Контакт

Спорт

Роналдињо е импресиониран: Мартинели наликува на Роналдо! (видео)

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда, Роналдињо вели дека гледа огромна сличност помеѓу младиот фудбалер на Арсенал, Габриел Мартинели и уште еден бразилски легендарен фудбалер, Роналдо.

18-годишниот Мартинели направи „скок“ од најниската бразилска фудбалска лига во Премиер лигата, откако Арсенал го купија од Итуано, и импресионираше со 10 гола во 21 настапи во сите натпреварувања во тешка сезона за „топчиите“.

Младиот фудбалер стана сензација откако истрча над 60 метри за да постигне фантастичен гол за израмнување при 2:2 ремито со Челси, гол што многумина ги потсети на спектакуларниот гол на Роналдо против Компостела додека беше фудбалер на Барселона. Роналдињо се согласува.

„Ние во Бразил сме многу возбудени од него и од неговата иднина. Едно нешто е да имаш талент, но на 18 години да ја имаш таа самодоверба е многу необично. Тој ме потсетува на Роналдо во неговата прва сезона во Европа кога имаше 30 гола и кога сите се чудеа, кое е ова 18-годишно бразилско момче. Ја сакаше топката, трчаше по фудбалерите, немаше страв против никого, а истото го гледаме и кај Мартинели. Тој сака да биде со топката и да постигнува голови и може да биде најдобриот ако ја има таа амбиција“, вели Роналдињо.

Мартинели може да почека да дебитира за бразилската репрезентација во која има напаѓачи како Нејмар, Роберто Фирмино и Габриел Жесус, но Роналдињо верува дека селекторот Тите го следи тинејџерот.

„Сигурен сум дека тоа ќе се случи многу бргу. Во репрезентацијата годините никогаш не биле најважни. Роналдо играше на 17 години, а во последно време Нејмар и Жесус играа додека беа тинејџери“, додава Роналдињо.

Спорт

Новиот протокол ги одложи натпреварите во Првата и Втората лига

Објавено пред

Викендов нема да се игра фудбал на терените низ државата. Фудбалската федерација на Македонија го одложи 11 коло во Првата лига и 10 коло во Втората лига Исток и Запад, поради новиот протокол што го донесе Владата за заштита од коронавирусот.

Новиот протокол предвидува спортските клубови, на свој трошок, пред секој натпревар да спроведат тестирање.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот протокол за организирање на натпревари, натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“, соопштија од ФФМ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Калчомеркато: Јувентус и Реал ќе разменат играчи

Објавено пред

Јувентус и Реал Мадрид договарале размена на фудбалери, тврди „Калчомеркато“. Главна ѕвезда во оваа размена би бил Паоло Дибала.

Реал Мадрид се заинтересирани за 26-годишниот Аргентинец, но нема доволно пари за неговиот трансфер.

Поради тоа на Јувентус им понудиле помала сума на пари и двајца фудбалери.

Дибала иам договор со Јувентус до 2022 година, а досегашните обиди да ја продолжи соработката не беа успешни. Аргентинецот бара годишна плата од 15.000.000 евра, Јувентус му нудат помала сума.

Реал за Дибала биле подготвени во Торино да ги испратат Иско и Винисиус Жуниор. Иско ги потроши сите кредити кај Зинедин Зидан, додека Винисиус наводно не се вклопувал во визијата која за тимот ја има тренерот Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити и Партизан го договориле трансферот на Стевановиќ

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Партизан е во преогвори со Манчестер сити околу трансферот на Филип Стевановиќ. 18-годишникот потекнува од клупската академија, а од минатата сезона е дел од првиот тим. Неодамна постигна гол во вечното дерби.

Локалните медиуми од Манчестер, пишуваат дека трансферот наскоро ќе биде реализиран. Стевановиќ, во јануари ќе потише петгодишен договор, но до крајот на сезоната ќе остане во Партизан како позајмен играч.

Од трансферот на талентираниот фудбалер Партизан ќе заработи околу шест милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија3 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија3 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион4 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија5 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно5 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа5 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа6 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа7 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет19 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија19 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија20 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија23 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие