Контакт

Спорт

Роналдо: Бразил се уште не е подготвен за фудбал

Објавено пред

Легендарниот бразилски фудбалер, Роналдо смета дека продолжението на фудбалот во Бразил, по тримесечна пауза поради пандемијата со коронавирусот доаѓа прерано.

„Се противам на враќањето на бразилскиот фудбал со оглед на ситуацијата во која земјата моментно се наоѓа. Бразил ги следи примерите на другите земји во Европа, но не ја зема во предвид пандемијата“ рече Роналдо, пренесуваат шпанските медиуми.

Локалната лига во државата Рио де Жанеиро стана првата државна лига во Бразил која вчера продолжи, а клубовите Флуминенсе и Ботафого се спротивставија на одлуката за враќање на терените.

„Бразил е на врвот на епидемијата и грешка е да се размислува за враќање на фудбалот“ – смета Роналдо.

Спорт

Гвардиола: Клоп и Мурињо треба да се извинат

Објавено пред

Манчестер Сити сепак ќе смее да игра во Лигата на шампиони и наредната сезона, одлучи Спортскиот арбитражен суд во Лозано по обвинувањата за прекршување на финансискиот фер плеј. Оваа одлука ја искоментираа менаџерите на Ливерпул и Тотенхем, Јирген Клоп и Жозе Мурињо, едни од најголемите ривали на стратегот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола.

Клоп рече дека е среќен што на Сити му е дозволен настап во Европа, затоа што тоа е добро за Ливерпул.

„Среќен сум што Сити следната сезона ќе игра во ЛШ. Ако имаат 10 или 12 меча помалку во сезоната, никој во лигата не би имал шанса да стигне до титулата“ рече Германецот.

Мурињо беше поостар.

„Ако Сити не е виновен, а е казнет со неколку милиони, тогаш тоа е срамно. Ако не си виновен не треба да бидеш казнет. Срамна одлука“ смета Португалецот.

Гвардиола пак од двајцата колеги бара извинување.

„Треба да ни се извинат. Да погрешевме ќе ја прифатевме одлуката на УЕФА. Не очекуваме да не бранат Ливерпул, Тотенхем, Арсенал, Челси или Вулверхемптон, но имаме право да се браните самите кога веруваме дека се сме направиле правилно. Неверојатно сум среќен поради одлуката. Тоа што го освоивме на терен, ќе го одбраниме на терен“ вели Пеп Гвардиола кој на кормилото на Сити стигна до две титули во ПЛ, еден ФА куп, три Лига купа и два Суперкупа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рашфорд стана доктор на науки

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд е награден од Универзитетот во Манчестер со тоа што му е врачен почесен докторат. Како што пренесува „ББЦ“ Рашфорд станал најмладиот доктор на науки.

Наградата е за неговиот придонес во борбата против сиромаштијата кај децата. Докторатот се доделува без обврски личноста да мора да присуствува на предавања или да полага испити.

Тој е награден поради гестот да се труди да им обезбеди топол оброк на децата кои се во лоша финансиска состојва во текот на празниците.

Со ова Рашфорд стана третиот во Јунајтед кој е почастен да биде доктор на науки. Пред него таа чест ја добија Сер Алекс Фергусон и Сер Боби Чарлтон.

„Кога ќе погледнам кој се ја добил оваа награда пред мене, уште повеќе сум почестен. Ние не сме ниту на половина пат во борбата со сиромаштијата, пред се кај децата нашата помош е најотребна, но навистина ми значи што овој град вака ме награди“ – изјави Рашфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гасперини: Не даваме многу голови за да понижиме некого, на тој начин учиме!

Објавено пред

Италијанскиот стратег Џан Пјеро Гасперини кој со неговата Аталанта стигна до нова убедлива победа од 6-2 против Бреша даде свое видување за мечот за „Скај спорт“.

„Убаво, зарем не. Многу голови. Погодувавме многу и минатата сезона, но оваа сезона сме уште подобри. Имавме некои фестивали со голови сезонава, но не е тоа затоа што сме сакале да го понижиме противникот, туку затоа што на тој начин учиме, вежбаме некои потези“ вели Гасперини.

Тренерот на Аталанта го најави и мечот против ПСЖ кој го чека цела Европа, во четвртфиналето на ЛШ.

„Никогаш не сме ја почнале сезоната во вака добра ситуација, но веќе втора сезона сме во топ 4. Играњето во ЛЕ и ЛШ ни помогна да созрееме. Сето ова е подготовка за ПСЖ, секако сакаме до самиот крај да се бориме и во Серија А.
Второто и третото место ни се цел, но кога сме веќе тука, можеме да се обидеме и повеќе“ вели Гасперини.

За Нејмар и Мбапе, италијанскиот стратег смета дека се двајцата најдобри светски играчи во моментов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

МОСТ: До 10 часот најмногу гласачи во ИЕ 3, гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија2 часа

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рад парламентарни избори на гласање излегле 5,19 отсто од запишаните гласачи...

Македонија3 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион3 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија4 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија5 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија5 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија13 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет15 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија20 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија21 час

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија21 час

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија22 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ1 ден

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 ден

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа1 ден

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Досие