Контакт

Спорт

Роналдо удри по Тен Хаг: Извини, но јас не сум играч за три минути

Објавено пред

Кристијано Роналдо признава дека можеби не требал да реагира со одбивање да влезе во игра против Тотенхем, но посочува дека бил испровоциран од менаџерот Ерик Тен Хаг и дека одлуката на клубот да го казни со тридневна суспензија била „престрога“.

dobivaj vesti na viber

„Жалам што си заминав од стадионот. Можеби, или можеби не, не знам. Тешко е да се кже дека жалам, но исто така да посочам дека бев испровоциран од тренерот. Да ме стави во игра во послендите три минути од мечот. Извини, но јас не сум таков играч. Знам што можам да дадам за тимот. Се извинив на соиграчите, објавив на Инстаграм. Но, тренерот не ме респектираше. Затоа е односот таков. Тој велеше за медиумите дека зборувал со мене, бла, бла, но тоа е само за пред новинарите. 100 отсто“, вели Роналдо.

По инцидентот со Тотенхем, Роналдо беше суспендиран три дена и не беше во тимот за 1:1 ремито со Челси. Но, веднаш потоа, тој беше вратен во тимот и играше на мечевите со Вест хем и Астон вила (како капитен), како и во мечевите со Шериф и Реал Сосиедад во Лига Европа.

„Мислам дека ова беше стратегија од клубот да реагирам така. Навистина сум разочаран од реакцијта на Манчестер јунајтед. Никогаш не сум имал проблем во моите клубови, со ниту еден тренер. И ме суспендираат на три дена, што беше премногу. Тоа беше штета. Се вратив дома и Кристијано ме праша: ‘Тато, не одиш на мечот’. Му кажав: ‘Не, бидејќи ме казнија три дена’. Тој се смееше: ‘Ти си најдобриот играч на светот и нема да играш’. Му кажав: ‘Не се однесував убаво’“, додава Роналдо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ван Бастен за Ван Дајк: Тој не е лидер

Објавено пред

Легендарниот Марко ван Бастен, јавно го критикуваше капитенот на Холандија Вирџил ван Дајк, по ремито со Еквадор (1:1) на Мундијалот во Катар.

dobivaj vesti na viber

Ван Бастен смета дека капитенот не го слдел најдобро движењето на Енер Валенсија, кој на Јужноамериканците им донесе бод во пресметката со Холандија.

„Тој само застана и дозволи Валенсија да шутира. Што гледа и чека? Мора да биде до играчот и да не му дозволи да шутира на голот. Тој не е лидер, не му е гајле за ништо во тимот. Многу врева се крева околу него, но јас не гледам ништо конкретно“, изјави Ван Бастен.

Зборовите на славниот сонародник новинарите му ги пренесоа на Ван Дајк.

„И што да кажам сега? Лесно е да се зборува од студио. Тој никогаш не кажува ништо позитивно. Тој вели дека не сум вистински капитен? Не знам што да кажам. Го водам тимот најдобро што можам“, одговори Ван Дијк.

Холандија по две кола има четири бода, а во последното коло против Катар ќе треба да го потврди пласманот во осмина-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гут Бехрами победи во Килингтон

Објавено пред

Швајцарката Лара Гут Бехрами триумфираше во женскиот велеслалом во рамките на Светскиот куп во Килингтон, САД. Триумфот го постигна благодарение на одличното второ возење, бидејќи по првото беше трета. На крајот победи со вкупен резултат 1:44,08.

dobivaj vesti na viber

Гут Бехрами за само седум стотинки беше побрза од второпласираната Италијанка Марта Басино. Третото место на крајот и припадна на најдобрата по првата трка, Швеѓанката Сара Хектор.

Мало изненадување претставува пласманот на лидерката во вкупниот пласман во Светскиот куп, Микаела Шифрин. На домашен терен, Шифрин го освои 13. место , со заостанување од 1,40 секунди од победничката.

На истото место утре на програмата е женскиот слалом.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тандемот од Јувентус го пропушта Камерун

Објавено пред

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ Пикси, се соочува со сериозни проблеми пред натпреварот со Камерун, во второто коло на СП во Катар. На сликарите на „орлите“ во Катар им нема крај. Неизвесен за овој натпревар, како што пренесе „Спорт клуб“ е напаѓачот на Душан Влаховиќ.

dobivaj vesti na viber

Влаховиќ, премиерниот натпревар на Србија на СП, против Бразил, го започна од клупата за резерви. Доби шанса во втриот дел, но повторно почувствувал болка, која била толку силна што едвај го завршил натпреварот.

Ден по натпреварот речиси и да немало подобрување, па настапот на Влаховиќ против Камерун е под знак прашалник. Она што е сигурно е дека тој и на овој меч нема да биде во стартниот состав.

Покрај Влаховиќ не е сигурно дека подготвен за Камерун ќе биде и неговиот соиграч од Јувентус, Филип Костиќ. Вин-бекот, воопшто не играше против Бразил.

Проблем за Пикси прествува и повредата на Сергеј Милинковиќ Савиќ. Офанзивниот играч за врска се повреди на стартот од натпреварот против Бразил. Сепак, во српската репрезентација сите веруваат дека тој ќе игра против Камерун.

Натпреварот Србија – Камерун е закажан за в понеделник, од 11 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Автомобил влета во божиќен пазар во Англија

Автомобил управуван од непознат возач влета во божиќниот пазар каде се собраа околу 800 луѓе во англискиот град Конглтон. Според...

Европа4 часа

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел...

Топ5 часа

Пронајдено починато 26-годишно момче од Скопје

Вчера околу 17,30 часот во СВР Скопје од страна на итната медицинска помош било пријавено дека на ул.„Патрис Лумумба“ во...

Економија7 часа

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД...

Македонија7 часа

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата „Скопје-Север“ поради груби навреди кон новинарка

Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата „Скопје-Север“, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Европа9 часа

(Видео) Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа9 часа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ10 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија11 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа12 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет13 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија13 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет13 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа14 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа14 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија1 ден

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет1 ден

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија1 ден

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија1 ден

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...