Контакт

Спорт

Роналдо во стил на Златан: Не ги следам рекордите, рекордите ме следат мене

Објавено пред

Кристијано Роналдо, храбро, во стил на Златан Ибрахимовиќ, вели дека „рекордите го следат“, посочувајќи дека не е подготвен да сопре со својата блескава рекордна кариера.

dobivaj vesti na viber

Петкратниот освојувач на „Златната топка“ има 37 години и можеби се доближува времето кога треба да ја стопира кариерата, но за официјалниот сајт на Манчестер јунајтед вели дека е подготвен за нова ера под Ерик Тен Хаг.

„Рекордите, тие доаѓаат природно. Не ги следам рекордите, туку рекордите ме следат мене. Така што, тоа е добро. Мојата мотивација да продолжам уште е тука. Само напорна работа. Имам страст за фудбалот, а Манчестер и моите соиграчи ми помагаат цело време и морам да ги ценам тие кои му помагаат на Кристијано. Најважно за мене остануваат победите и да се освои некој шампионат или некој куп за да ги вратиме Манчестер на местото каде што заслужуваат. Понекогаш е потребно време, но вербата е тука“, вели Роналдо.

Да потсетиме, Роналдо го поминаа Јозеф Бицан како најдобар стрелец во конкурентни мечеви во историјата, исто така е носител на најмногу голови во репрезентативните настапи (115), рекордер по бројот на настапи за Португалија (187), најдобар стрелец во историјата на ЛШ (140) и најдобар стрелец во историјата на Реал Мадрид (450).

Спорт

Николов: Имаме мотиви за барем една победа против Шпанија и против Украина

Објавено пред

Составот на сениорскиот кошаркарски национален тим е подмладен со нови млади кошаркари, но, сепак, мотивот за успех, за прва победа во квалификациите за Светскиот куп 2023, е голем кај сите што веќе четврти ден вредно работат во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Еден од нив е и Кристијан Николов, еден од најстандардните во изборот на селекторот Драган Баиќ, и кој, веројатно, ќе има голем простор за игра и на претстојните мечеви од квалификациите.

dobivaj vesti na viber

Плејмејкерот потенцира дека најважно е да се борат до самиот крај, дека мора да се даде максимумот, и пред сè, да се одигра чесно до крајот на оваа квалификациска трка.

„Очекувам да дадеме сè од себе и да имаме борба за секоја топка. Подмладени сме, тоа е точно, но тоа не значи дека ќе се предадеме. Секој од нас знае што значи да се игра за Македонија и ветуваме дека ќе го дадеме максимумот“, вели Николов.

Негова, но и желба на соиграчите, е овие квалификации да ги затвориме со победа.

„Прв предизвик ни е Шпанија и ние ќе се бориме до крај. Потоа следува Украина на домашен терен. Сакаме победа затоа што мотивот не е загубен и покрај тоа што сме некомплетни. Ние играме за репрезентацијата и не е важно каков тим имаме, туку мора да бидеме чисти пред себе и да го дадеме најдоброто. Наше е да се бориме до крај. Во овој тим дојдоа и неколку млади играчи. Знам дека ќе дадат сè од себе. Ние еден на друг не гледаме како на млад и стар и не се делиме, туку се гледаме како играчи што може да играат за репрезентацијата и затоа се овде“, истакнува Кристијан Николов.

Македонската кошаркарска репрезентација утре патува за Сарагоса, каде што на 1 јули ќе игра против Шпанија, а три дена подоцна ја пречекува Украина во СЦ „Борис Трајковски“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ненад Димитриевиќ и следната сезона во Валенсија

Објавено пред

Најдобриот македонски кошаркар Ненад Димитриевиќ и следната сезона ќе го носи дресот на Валенсија. Иако имаше шпекулации дека тој не е во плановите на новиот тренер Алекс Мумбру, сепак шпанскиот тим потврди дека Димитриевиќ останува во Валенсија.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот репрезентативец дојде во Валенсија минатата сезона од Хувентуд.

Тој се мачеше и со повреди и немаше голема минутажа, но следната сезона ќе има нова шанса за докажување.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Матео Беретини го пропушта Вимблдон поради коронавирус

Објавено пред

После Марин Чилиќ, уште еден квалитетен тенисер ќе мора да го пропушти настапот на Вимблдон поради коронавирус. Ланскиот финалист Матео Беретини објави дека е позитивен на Ковид-19 и нема да може да учествува на гренслем – турнирот.

dobivaj vesti na viber

„Со огромно жалење морам да објавам дека го прекинувам настапот на Вимблдон бидејќи сум позитивен на Covid-19. Немам зборови за да го опишам разочарувањето што го чувствувам. Сонот за оваа година предвреме заврши, но ќе се вратам уште посилен во 2023“, објави Матео Беретини.

На негово место ќе игра „среќниот губитник“ Елијас Имер, кој денеска ќе се сретне со Кристијан Гарин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион2 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија3 часа

Стојаноска: Јавното обвинителство да реагира, ова веќе ги преминува сите граници

„Вчера бевме сведоци на уште едно самоволие и насилство на владејачкото мнозинство во Собранието. Вчера, на Комисијата за европски прашања,...

Македонија3 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа4 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет4 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа5 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија5 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа6 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија16 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија20 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа21 час

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија21 час

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа21 час

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа22 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија1 ден

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 ден

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија1 ден

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...