Контакт

Спорт

Рома без Џеко ќе го напаѓа Милан

Објавено пред

Рома, во недела, ќе го пречека Милан, во дерби дуелот во Серија А. „Волчицата“ за овој дуел нема да може да смета на Един Џеко.

Рома, синоќа, и во реваншот ја победи Брага и се пласира во осмина-финалето во Лига Европа. Римјаните славеа со 3:1, а серијата голови ја отвори Џеко.

Сепак, напаѓачот, не издржа до крајот на теренот. Во второто полувреме замина во соблекувалната.

Рона, не информира за каква повреда станува збор, а медиумите ги пренесуваат зборовите на тренерот Паоло Фонсека, кој рекол дека Џеко ќе го пропушти дербито со Милан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: „Ѓаволите“ ќе го напаѓаат Рим, Арсенал против својот поранешен тренер!

Објавено пред

Манчестер јунајтед, Арсенал, Вилјареал и Рома ја заддржаа предноста од првите мечеви и влегоа во полуфиналето на Лига Европа, каде што ќе има два интересни дуели и можност за англиско финале.

Арсенал, откако дома одигра разочарувачки 1:1 со Славија Прага, во „блиц“ од шест минути стигна до 0:3 предност во првото полувреме за да го елиминира чешкиот клуб со вкупни 0:4 и да обезбеди пресметка со Вилјареал, кои пак со 2:1 го победија Динамо Загреб и го потврдија триумфот од првото коло. Ова значи дека тимот на Микел Артета ќе се соочи со Вилјареал, каде што тренер е човекот кој Артета го замени на клупата на „топчиите“, Унаи Емери.

Манчестер јунајтед, пак, повторно со гол на Единсон Кавани, стигнаа до 2:0 победа над Гранада, откако во првиот меч славеа со 2:0. Тие ќе играат со Рома, која во најнеизвесниот меч, одигра 1:1 со Ајакс, за да им биде доволен триумфот од првиот меч.

ЛИГА ЕВРОПА, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Манчестер јунајтед – Гранада 2:0, прв меч 2:0, вкупно 4:0

Славија Прага – Арсенал 0:4, прв меч 1:1, вкупно 1:4

Вилјареал – Динамо Загреб 2:1, прв меч 1:0, вкупно 3:1

Рома – Ајакс 1:1, прв меч 2:1, вкупно 3:2

ПОЛУФИНАЛЕ

Манчестер јунајтед – Рома

Вилјареал – Арсенал

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо испадна од Европа, но покажа како се прави европски тим!

Објавено пред

Динамо Загреб не успеа да го совлада солидниот Вилјареал во двомечот во четврт-финалето на Лига Европа, но уште еднаш покажа дека е најмодерниот балкански клуб (ако не ги сметаме грчките гиганти), со совршена програма на промоција на млади фудбалери, кои можат не само добро да се продадат, туку и да направат резултати на највисоко ниво.

Откако лани не успеаја да ја минат групната фаза во Лигата на шампионите и не успеаја да се квалификуваат за ЛШ оваа сезона, настапите во Лига Европа ги сфатија како совршен начин за промоција на тимот.

По фантастичните резултати по групи, во осминафиналето им се падна речиси невозможен противник – Тотенхем на големиот Жозе Мурињо. По поразот од 2:0 во Лондон, кога сите ги „отпишаа“, Динамо направи подвиг и со 3:0 го совлада премиерлигашот во моменти кога дотогашниот тренер, Зоран Мамиќ беше осуден на затворска казна.

Можеби беше премногу да се очекува да „падне“ и Вилјареал, но од тимот во кој своја висока минутажа имаа и македонските репрезентативци Аријан Адеми (како капитен на тимот) и Стефан Ристовски можат да учат сите клубови од поранешна Југославија.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Русите најдоа начин да го покажат знамето на Олимпијадата и покрај суспензијата

Објавено пред

Рускиот олимписки комитет ја откри униформата на своите спортисти со која ќе настапат на Олимписките игри во Токио ова лето, на кое го има дизајнот на руското знаме и покрај суспензијата која ја додели Светската анти-допинг агенција (ВАДА).

Судот за арбитража во спортот (ЦАС) пред три месеци ги потврди казните за Русија поради манипулацијата на податоците од анти-допинг лабораторијата во Москва, со која до декември 2022 година им е забрането да го користат руското знаме и химна на сите меѓународни натпреварувања. Ова значи дека руските спортисти во Токио, но и во Пекинг следната година на Зимската Олимпијада ќе настапуваат под името ROC (Руски олимписки комитет) наместо Русија.

Сепак, униформите на олимпискиот тим, изработени од „Заспорт“, официјалниот партнер на олимпискиот комитет претстави дресови и униформи во боите на знамето. ИОЦ потврди дека униформите ги исполнуваат условите.

„Дизајните на РОЦ за Токио 2020 се според поставените рамки на ИОЦ. Затоа се одобрени“, објавија од ИОЦ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа12 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија15 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија16 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа18 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија20 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион21 час

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион22 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа22 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет22 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија23 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија1 ден

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион1 ден

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија2 дена

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија2 дена

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија2 дена

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија2 дена

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија2 дена

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија2 дена

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија2 дена

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион2 дена

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Досие