Контакт

Спорт

Роналдо ја смени куќата во Манчестер, секое утро го буделе овци

Објавено пред

Португалската супер ѕвезда – Кристијано Роналдо по само 23 дена од вселувањето во новата куќа (вредна 6 милиони евра) во Манчестер, се преселил во двојно поефтина.

Британски „Сан“ пренесува информација дека иако Португалецот имал голем имот, во близина имало државно земјиште на кое секое утро имало стадо овци.

За него и неговото семејство блеењето на овците било проблем, па Роналдо со Георгина и децата се преселиле во куќата која е поранешна сопственост на екс-фудбалерот на Јунајтед, Енди Кол.

„Иако имотот е преубав и се наоѓа меѓу полиња и шума, во близината е стадо овци кои се многу бучни рано наутро. Тука има и јавна пешачка патека, како и пат од кој се овозможува поглед на неговата влезна врата. Роналдо е вистински професионалец на кого му е потребен квалитетен одмор, па заклучи дека најдобро е да се преселат“ информира доброупатен извор.

Во новиот дом на португалскиот ас има базен, кино сала и гаража во која може да собере 4 автомобили. Има безбедносни камери на целиот имот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти: Куман добро работи во Барселона

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, во пресрет на Ел Класико, со пофални зборови ја оценил работата на колегата Роналд Куман.

„Тој е добар тренер. Работев во Евертон, каде претходно беше и Куман, сите имаа само убави зборови за него“, рекол Анчелоти и дополнил.

„Искрено, не го познавам добро, но тој позитивно делува на своите екипи. Исто може да се каже и за неговата работа во Барселона. Мислам дека не е лесно да бидеш тренер на Барселона. Клубот е во фаза на реконструкција…Тој добро го прави тоа“.

Ел Класико ќе се одигра во недела, на „Ноу Камп“. Барселона во дербито влегува од седмото место со 15 бодови, Реал има два бода повеќе и го дели второто место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите ги построија играчите на Рома

Објавено пред

Навивачите на Рома ги построија играчите по катастрофалниот поразот од Бодо Глимт, во Конференциската лига.

Рома, синоќа на северот на Норвешка, доживеа еден од најтешките порази (6:1), во европските купови.

Натпреварот во Норвешка го следеа околу 400 навивачи на Рома, кои минаа 3.000 километри.

По завршувањето на натпреварот, играчите застанаа пред трибината на која беа навивачите, со намера да се извинат за лошата игра, а капитенот Лоренцо Пелегрини им го понуди својот дрес.

Тие му го вратија дресот на капитенот, а потоа пет минути со разни пцовки ги навредуваа играчите.

Влудоневиден од оваа стиуација беше Тејми Ејбрахам, кој летово пристигна во Рома за 40 милиони евра. Ејбрахам кој дојде од Премиер лигата, ќе мора да се навикне на вакви навивачи испади.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Салах е најдобар во Премиер лигата, најдобар во светот е Бензема“

Објавено пред

Тиери Анри нема дилема дека неговиот сонародник, Карим Бензема, во моментов е најдобар фудбалер во светот. Анри е уште еден  Французин кој лобира Бензема да ја добие Златната топка.

Анри, играч кој обележа цела една деценија во Премиер лигата, рекол дека во Англија е најдобар Мохамед Салах, но дека најдобар во светот е Бензема.

„Головите на Салах се неверојатни, но како можете да ги заборавите Левендовски и Бензема? Мислам дека во овој момент, во клубот и репрезентацијата, Салах не е на нивното ниво. Според формата, во овој момент Салах е најдобар во Премиер лигата, сепак најдобар во светот е Бензема“, рекол Анри.

Златната топка на „Франс фудбал“ ќе биде доделена за еден месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Свет4 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион18 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија19 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ20 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија22 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија23 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет2 дена

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија2 дена

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ2 дена

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија2 дена

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 дена

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Досие