Контакт

Спорт

Родик: Новак прво ви ги зема нозете, потоа ви ја зема душата

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со мали проблеми успеа да стигне до четврт-финалето на Ју-ес опен. Првиот носител, во дуелот со Џенсон Бруксби, си дозволи да го загуби првиот сет со 6/1, но потоа рутински ги доби преостанатите три со 6/3, 6/2, 6/2.

Во текот на мечот помеѓу најдобриот во светот и талентираниот Американец на кого му предвидуваат блескава иднина, на Твитер се огласи шампионот на Ју-ес опен од 2003 година, Енди Родик.

„Ви ветувам една работа. Како ќе тече мечот, Новак на ова дете ќе му го приреди најболното искуство кое некогаш го имал. По час и пол, момчето чувствува болка во телото. Новак може се да издржи…Прво ви ги зема нозете, потоа ви ја зема душата“, напишал Родик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонците триумфираа со „еден – два” победа на интернационалната FIA CEZ трка на Twingo CUP во Гробник

Објавено пред

Фантастични интернационални резултати забележаа македонските Twingo CUP возачи изминатиов викенд. Демонстрираа квалитет, успеаја да се искачат на врвот и достоинствено да ја претстават нашата држава.

Со својот маестрален настап на тркачката патека Гробник, Хрватска, за прв пат нашите Twingo Cup возачи се искачија на подиумот во генерален пласман во конкуренција со 32 возачи од неколку земји. На Гробник се возеа викендов две трки, а на втората имаше целосна доминација на македонските возачи.

Особено драматична и возбудлива беше втората трка на која Марко Блажевски и Давид Малинковски, иако тргнаа од четвртиот ред на стартот, по 25 минути возење на целта стигнаа на првите две места. Постојано беа меѓу најдобрите 8, се пробиваа низ патеката, и меѓусебе се поддржуваа. Таа тимска работа на крај им донесе и радост.

Марко Блажевски е првиот Македонец кој триумфираше на FIA CEZ трката на Twingo CUP , зад него беше Давид Малинковски, додека, пак, трет зад нив беше Унгарецот Лантос. Во текот на целата трка Блажевски и Малинковски беа во линија со водечките, го чекаа моментот и последните кругови Блажевски откако го презеде водството остана таму до крајот.

Воедно ова беше и финална трка на втората сезона на Twingo CUP каде трофејот за првото место му припадна на Давид Малинковски со вкупно 122 бода. Малинковски сезонава имаше четири победи на осум трки, Блажевски победи двапати, а по еднаш Мартин Костовски и Владимир Тренески.

Второто место во генерален пласман сезона му припадна на младиот Мартин Костовски со освоени вкупно 82 бода, додека пак трет е Ангелче Стојковски со освоени 80 бода.

За следната година, во третата сезона на Twingo Cup планирано е возење на патеките на Серес – Грција, Гробник – Хрватска, Словакиаринг – Словачка, Red bull Ring -Австрија каде македонските Twingo CUP возачи ќе се борат за главната награда а тоа е 100% Renault Twizy .

Голема благодарност до нашите пријатели поддржувачи: Renault, Аутомотив Груп, Шпаркасе Лизинг, ПСС и Триглав осигурување, како и до Лема Рејсинг тим за успешната соработка.

Во продолжение ви ја претставуваме комплетната листа на бодови на сите натпреварувачи.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Култард му порача на Цунода да си оди од Ф1

Објавено пред

Дејвид Култард, поранешен Формула 1 ас, не е импресиониран од она што во досегашниот тек од сезоната, го покажал дебитантот во Алфа Таури, Јуки Цунода.

Алфа Таури, преку првиот човек на тимот, Франц Тост, пред две недели објавија дека младиот Јапонец ќе добие шанса и наредната сезона да вози за овиј тим. Дури и самиот Цунода бил изненаден од оваа одлука.

„Искрено, изненаден сум што ќе возам и наредната сезона. Имав толку судири, многу пари се потрошени за мене. Кратко и јасно, немам добра сезона“.

Култард не бил импресиониран од искреноста на 21-годишниот Цунода.

„Од која планета тој доаѓа. треба да си го спакува малото куферче и да ја напушти Формула 1. Така не треба да зборува возач во Формула 1. „Шокиран сум што ме задржаа, имав многу судири“. Тоа е смешно. Со првиот авион нека се врати во Јапонија“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Како ВАР не виде дека немаше пенал врз Нејмар?“

Објавено пред

ПСЖ, синоќа, со пресврт успеа да го победи Лион со 2:1. Пакета постигна гол за Лион, а пресвртот го режираа, Нејмар со голот од пенал и Икарди кој погоди во последните секунди од натпреварот.

Тренерот на Лион, Петер Бош, на прес конференцијата, го коментирал пеналот за ПСЖ. Смета дека неговиот фудбалер бил фаулиран.

„Нејмар е вино виновникот, тој го влечеше Густо. Сигурен сум дека не беше пенал. Разбирам дека судијата не може да го види тоа, но како е можно ВАР да не го забележи тој момент?“, прашал Бош, а пеналот го коментирал и претседателот на Лион, Ѓан-Мишел Ола.

„Горди сем на нашиот тим. Успеавме на ПСЖ да им направиме многу проблеми. Пенал немаше. ВАР требаше да се огласи, одлуката не беше нормална“.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Државниот здравствен и санитарен инспекторат не констатира недостатоци во модуларните болници

Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и не констатира недостатоци во модуларните болниции, информира Министерството за...

Македонија16 минути

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската Опција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во Општина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет54 минути

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет3 часа

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните...

Европа4 часа

Пожар во камп за мигранти во Грција

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар. Нема повредени или поголема...

Македонија19 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет19 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија20 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија22 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Досие