Контакт

Спорт

Роналдо не смее да влезе на стадионот во Доха – Мечот Бразил-Србија ќе го гледа во хотелската соба

Објавено пред

Легендарниот Бразилец, Роналдо, вечерва нема да навива за својата репрезентација против Србија, од трибините на стадионот 974 во Доха.

dobivaj vesti na viber

Роналдо пристигна во Катар за да ги следи натпреварите на Светското првенство, а пред се се однесува на натпреварите на бразилската репрезентација која е главен фаворит за освојување на златниот медал.

Роналдо отпатува и во Катар за да ги следи натпреварите на бразилската репрезентација, а вечерва требаше да биде на трибините против Србија, но беше најавено дека за жал тоа нема да се случи.

Имено, бразилските медиуми објавија дека Роналдо бил на вчерашниот тест бил позитивен на коронавирус.

Роналдо имал симптоми на настинка, поради што морал да се тестира. Тој сега се наоѓа во изолација во својата хотелска соба.

Во Бразил 20 години ја чекаат титулата светски првак и се надеваат дека постот ќе биде прекина во Катар.

Последен пат Бразил беше шампион во 2002 година во Јапонија и Јужна Кореја, кога главен херој беше токму Роналдо, кој блескаше на тој Мундијал, а во финалето ги постигна двата гола против Германија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Joga Bonito“ пристигна во Катар – маестралниот Бразил во четврт-финале

Објавено пред

Joga Bonito! Или во превод „Прекрасната игра“, стилот на фудбал кој се обожава во Бразил и кој вклучува убавина, стил и индивидуална умешност. Нешто што бразилската репрезентација го покажа во првото полувреме од осминафиналето на СП во Катар против Јужна Кореја, доминирајќи за на крајот да стигнат до 4:1 победа и да осигураат пресметка со Хрватска за пласман во полуфиналето.

dobivaj vesti na viber

Во лудите први 45 минути, Бразилците покажаа надмоќност во нападот, беа опасни од секоја позиција и постигнаа четири гола, и имаа доволно време да покажат и дел од своите танци. Јужна Кореја беше само немоќен набљудувач.

Со опоравениот Нејмар во составот како стартер, Бразил поведе уште во 7. минута кога Нејмар му асистираше на Винисиус Жуниор, а тој го постигна својот прв гол на Мундијалот. Веќе во 11. минута по еден фаул над Ришарлисон, Нејмар беше прецизен од белата точка, а „самбата“ продолжи во 29. минута, кога Ришарлисон го постигна својот трет гол на турнирот. Кога Лукас Пакуета во 36. минута зголеми на 4:0, танцувањето не престана на трибините, и прашањето беше само како ќе звучи конечниот резултат.

За волја на вистината, Бразилците го „спуштија“ темпото во второто полувреме, а Корејците и покрај високата разлика не покажаа дека се деморализирани и во 76. Паик Сеунг-Хо постигна убав гол за збогување од Катар.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Далиќ: Никогаш не потценувај ги Хрватите, мали сме, но храбри, борбени и одиме до крај

Објавено пред

Хрватскиот селектор Златко Далиќ не ја криеше радоста од пласманот во четврт-финалето на Светското првенство признавајќи дека мечот со Јапонија бил супер тежок, а победата била голема. Хрватска сега ја чека далеку поголем противник, фаворитот за титулата Бразил.

dobivaj vesti na viber

„Тежок натпревар, борбен и квалитетен. Одигравме добро. Голем резултат е да си меѓу осумте најдобри на светот. Можам само да им честитам на дечките. Ја имавме контролата при додавањата, но си создававме проблеми со губењето на топката. Така и примивме гол, па моравме да се вадиме. Никогаш не потценувајте ги Хрватите. Можеби сме мали, но сме храбри, борбени, верни и одиме до крај. На момците им се исплатеа упорноста и вербата. Само можам да им честитам за она што го направија“, вели Далиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливаковиќ се израмни со Субашиќ, па порача: Ова е најдобриот момент во мојата кариера

Објавено пред

Хрватската фудбалска репрезентација на Хрватска се пласира во четврт-финалето на СП во Катар и за тоа мора да му се заблагодари на голманот на Динамо Загреб, Доминик Ливаковиќ, кој успеа да обрани дури три пенали на Јапонија за голем триумф.

dobivaj vesti na viber

Овие три одбрани на пенали во нокаут-фазата на еден мундијал значат дека Ливаковиќ го израмнува рекордот на својот сонародник Даниел Субашиќ, кој на СП во 2018 година одбрани три пенали против Данска, исто така во осмина-финалето на ЛШ, како и со португалскиот голман Рикардо, кој одбрани три пенали кога неговата репрезентација ја исфрли Англија во 2006 година.

„Чувството е прекрасно, првин поради целиот тим, атмосферата е прекрасна. Благодарност до сите навивачи што пристигнаа тука. Мечот беше тежок, Јапонците притискаа од самиот почеток, беа фантастично подготвени, но и ние не бевме лоши. Победивме кога беше најтешко. Ова е најдобриот меч во мојат кариера и, секако, најважниот момент“, вели 27-годишниот Ливаковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија7 часа

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија10 часа

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија10 часа

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија11 часа

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија11 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија11 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет12 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија12 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија13 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет13 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа13 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија14 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет14 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет14 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија14 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион1 ден

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија2 дена

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...