Контакт

Спорт

Рубљев за Надал: Притисокот е врз него, јас нема што да загубам!

Објавено пред

Дебитантот на завршниот Мастерс во лондон, осмиот светски тенисер Андреј Рубљев зборува за очекувањата од дуелот против „кралот“ на земјена подлога, Шпанецот Рафаел Надал.

„Се радувам на тој меч, Рафа е еден од најдобрите играчи во историјата. Немам што да загубам, целиот притисок е врз него, а овде секој меч е тежок затоа што најдобрите се тука. Благодарен сум на тимот кој го имам околу себе, поради нив сум тука каде што сум, затоа што ми даваат многу енергија и поддршка. Сето тоа дава двојна мотивација“ рече рускиот тенисер.

Сепак рече дека не може да побегне од нервозата со самото тоа што ќе е дел од толку голем турнир.

„Секако дека сум нервозен, ќе играм овде првпат. Најдобрите тенисери во светот се тука, нормално е така да се чувствувам“ заврши тенисерот со најмногу освоени АТП титули оваа сезона.

Освои импресивни 5 титули што треба да е предупредување за ривалите во Лондон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Синот на Михаел Шумахер ќе вози во Формула 1

Објавено пред

Мик Шумахер, син на легендарниот Михале Шумахер, од наредната сезона ќе се натпреварува во Формула 1. Шумахер ќе вози во тимот на Хас.

Младиот Германец (21) потпишал повеќегодишен договор со американскиот тим. Мик тргнува по стапките на својот славен татко, кој во кариерата седум пати бил светски првак.

„Секогаш верував во моите сништа. Неверојатно е чувството што ќе возам за Хас. Не можам да бидам посреќен. Благодарам за поддршката“, рекол Мик Шумахер.

Синот на Михале Шумахер започнал да вози картнинг на осум годишна возраст, додека во светот на формулите влегол кога имал 16 години. Вози во Формула 2 од 2019 година. Сезонава има забележано три победи ѝ е лидер во генералниот пласман.

Тимски колега во Хас ќе му биде неговиот врсник Никита Мазепин од Русија. Младите возачи доаѓаат на местата на Роман Грожан и Кевин Магнусен.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ без право на грешка на „Олд Трафорд“, Севилја и Челси во трка за првото место

Објавено пред

Вечерва во Лигата на шампионите ќе биде комплетирано петтото коло. Три натпревари привлекуваат големо внимание, гостувањето на ПСЖ на „Олд Трафорд“, кај Манчестер јунајтед, пресметката на Севилја и Челси и натпреварот во Дортмунд каде гостува Лацио.

Манчестер јунајтед со триумф над ПСЖ ќе ја освои првата позиција во групата и ќе си обезбеди пласман во осмина-финалето. Од друга страна ПСЖ нема право на кикс. Пораз на „светците“, може да значи и нива елиминација од Лигата на шампионите, бидејќи се очекува Лајпциг да слави во Истанбул против Башакшехир.

Севилја и Челси, од минатото коло обезбедија пласман во нокаут-фаза, а вечерва на „Санчез Писхуан“ ќе се борат за првото место во групата. Првиот натпревар во Лондон заврши без голови.

Битка за првото место во групата ќе се води и во Дортмунд. Борусија, со поен повеќе на табелата, ќе го пречека Лацио. Првиот натпревар во Рим заврши со победа на лацио од 3:1.

Група Е:

18.55 Краснодар-Рен
21.00 Севилја-Челси

Табела: Челси 10, Севилја 10, Рен 1, Краснодар 1

Група Ф:

21.00 Борусија Дортмунд-Лацио
21.00 Бриж-Зенит

Табела: Дортмунд 9, Лацио 8, Бриж 4, Зенит 1

Група Г:

21.00 Ференцварош-Барселона
21.00 Јувентус-Динамо Киев

Табела: Барселона 12, Јувентус 9, Динамо Киев 1, Ференцварош 1

Група Х:

18.55 Башакшехир-Лајпциг
21.00 Манчестер јунајтед-ПСЖ

Табела: Ман.јунајтед 9, ПСЖ 6, Лајпциг 6, Башакшехир 3

Прикажи повеќе...

Спорт

Кризата на Реал ќе заврши со смена на Зидан

Објавено пред

Реал Мадрид синоќа го доживеа петтиот пораз во 16 натпревар од почетокот на сезоната. Поразот од Шахтјор (2:0), во Лигата на шампионите, сериозно ја доведува во прашање иднината на Зинедин Зидан на клупата на Реал.

Реал и во октомври имаше два порази по ред, од Кадиз и Шахтјор, но тогаш Зидан успеа да го згасне „пожарот“ со триумфот над Барселона на „Ноу Камп“.

Прашање е дали сега ќе успее да се извади, бидејќи за поразите од Алавес и Шахтјор, ќе треба да се вади против Севилја, Борусија Менхенгладбах и Атлетико Мадрид.

ЗЗодан по мечот во Киев, одговорајќи на новинарско прашање, рекол дека нема да поднесе оставка и дека ќе најде сили заедно со играчите да го надминат тешкиот период.

Од друга, шпанските медиуми, тврдат дека претседателот Флорентино Перез веќе тргнал во потрага по неговиот наследник. Тие шпекулираат со две имиња, Маурисио Покетино и Раул Гонзалес.

Покетино е без работа од 19.декември минатата година, кога доби отказ во Тотенхем. Речиси цела година тој се поврзува со Манчестер јунајтед, но според „Мундо Депортиво“ нема да биде изненадување доколку тој пристигне во Мадрид.

Покетино се поврзуваше со Реал и кон крајот на 2016 година, кога отказ доби рафа Бенитез, но тогаш Перез не сакаше да го плати неговото обесштетување.

Раул е легенда на Реал, а во моментов е тренер на вториот тим. За многумина тој е проектиран за во иднина да го преземе најтрофејниот клуб во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија започна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Свет28 минути

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион1 час

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија1 час

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Свет3 часа

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет4 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет4 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет4 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија17 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија18 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија18 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ20 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија20 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија22 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион22 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија23 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија23 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија1 ден

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Досие