Контакт

Спорт

Роналдо со гол од пенал ги спаси Јуве од пораз кај Милан (видео)

Објавено пред

Анте Ребиќ го постигна својот петти гол во шест меча во 2020 година за водство на Милан, но тоа беше недоволно – Јувентус успеа да израмни на 1:1 со гол на Кристијано Роналдо од пенал во 91. минута за да има мала предност пред вториот меч од полуфиналето во Копа Италија во Торино, каде што „росонерите“ ќе се без суспендираните Златан Ибрахимовиќ и Тео Ернандез. Во второто полуфинале, вчера во првиот меч Наполи со 1:0 на гости го совлада Интер.

Милан имаше одличен (и агресивен) старт на мечот, со одлични шанси за Френк Кеси, Анте Ребиќ и за Златан Ибрахимовиќ, а иако Јуве имаше повеќе од поседот на топката, тие немаа посериозни шанси пред голот на домаќините.

Ибрахимовиќ доби жолт картон за ударот со лакт над Матијс де Лихт и нема да биде достапен за реваншот во Торино, а Јуве најсериозната шанса ја имаше во 36. минута кога Донарума го скрати нафрлувањето на Квадрадо кое одеше кон Пауло Дибала.

Домашниот тим дојде во водство во 61. минута, кога Кастилехо убаво нафрли, а Ребиќ со глава успеа, конечно, да го совлада Буфон. Само десет минути подоцна, Милан остана со 10 играчи, откако Тео Ернандез доби втор жолт картон, а „казната“ стигна во финишот на мечот, кога играта со рака на Давиде Калабрија по проценката на ВАР беше доволна за пенал, кој сигурно го изведе Кристијано Роналдо за неверојатен 11. гол во последните седум меча за Португалецот.

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак, интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30-годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити Пеп Гвардиола бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас Де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30 годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари: Играчите не ме разбираат, сѐ работат погрешно

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, бил незадоволен од она што неговите играчи го прикажале синоќа во Лион. Олимпик забележа победа 1:0 над Јувентус во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите.

Сари по мечот бил лут бидејќи „неговите играчи не ги разбирале основите на фудбалот, сè работеле спротивно“.

„Тешко е да се објасни зошто, но во првото полувреме бавно ја движевме топката. Во таква ситуација природно е противникот да нè притисне и да постигне гол. Не бевме одлучни, не бевме агресивни кога напаѓавме“, рекол Сари и дополнил.

„Не знам зошто не можам да ги натерам играчите да разберат дека е важно брзо да се ослободуваат од топката. Ќе продолжиме да работиме, порано или подоцна овој концепт ќе им влезе во главите. Јас ќе продолжам да им зборувам. Вчера имавме тренинг, топката ја движевме двапати побрзо. Во последно време правиме спротивно од она што го тренираме.

Реваншот во Торино ќе се одигра на 17 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија14 минути

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко...

Македонија1 час

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ1 час

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија2 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија2 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион2 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет3 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет4 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа4 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија4 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија14 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија15 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион16 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија19 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија19 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија23 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет24 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија24 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион1 ден

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Досие