на трката го зазеде треетото место.

Даниел Рикардо во Мекларен беше четврт пред Валтери Ботас (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Алпине), повратникот Кими Раиконен (Алфа Ромео), несреќниот Норис, Серхио Перез (Ред бул) и Џорџ Расел (Вилијамс).

Стартот на трката не беше најдобар за освојувачот на пол-позицијата, Норис, кој дозволи Карлос Саинс да го помине на првото место, а ниту Хамилтон немаше најдобар старт – од четвртото место падна на шестото. Меѓутоа, како што се движеше трката, Норис се одвои пред одличниот Хамилтон, пред финалната драма. Најнеочекувано секако беше второто место на Ферстапен, кој беше шести пред дождот во последните кругови, за на крајот да остане на само 2 поени зад Хамилтон.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Калверт-Луин ќе биде првото засилување за Њукасл?

Објавено пред

Њукасл јунајтед ќе бидат активни на трансфер пазарот во зимскиот преоден рок. На тимот му се потребни засилувања за да избори опстанок во Премиер лигата. Со доаѓањето на новите газди многу имиња се поврзуваат со клубот од „Сент Џејмс парк“.

Права мета на Њукасл е напаѓачот на Евертон, Доминик Калверт-Луин. Челниците на Њукасл ги започнале преговорите со колегите од „Гудисон парк“.

Англискиот репрезентативец има договор со Евертон до 2025 година. Неговата вредност, според „Трансфермаркт“ изнесува 45 милиони евра. Медиумите на Островот тврдат дека Њукасл биле подготвени да понудат помеѓу 80 и 90 милиони евра.

Покрај Калверт-Луин, Њукасл во јануари, планира да донесе и двајца играчи на Барселона, Усман Дембеле и Фелипе Кутињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел не знае колку ќе отсуствуваат Лукаку и Вернер

Објавено пред

Челси скапо ја платија убедливата победа над Малме (4:0), во Лигата на шампионите. Натпреварот со шампионот на Шведска пред време го завршија Ромалу Лукаку и Тимо Вернер.

Лукаку со повреда на зглобот, теренот го напушти во 23.минта, а Вернер го повреди бутниот мускул во финишот на полувремето.

„Мислам дека наредните денови нема да тренираат. Колку долго не знам. Тоа е лошо. бидејќи се во добра форма, креираат шанси, постигнуваат голови, а пред нас има многу натпревари. Ќе мора да најдеме решение. Сега ќе мора оние кои ќе чекаат шанса да ги преземат главните улоги“, рекол менаџерот Томас Тухел.

Челси во наредната рунда, во Премиер лигата, ќе игра против Норич.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија остана 74. на ФИФА листата

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија остана на 74.место на ФИФА листата. Македонија, во октомври одигра два натпревари во квалификациите за пласман на Светското првенство, забележа победа и пораз. Од противниците со кои Македонија се бор за место на Мундијалот, на ФИФА листата, напредуваа Германија и Романија, назадуваа Исланд и Лихтенштајн, додека Ерменија остана на местото на кое беше и во септември.

Според октомвриската листа на ФИФА, пред Македонија се Германија 12 (+2), Романија 41 (+1) и Исланд 62 (-1), позади се Ерменија 89, Лихтенштајн 190.

На врвот на листата нема промени. Белгија е прва и покрај тоа што на завршниот турнир во Лигата на нации доживеа два порази. Бразил е втор, а Франција и Италија ја скокнаа Англија, која сега се наоѓа на петтото место.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ3 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет4 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет4 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет4 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија15 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет17 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија19 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ21 час

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија21 час

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија22 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија23 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 ден

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија2 дена

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Досие