Контакт

Спорт

Роналдо нема да биде казнет, судијата ја отфрил тужбата на Кетрин Мајорга

Објавено пред

Кристијано Роналдо наскоро ќе биде ослободен од сите обвиненија за силување што против него ги поднела американската манекенка Кетрин Мајорга. Судијата задолжен за овој случај дал препорака обвиненијата да бидат отфрлени, бидејќи се темелат на комуникацијата која нелегално била објавена од „Фудбал ликс“, пишува германскиот „Спорт 1“.

dobivaj vesti na viber

„Фудбал ликс“ ја објави комуникацијата помеѓу Роналдо и неговиот адвокат, која е доверлива, поради што на судот не може да се користи како доказ. Адвокатот на Роналдо ги отфрлил обвиненијата и тврди дека Мајорга се согласила на сексуален однос со фудбалерот. Семејството на Мајорга бара обесштетување од 200 милиони долари.

Мајорга го обвини Роналдо дека ја силувал во хотелска соба во Лас Вегас во 2009 година. Една година подоцна, таа од него со вон судска спогодба добила 300.000 долари.

Мајорга во 2018 година со приказната за силување излезе во јавноста и го пријави случајот во полиција.
Првото рочиште го изгубила поради недостиг на докази. Потоа поднела приватна тужба, во која навела дека била „ментално нестабилна поради стресот“, кога прифатила вон судска спогодба.

Во 2009 година, кога Роналдо го договорил трансферот од Манчестер јунајтед во Реал Мадрид, славел во ноќен клуб во Лас Вегас. Во клубот Кетрин Мајорга работела како хостеса.

Роналдо ја почестил со пијалак, а потоа неа и нејзините пријателки ги поканил на дружба во неговиот апартман.

Португалецот никогаш не негирал дека сексуалниот чин се случил, но тврди дека сè се случило со согласност на девојката. Верзијата на Мајорга е поинаква, а била и верзијата на Роналдо во моментот кога пред адвокатот го признал силувањето.

Токму во документите на „Фудбал ликс“, кои пред три години го објави „Шпигл“, се наоѓа признанието на Роналдо дека ја силувал девојката.

„Шпигл“ го објави прашалникот на 27 страници, кој Роналдо го добил од адвокатите, за да дознаат што се случило во Лас Вегас. Врз основ на тој обемен прашалник тие ја подготвиле обраната.

„Таа ми рече ‘не’ и повеќе пати бараше да прекинам. Рече дека не е за секс, бидејќи само што сме се запознале, но ме фати за пенисот. Долго време останав во таа положба. Ми призна дека не сакала да имаме однос, но беше достапна. Исто така забележав неколку модринки на нејзиното тело“, напишал Роналдо.

Оваа изјава адвокатите ја смениле и напишале само „не“.

Едно од прашањата на адвокатите било и дали девојката рекла нешто по сексуалниот однос.

„Ми рече: Идиот, ме натера на ова. Ти си идиот. Јас не сум како останатите. Ѝ реков дека ми е жал“, напишал Роналдо.

„Шпигл“ напиша дека Роналдо на адвокатите им признал дека имал секс со Кетри Мајогра против нејзина волја.

„Шпигл“ тврди дека  поседува уште документи и дека пред 12 години адвокатите на Роналдо успеале да ја замолчат Кетри Мајогра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн го потврдија Тухел со договор до 2025 година

Објавено пред

Германските шампиони Баерн Минхен го потврдија отказот на Јулијан Нагелсман и го потврдија поранешниот тренер на Борусија Дортмунд, Пари Сен-Жермен и Челси, Томас Тухел како негов наследник. Тухел добива двеиполгодишен договор со Баварците.

dobivaj vesti na viber

„Баерн Минхен го отпушти тренерот Јулијан Нагелсман. Претседателот на бордот, Оливер Кан, спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ ја направија одлуката во консултацијата со претседателот Херберт Хајнер. Нагелсман ќе биде заменет од Томас Тухел, кој има договор до 30 јуни 2025 и ќе го оддржи првиот тренинг на тимот во понеделник. Со Нагелсман заминуват и неговите помошници, Дино Топмелер, Бенјамин Глик и Ксавер Цемброд. И покрај освојувањето на германската титула лани, квалитетот на нашиот тим се покажуваше многу ретко. По Светското првенство игравме помалку успешно и атрактивно, а мора да се мисли и на иднината“, се вели во објавата на клубот.

Во последниот меч на Нагелсман, Баерн загуби со 2:1 со Баер Леверкузен, што комбинирано со 6:1 победата на Борусија Дортмунд значеше дека „милионерите“ се на апрвото место на табелата. Веднаш по интернационалната пауза следува „Дер класикер“, дуелот Баерн-Борусија, а потоа им следува и тежок дуел во Лигата на шампионите против Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Објавено пред

Ѕвездата на Арсенал и на украинската репрезентација, Олександер Зинченко вели дека воопшто не може да го изговори името на Русија по 13-месечната војна во Украина, и покрај тоа што дел од својата кариера играше токму во Руската Премиерлига.

dobivaj vesti na viber

„Не сакам ниту да им го изговорам името. Само ќе кажам ‘терористичка земја’. Не сакам да зборувам за нив. Воопшто“, вели Зинченко во интервју за „Дејли мејл“.

26-годишниот Зинченко во 2014 година заедно со својата мајка се пресели токму во Русија по војната во Донбас, раскинувајќи го договорот со Шахтјор Доњецк, каде што беше од својата 11-та година. Следните пет-шест месеци тој играше фудбал за повеќе аматерски клубови во Москва, пред во февруари 2015 година да потпише со прволигашот Уфа. Само година и пол подоцна, во јули 2016 година, Манчестер сити го купија од Уфа, за минатата сезона да направи трансфер во Арсенал.

„Благодарен сум за тоа што го направија Уфа за мене. Но, по терористичката инвазија, не сакаам да имам никакви сеќавања од тоа време. Не сакам да слушнам ништо за таа земја. Зошто? Бидејќи секој ден Украинците умираат поради нив, поради нивните бомби. Нема човек во Украина кој не загубил нешто. Војната влијаеше на сите нас и нашите умови се целосно сменети од тој момент. За жал, дел од нас почнаа да се навикнуваат. Уште не ја губиме надежта дека во иднината ќе биде подобро“, додава Зинченко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како пилешкото кари ја десеткува холандската репрезентација

Објавено пред

Холандија ќе биде без пет од своите стандардни првотимци на стартот на квалификациите за ЕУРО 2024 против Франција, и според холандските медиуми главен виновник е пилешко кари.

dobivaj vesti na viber

Во првиот меч на Роналд Куман како наследник на Луис ван Гал на клупата на „оранје“, тој не може да смета на Коди Гакпо, Матијс дде Лихт, Свен Ботман, Џои Ферман и Барат Фербруген. Споре „Де телеграф“, во репрезнтацијата се сомневаат на пилешкото кари кое било подготвено на тимот пред вчерашниот тренинг.

Ова не е првпат „сомнителна“ храна да „десеткува“ еден тим – во мај 2006 година, откако за ручек добија лазања, фудбалерите на Тотенхем пред последното коло од шампионатот беа без повеќе свои првотимци. Тие загубија од Вест хем, дозволувајќи лутиот ривал Арсенал да обезбеди топ 4 пласман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија4 часа

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ4 часа

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија5 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија6 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија9 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет9 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа9 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет10 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион10 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ11 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет11 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет11 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт21 час

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија21 час

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион24 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ1 ден

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија1 ден

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...