Контакт

Спорт

Роналдо ќе замине од Јувентус

Објавено пред

Кристијано Роналдо не е задоволен од одлуката на Јувентус да го смени Андреа Пирло и на неговото место да го врати Масимилијано Алегри. Медиумите во Италија тврдат дека тој им кажал на соиграчите дека ќе го напушти клубот.

Масимилијано Алегри, пред две години, мораше да замие од клубот, откако на челниците им кажа дека Кристијано Роналдо не се вклопува во неговите тактички замисли. Јасно е дека Алегри не го сменил мислењето, осбено што Португалецот веќе има 36 години.

Заминувањето на Роналдо ќе го растовари буџетот за плати. Португалецот игра за годишна плата од 30 милиони евра.

Прашањата кои се наметнуваат во една ваква ситуација се колкава сума ќе бара Јувентус за него и кој клуб може да го плати Роналдо.

Според некои извори во моментов само два клуба можат да ги испрата финансиските барања на Роналдо. Тоа се неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед и ПСЖ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пресврт на Атланта за 2-2 во серијата против Филаделфија

Објавено пред

Атланта Хокс и Лос Анџелес Клиперс го израмнија резултатот на 2-2, во полу-финалните серии против Филаделфија Севентисиксерс, односно Јута Џез.

Атланта во драматичен натпревар, ја победи Филадлефија со 103:100. Гостите имаа осум поени предност во првата четвртина, 13 плус во втората, а во последните две минути влегоа со предност од четири поени. Во тие момент на сцена стапија Тре Јанг и Џон Колинс.

Колинс погоди тројка, потоа Јанг врза четири коша, а овој играч на крајот од линијата за слободни ја потврди победата.

Јанг блескаше со 25 поени и 18 асистенции, Богдан Богдановиќ постигна 22 поени, а Колинс и Клинт Капела имаа дабл-дабл, првиот од 14 поени и 12 скокови, а вториот од 12 поени и 13 скокови.

Филадлегија ја предводеа Тобајас Херис со 20 поени, Џоел Ембид со 17 поени и 21 скок, односно Бен Симонс со 11 поени, 12 скокови и девет асистенции.Прикажи повеќе...

Спорт

„Фрустрирани сме, вложивме многу труд и не победивме“

Објавено пред

Шпанија, на Картука стадионот во Севилја, не успеа да ја победи Шведска, во првото коло во Е-групата, на Европското првенство. Играчите на „црвената фурија“ не го криеле разочарувањето од нерешениот резултат 0:0, за кој сами се виновни, бидејќи не успеаја да реализираат ниту една од неколкуте добри шанси за гол.

„Целиот тим е фрустриран, многу труд вложивме во овој натпревар. Од десет вакви натпревари мислам дека би победиле во девет“, рекол 27-годишниот Ајмерик Лапорт.

„Едноставно, сега треба да го заборавиме овој натпревар и да се насочиме кон следниот и да се обидеме да победиме“, истакнал играчот на Манчестер сити.

Шпанија во наредната рунда ќе игра против Полска, во сабота од 21 часот. Полјаците, вчера доживеаја пораз од Словачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бод за Аргентина – Спектакуларен гол на Меси

Објавено пред

Аргентина и Чиле одиграа 1:1, во првиот натпревар во Б-групата, на Копа Америка. Аргентина имаше повеќе шанси, но не успеа со победи во Рио де Женеиро.

Аргентинците, во првото полувреме, целосната доминаија на теренот ја материјализираа со само еден гол. Откако Лаутаро Мартинез не погоди во 12.минута и Нико Гонзалес промаши две добри шанси, гол и тоа спектакуларен од слободен удар постигна Меси во 33.минута.

Чиле во вториот дел влезе офанзивно, таквата определба им донесе пенал во 53.минута. Видал не успеа да го совлада Емилијано Матинез, но одбиената топка Варгас ја врати во голот.

До крајот немаше возбудувања, па двата тима освоија по еде бод.

Во вториот меч од оваа група, Парагвај со 3:1 ја победи Боливија.Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет29 минути

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет42 минути

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија15 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет16 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет19 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа19 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија21 час

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија21 час

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион22 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија22 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија24 часа

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет24 часа

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија2 дена

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа2 дена

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Досие