Контакт

Спорт

Русија го освои златото во гимнастика, херојот е Нагорни

Објавено пред

Репрезентација на Русија го освои златниот медал во екипна конкуренција, во спортска гимнастика на Олимписките игри. Во драматична завршница, победникот не се знаеше до последниот натпреварувач, на крајот Русите ја победија Јапонија.

Русија златниот медал го освои со вкупно 262.500 поени. Златниот медал им го донесе еден од најдобрите светски гимнастичари, Никита Нагорни. Во последната вежба на партер тој доби оцена 14.666.

Русите во сосотав Нагорни, Аблиазин, Бељавски и Далалојан, имаа само 0,103 поени повеќе од Јапонците Хашимото, Китазоно, Каја и Танигава.

За драмата да биде целосна се погрижија Кинезите: Ли, Сан, Сијао и Жу, кои имаа само 0,500 поени помалку од Русија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо го израмни рекордот, Рома ја „прегази“ ЦСКА Софија

Објавено пред

Рома на Жозе Мурињо продолжува со победите на сите фронтови, откако на отварањето на Конференциската Лига Европа на УЕФА, на „Олимпико“ се созедоа од шокот во првите 10 минути за да стигнат до 5:1 победа над ЦСКА Софија.

Ирецот Греем Кери ја замолче домашната публика во 10. минута за неочекувано водство на ЦСКА, но „волчицата“ бргу се созеде и до крајот на полувремето направи пресврт преку Лоренцо Пелегрини (25.) и Стефан Ел Шарави (38.). Пелегрини во 68. минута постигна уште еден гол, за до крајот на мечот во листата на стрелците да се запишат и Џанлука Манчини (82.) и Теми Абрахам (84.).

Фантастичното влијание на „Специјалниот“ на римскиот клуб се покажува дека ова е само третпат во историјата Рома да стартува со шест победи едноподруго во сите натпреварувања. Претходно тоа им успеа во 2013/14 и 2014/15, двапати под водство на Руди Гарсија.

До победа на стартот на Конференциската лига стигна и белградски Партизан, откако со головите на Квинси Мениг (42.) и Рикардо Гомеш (68.) ги победија Анортозис на Кипар.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА Б

Анортозис – Партизан 0:2

ГРУПА Ц

Рома – ЦСКА Софија 5:1

Бодо/Глимт – Зорја Луханск 3:1

ГРУПА Д

Јаблонец – ЦФР Клуж 1:0

Рандерс – АЗ Алкмар 2:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи извлече реми кај Лестер, Елмас доби помалку од половина час

Објавено пред

Виктор Осимен постигна два гола за да помогне Наполи да се врати од 2:0 негатива кај Лестер и да извлече поен од тешкото гостување во првото коло на Лига Европа, во меч во кој македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас влезе во игра во 64. минута.

На „Кинг пауер“, Ајозе Перез ги донесе „лисиците“ во водство уште во 9. минута, а изгледаше дека домаќинот ќе стигне до убедлива победа кога Харви Барнс во 64. минута зголеми на 2:0, откако претходно им беше поништен и голот на Дака. Меѓутоа, Осимен пет минути подоцна намали на 2:1, за во 85. минута да извлече нерешен резултат за „партенопеи“.

Интересно беше и во Холандија, каде што ПСВ Ајндховен и Реал Сосиедад одиграа идентично 2:2 реми, додека Лион лесно со 2:0 славеше на преполниот „Ајброкс“ против Ренџерс. Монако со 1:0 го совлада Штурм, додека на Фенербахче во драматична завршница им беше поништен гол во 93. минута за да одиграат 1:1 на гости кај Ајнтрахт, откако прво Месут Озил ги донесе во водство уште во 10. минута.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

Брондби – Спарта Прага 0:0

Ренџерс – Лион 0:2

ГРУПА Б

Монако – Штурм Грац 1:0

ПСВ Ајндховен – Реал Сосиедад 2:2

ГРУПА Ц

Лестер – Наполи 2:2

ГРУПА Д

Ајнтрахт Франкфурт – Фенербахче 1:1

Олимпијакос – Антверпен 2:1

ЛЕСТЕР – НАПОЛИ

АЈНТРАХТ – ФЕНЕРБАХЧЕ

РЕНЏЕРС – ЛИОН

ПСВ АЈНДХОВЕН – РЕАЛ СОСИЕДАД

МОНАКО – ШТУРМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса со шампионски старт кај Флензбург

Објавено пред

Актуелниот десеткратен европски шампион, Барселона стигна до гостинска 21:25 (10:13) победа кај Флензбург комплетирајќи го првото коло во ЕХФ Лигата на шампионите и најавувајќи дека и оваа сезона ќе се први фаворити за титулата.

Каталонците почнаа моќно, со 1:4 водство на стартот на мечот, и во ниту еден момент не му дозволија на бундеслигашот да се врати во игра и да се доближи на помала разлика.

Дика Мем беше најефикасен за Барса со седум гола, додека шест уфрли неговиот сонародник Мелвин Ришардсон, додека кај Флензбург, Хампус Ване и Ханс Арон Менсинг имаа по шест гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Регистрирани 557 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирањa, а регистрирани се 557 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 268, Куманово...

Македонија16 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија19 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет20 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија20 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет21 час

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија21 час

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион1 ден

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија1 ден

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Македонија2 дена

Средношколците во Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

Владата донесе одлука наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да продолжи да се изведува онлајн до 20 септември...

Досие