Контакт

Спорт

Рубен Дијаш доби нов договор и дупло поголема плата

Објавено пред

Манчестер сити објави дека го продолжиле договорот со Рубен Дијаш. Португалецот, во синиот дел на Манчестер ќе остане до јуни 2027 година.

Минатото лето, Манчестер сити на Бенфика и плати 62 милиони евра за Рубен Дијаш. Со своите игри во сезоната во која „граѓаните“ ја вратија шампионската титула на „Итихад“, Португалецот, го импресионираше својот тренер Пеп Гвардиола, поради што и доби нов договор и дупло поголема плата.

Рубен Дијаш ќе заработува 165.000 фунти неделно, односно околу осум милиони фунти годишно.

Рубен Дијаш беше прогласен за играч на сезоната во Премиер лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

UFC Fight Night: Смит го задуши Спан, Бекли со аперкат го реши Ароја

Објавено пред

Ентони Смит синоќа во главната борба на „UFC Fight Night 192“ уште во првата рунда со гушење го порази Рајан Спан во борба во полутешка категорија.

Смит, кој дојде до третиот триумф по ред, со неколку удари го здрма противникот, па го фати Спан за врат и му немаше помош – мораше да ја предаде борбата.

Најспектакуларниот нокаут на вечерта беше дело на Жоакин Бекли кој со огромен хематом на челото го нокаутираше Ентони Ароја. Бекли во текот на целата борба се бореше со повредата на главата, а на средината на последната рунда со силен аперкат го сруши противникот, па го „доврши“ на партерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Душан Тадиќ влезе во историјата на холандскиот фудбал

Објавено пред

Во 2018 година ја напушти Премиерлигата и се пресели во Ајакс. Многумина мислеа дека тоа е чекор назад во кариерата на фудбалскиот репрезентативец на Србија, Душан Тадиќ, но 3 години подоцна тој влезе во историјата на холандскиот фудбал.

Тадиќ синоќа постигна еден гол во победата на Ајакс против Камбур со 9-0, но имаше и две асистенции со што стана првиот играч во Ередивизија кој стигнал до трицифрена бројка на успешни додавања кои претходеле на погодок.

Зад него на таа листа е актуелниот играч на Челси, Хаким Зијеш кој му беше соиграч во клубот од Амстердам со 87 асистенции, па следуваат Дирк Кајт (78), Ласе Шене (67)…

Ајакс моментно е прв на табелата со 13 бодови, бод повеќе од второпласираниот ПСВ Ајндховен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хадсон-Одои нема да го чека Саутгејт, го менува националниот тим!

Објавено пред

Англискиот селектор Герет Саутгејт го доведе „Гордиот Албион“ до финалето на ЕУРО2020, на „Вембли“ на пенали ја загубија титулата, но брзо се опоравија. Во квалификациите за Мундијалот во Катар 2022 се на прво место во групата со 16 бодови.

Саутгејт им даде шанси на повеќе играчи, пред се млади фудбалери, но се чини не му даде вистинска прилика на Калам Хадсон-Одои (21).

Токму поради тоа играчот на Челси нема намера повеќе да чека и спремен е за промена на националниот тим. Според наводите на „Дејли мејл“, тој сака да игра за селекцијата на Гана, од каде е неговиот татко.

Има одиграно три натпревари за Англија, но според новите правила на ФИФА, може да го промени националниот тим и подготвен е тоа да го стори.

„Секогаш околу себе сум ги имал вистинските луѓе кои знаеле да ме посоветуваат што е правилно. Кога Англија ме повика реков дека сакам да играм, но во исто време чувствувам дека Гана е мојата куќа. Ќе видиме, нкогаш не се знае“ рече Хадсон-Одои.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ26 минути

Угостителски објект во Гостивар примал гости без сертификат за вакцинација, сопственикот е приведен

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 час

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет2 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа3 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет3 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија15 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ17 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет18 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија18 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија19 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет22 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија2 дена

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Досие