Контакт

Спорт

Румениге го советува Влаховиќ: Млад си немој да трчаш по парите, остани во Фиорентина

Објавено пред

Легендата на Баерн и германскиот фудбал, Карл-Хајнц Румениге, го советува Душан Влаховиќ, да остане во Фиорентина.

„Влаховиќ е млад, а веќе има постигнато многу голови. Би го советувал да остане во Фиорентина, да не трча по парите, барем во овој момент, па тој има само 20 години. Игра во силен и интересен тим. Би го советувал да остане уште некоја година во Фиренца“.

Румениге смета дека Влаховиќ може дополнително да напредува во Фиорентина.

„Претседателот Роко Комисо нема проблем со финансиите, сака да направи одличен тим. Фиорентина е сериозен проект, се надевам дека Валховиќ и неговите менаџери ќе најдат решение од кое сите ќе бидат задоволни“, рекол Румениге за РТВ38.

Фиорентина, во летниот преоден рок, одби 60.000.000 евра за Влаховиќ од Атлетико Мадрид.

Договорот на Влаховиќ му истекува во јуни 2023 година, што значи дека Фиорентина ќе мора да го продаде по завршувањето на сезоната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ирскиот Бохемијанс го следи Ајакс со дрес посветен на Боб Марли

Објавено пред

Ирскиот клуб Бохемијамс од Даблин, пуштија во продажба гостински дрес инсприиран од Боб Марли и неговиот последен голем концерт „Попладне во паркот“, следејќи го примерот на Ајакс, кои минатата година иама дрес посветен на јамајчанската реге легенда.

Во соработка со семејството на Марли и нивната „Бравадо“ компанија за облека, дресот се разликува од тој на Ајакс, кој беше посветен на популарната песна „Три мали птици“. Дресот на Бохемијанс го одбележува концертот на стадионот „Далимаунт парк“ во Даблин на 6 јули 1980 година, а приходите од продажба ќе одат за барателите на азил во Ирска.

УЕФА им нареди на Ајакс да го сменат дресот инспириран од Боб Марли

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Астон Вила и Јуве ги отвориле преговорите за Бентанкур

Објавено пред

Астон Вила е еден од најактивните клубови во зимскиот преоден рок. На „Вила парк“, пристигнаа Лука Дињ и Филипе Кутињо, а следна цел на менаџерот Стивен Џерард е играчот на Јувентус, Родриго Бентанкур.

Астон Вила ги отвориле преговорите со Јувентус, околу уругвајскиот репрезентативец, објави Би-би-си.

Бентанкур од летото 2017 година е играч на Јувентус. Во тој преоден рок, Јувентус на Бока јуниорс им платија 15.700.000 евра. Договорот на Бентанкур истекува во јуни 2024 година.

Сезонава, Уругваецот има одиграно 26 натпревари за Јувентус.

Се шпекулира дека Астон Вила за неговите услуги ќе треба да плати околу 25.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте „избришал“ петмина од Тотенхем

Објавено пред

Антонио Конте пречкртал петмина фудбалери, тие до крајот на преодниот рок ќе треба да го напуштат Тотенхем, во спротивно ќе седат на трибините.

Изнеандувачки е што на оваа листа се наоѓа Стивен Бегвајн, режисерот на сензационалниот пресврт на Тотенхем против Лестер, во минатото коло. На трансфер листата се наоѓа и најскапиот играч во клупската историја, Тунгај Ндомбеле.

Нов клуб можат да си бараат аргентинскиот репрезентативец, Џовани Ло Селсо, Деле Али и младиот Шпанец, Брајан Хил.

Деле Али веројатно ќе се обиде во Њукасл да ја врати кариерата на вистинскиот пат, за Ло Селсо постои интерес од Севилја, но прашање е колку е ова реално бидејќи Аргентинецот е поранешен играч на Бетис.

Брајан Хил, кој има голем потенцијал и кој пристигна од Севилја во летниот преоден рок, сезонава има одиграно само 85 минути во Премиер лигата. Тотен хем смета дека е најдобро вториот дел од сезоната да го мине во клуб каде што ќе има поголема минутажа. Наводно Валенсија сака да го донесе на позајмица до крајот на сезоната.

За Ндомбеле интерес покажува ПСЖ. Дел од медиумите најавуваат дека е можна размена на двата клуба, Ндомбеле за Жоржињо Вајналдум.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 тестови, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија14 минути

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Македонија2 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија4 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија4 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија4 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија5 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет5 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија6 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет6 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија7 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет7 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет8 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет8 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија19 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија21 час

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет22 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Досие