Контакт

Спорт

Руд го надмина својот татко и стана првиот Норвежанец со АТП титула

Објавено пред

Каспер Руд никогаш нема да го заборави Аргентина опен турнирот во Бунеос Аирес, каде што по експресната 6:1/6:4 победа над Португалецот Педро Соуса ја освои својата прва титула во кариерата, и прва за Норвешка во историјата, во исто време подобрувајќи го успехот на неговиот татко.

Кристијан Руд, таткото и тренерот на 21-годишниот Каспер беше 39. на АТП листата во октомври 1995 година, три години пред да се роди неговиот син, кој во понеделник ќе се разбуди на 34. место на АТП листата, надминувајќи го успехот на својот татко.

Руд стана најмладиот шампион во Буенос Аирес со фантастично финале против Соуса, кој на турнирот влезе како „среќен губитник“, односно имаше загубено во последното коло на квалификациите, но доби влез на турнирот по повлекување на друг тенисер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Без милост! Леви сака вработените во Тотенхем да работат во неговата вила

Објавено пред

Претседателот на Тотенхем, Даниел Леви планира да ги ангажира луѓето кои се вработени во клубот и кои не се поставени на шемата за владина помош со 80 отсто плата, да работат на неговиот личен посед додека трае епидемијата од корона вирусот, јавува „Телеграф“.

Иако тимот кој го подготвува теренот на новиот стадион на Тотенхем кој чинеше над милијарда фунти, тие веќе не го подготвуваат теренот за мечевите по паузирањето на Премиер лигата. Тренинг-центарот во Енфилд исто така е затворен. Леви смета дека тие вработени можат своите работни часови да ги поминат на неговиот посед во Хертфордшајр.

Решението на Тотенхем да ги постави вработените на владината шема наиде на огромен број на критики, бидејќи лондонскиот клуб е осмиот најбогат клуб на светот и од 2012 година секоја година работи со профит – лани тие заработија 69 милиони фунти. Со сегашниот систем на работа, Тотенхем ги плаќа своите фудбалери со целосна сума, додека 550-те вработени се поставени на социјална помош, која изнесува 80 отсто од нивната плата, со максимум од 2.500 фунти месечно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канадското ГП е деветтата Ф1 трка која е одложена!

Објавено пред

Канадското ГП стана деветтата Ф1 трка од сезоната 2020 која е одложена или откажана, фрлајќи уште еден сомнеж на тоа како ќе изгледа овогодишната сезона и дали воопшто ќе ја има.

Трката на патеката „Жил Вилнев“ во Монтреал требаше да се оддржи на 14 јуни, но организаторите објавија дека било потребно да се донесе предвремена одлука поради времето кое е потребно уличната трка да се подготви. Организаторите тврдат дека ќе се обиде да се најде летен термин за трката.

Формула 1 шампионатот мора да се состои барем од осум шампионски трки за да се смета како Светски шампионат. Следна трка која е на календарот е Француското ГП на 26 јуни, но поради мерките за самоизолација во Франција, тешко е да се верува дека оваа трка ќе биде следната. По ова, следува Австриското ГП на 5 јули на „Ред бул ринг“, а бидејќи Австрија најави дека од следната недела полека ќе ги напушта мерките за ограничување на движењето, се дава оптимизам дека барем таа трка нема да биде одложена.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА: договорите на фудбалерите се продолжуваат, преодниот рок се поместува

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) потврди дека поради пандемијата на корона вирусот се прават големи промени во договорите на фудбалерите кои завршуваат ова лето, но и во летниот преоден рок.

Во консултација со светските лиги, Советот на ФИФА едногласно ги усвои промените со кои сака да се донесе јасна визија за иднината во ова неизвесно време, но со мотото „здравјето пред фудбалот“.

Договорите кои истекуваат на крајот на нормалната сезона, односно на 30 јуни,  се продолжуваат до фактичкото завршување на шампионатот за да е сочува „спортскиот интегритет“, а ова исто така ќе важи за договорите кои се потпишани од следната сезона, кои ќе бидат важечки кога ќе почне наредната сезона.

Летниот преоден рок исто така ќе биде „флексибилен“ и ФИФА ќе дозволи преодниот рок да биде утврден меѓу крајот на сегашната сезона и стартот на следната сезона

Покрај тоа ФИФА ги предупреди сите клубови да не носат еднострани одлуки околу намалувањето на платите и прекинувањето на договорите поради корона вирусот и недостатокот на приходи, зазканувајќи се дека по крајот на кризата ќе се утврди кој ги прекршил овие правила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија4 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија5 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија6 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет6 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија7 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија8 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија9 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија9 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија10 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија10 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија11 час

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет11 час

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Регион12 часа

Сите заразени со корона во Србија ќе мора да бидат хоспитализирани

Пациентите во Србија кај кои е потврдено дека се позитивни на Ковид-19 веќе нема да можат да се лечат во...

Македонија13 часа

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Топ14 часа

Штипјанец загина при работа во каменолом

Педесет и двегодишен маж од Штип загинал, откако паднал при работа во каменолом. Тој бил донесен во Клиничката болница Штип,...

Македонија14 часа

Апаратите за вода и кафематите можен преносител на коронавирус

Трудовиот инспекторат забранил за употреба 215 кафемати на бензински пумпи и повеќе други локации по градовите, соопшти претседателка на инспекциски...

Македонија14 часа

Бухова: Докторите професионално ги следат сите протоколи, граѓаните да им веруваат

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова, апелира до сите граѓани да им веруваат на медицинските лица. Според...

Топ15 часа

Полицискиот час синоќа го прекршиле 41 лице

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, 41 лице го прекршиле полицискиот час, односно забраната за движење, при...

Европа16 часа

Објавени детали за здравствената состојба на британскиот премиер

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја мина ноќта во одделение за интензивна нега во лондонската болница „Свети Томас“ и неговата состојба...

Досие