Контакт

Спорт

Роберто Карлос не заборава: Рој Хоџсон не знаеше многу за фудбалот

Објавено пред

Роберто Карлос денеска го прославува својот 47. роденден, но бразилската легенда не го штедеше неговиот поранешен тренер, Рој Хоџсон оценувајќи дека тој го „уништил“ во Интер и дека не знаел многу за фудбалот.

Карлос помина една сезона во Интер во 1995/96, пред да се приклучи на Реал Мадрид, клуб со кој освои 13 трофеи, станувајќи легенда на клубот. Тој открива дека побарал да замине од италијанскиот тим бидејќи бил исплашен дека нема да биде во бразилската репрезентација на Копа Америка поради менаџерскиот стил на Хоџсон.

„Рој Хоџсон ме уништи! Ме тераше да играм во средината на теренот. Така немаше шанси да играм за Бразил, а во 1997 не чекаше Копа Америка. Не е дека не се согласувавме добро, но тој навистина не знаеше многу за фудбалот. Зборував со претседателот на Интер, Масимо Морати и побарав да си заминам“, вели Роберто Карлос во интервју за „Марка“.

Тој остана познат како еден од најдобрите леви бекови во историјата на фудбалот, а вели дека Фабио Капело бил човекот кој многу му помогнал.

„Отидов во Мадрид за Фабио Капело, и тој стана еден од најважните тренери во мојот живот“, додава Карлос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баркли и О’Нил нападнати бидејќи ги „бранат полицајците“

Објавено пред

Иако голем број на НБА ѕвезди, предводени од Леброн Џејмс изразија бес и неверување за одлуката да не се обвинат полицајците во Луивил, Кентаки, кои ја убија Бреона Тејлор во март, НБА легендите Чарлс Баркли и Шекил О’Нил не мислат така, и посочуваат дека клучниот детал во овој случај е тоа што било пукано на полицијата.

Покрај Џејмс, за Бреона Тејлор зборуваа и светската тенисерка број 1, Наоми Осака, како и Ф1 шампионот Луис Хамилтон, но Баркли и О’Нил сметаат дека случајот не може да се спореди со тој на Џорџ Флојд. Тејлор беше застрелана во нејзиниот дом, откако нејзиното момче пукало на полицијата.

„Не мислам дека случајот е ист како тој на Џорџ Флојд и Ахмод Арбери. Жал ми е што младата дама го загуби животот, но случајот не е ист. Морате да земете во предвид дека нејзиното момче пукало на полицијата. Иако ми е жал занејзиниот живот, случајот не е ист“, вели Баркли.

Шекил се согласува.

„Морам да се согласам со Чарлс. Сите бараат обвинување за убиство. Кога се зборува за убиство, треба да се покаже намера. Тука се случи губење на живот, но кога има налог од судија и си ја вршиш својата работа, најверојатно ќе вратиш на оган“, вели О’Нил, кој постојано имал афинитет кон полицијата, и беше именуван за заменик шериф во Џорџија.

Овие коментари наидоа на многу остри коментари на социјалните мрежи, откако двајцата беа нападнати дека не им е грижа за црните животи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нокаут на годината – го „смрзна“ и пред да падне на подот

Објавено пред

Никарагванецот Мелвин Лопез го имаше најневеројатниот нокаут во 2020, откако во четвртокот навечер во Мајами го „смрзна“ Јеисон Варгас во првата рунда од нивниот меч во Мајами.

22-годишниот боксер во бантам категорија на крајот на 2019 го имаше првиот пораз во својата кариера, но сега се враќа со шеста нокаут победа во низа. Последниот нокаут е дефинитивно најбруталниот, откако со директен удар со левата рака го „смрзна“ противникот, кој беше во нокаут и пред да удри на подот.

Колумбиецот Варгас, за среќа помина без посериозни последици, и се опорави за сам да си замине од рингот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Импресиониран сум од Артета

Објавено пред

Ливерпул и Арсенал во понеделник ќе се сретнат на „Енфилд“ во рамките на третото коло во Премиер лигата. Двата тима во новата сезона влегоа со две победи, Ливерпул ги победи Лидс (4:3) и Челси (2:0), додека Арсенал славеа над Фулам (3:0) и Вест Хем (2:1).

Во пресрет на натпреварот Јирген Клоп во суперлативи зборувал за својот помалд колега Микел Артета.

„Во краток период покажа дека е извонреден менаџер. Ме импресионираше со она што го направи за само неколку месеци. Тимот му е одлично организиран и избалансиран, а играчите кои играат на своите природни позициции имаат доволно слобода во играта“, рекол Клоп и дополнил.

„Артета ја смени атмосферата во целиот клуб, тоа се забележува. Тие сега се многу тежок противник“.

Арсенал последен пат забележале победа на „Енфилд“ во 2012 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ51 минута

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Возач, кој превезувал мигранти и еден патник, добиле со прострелна рана во нозете додека возачот се обидувал да ѝ побегне на...

Македонија2 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа4 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија5 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија6 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет6 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија6 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија7 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион7 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет8 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет8 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет8 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија8 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион8 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет23 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ24 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа1 ден

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија1 ден

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија1 ден

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Досие