Контакт

Спорт

Роберто прифатил три пати помала плата

Објавено пред

Серхио Роберто сепак ќе остане во Барселона. Еден од капитените се согласил да потпише нов договор за значително помала плата.

„Чави сака Роберто и понатаму да биде дел од Барселона. Џоан Лапорта ја прифатил неговата сугестија. Роберто се согласил на новите услови. Наскоро ќе биде објавен новиот договор“, пишува каталонски „Спорт“.

Според актуелниот договор, Роберто, годишно заработува 9.000.000 евра. Новиот договор предвидува плата од 3.000.000 евра. Фудбалерот ќе потшише на две години.

Поради проблемите со повредите, Роберто, од почетокот на сезоната има одиграно само 560 минути.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Исланд ја декласира Франција

Објавено пред

Исланд го декласира олимпискиот шампион Франција со 29:21 (17:10), во третот коло, во Групата 1 на Европското првенство во ракомет.

И покрај тоа што двете селекции имаат големи проблеми со коронавирусот, Исланд им одржа лекција на олимписките шампиони“. Французите имаа приклучок само во почетните 12 минути.

Останатиот дел од натпреварот мина во цеосна доминација на Исланѓаните.

Франција не можеше да ја пробија одбраната на Исланд, на чии гол блескаше 21-годишниот Халгримсон, кој имаше 15 одбрани. Нападот го предводеа десните бекови Магнусон со 10 и Кристијансон со 9 гола.

Кај Франција Турна и Деска постигнаа по пет гола.

На табелата, по некомплетното третото коло Данска, Франција и Исланд имаат по 4 бода, Холандија и Црна Гора по 2, а Хрватска е без освоен бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брентфорд и Вулфс играа два и пол часа – Вулверхемптон ја продолжија победничката серија

Објавено пред

Фудбалерите на Вулверхемптон ја продолжија серијата успешни резултати. Четвртата победа на последните пет натпревари, Вулвс ја забележаа во лондон, против Брентфорд (2:1). Вулверхемптон со 34 бода се осми на табелата и до крајот на сезоната ќе се борат за места кои носат пласман во европските купови.

Брентфорд и Вулверхемптон одиграа натпревар кој траеше два и пол часа. Само првото полувреме траеше 71 минута. Најпрвин натпреварот беше во прекин откако Јенсен и Хенри имаа судар со главите. На крајот двајцата го напуштија теренот.

Веднаш потоа над стадионот се појави дрон, поради што судијата Бенкс го прекина натпреварот.

Головите паднаа во второто полувреме. Ветеранот Жоао Мутињо постигна гол во 48.минута, а во 78.минута му асистираше на сонародникот Рубен Невеш кој го постави конечниот резултат 2.1.

Голот за Брентфорд е дело на Ајван Тони во 71.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Русо трагичар – Виљареал ја прегази Мајорка

Објавено пред

Виљареал ја победи Мајорка со 3:0, во вториот меч од 22.коло во Примера. Натпреварот го обележа дефанзивецот на Мајорка, Франко Матијас Русо.

Аргентинецот, си постигна авто-гол и направи пенал поради кој беше исклучен.

Русо во 12.минута постига авто-гол со кој Виљареал дојде до предност. Водството го зголеми ману Тригерос во 34.минута.

Русо во 80.минута доби жолт картон, а шест минути потоа направи пенал, доби уште еден жолт картон и мораѓе да го напушти теренот.

Дани Парехо ги постави конечните 3:0.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија4 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион6 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија7 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија7 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија9 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет10 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија10 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет11 час

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија11 час

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие