Контакт

Спорт

Саинц: Не е трагично што ќе го напуштам Ферари

Објавено пред

Шпанскиот возач Карлос Саинц ја започнува својата последна сезона во Формула 1 во болидот на Ферари.

dobivaj vesti na viber

Него на крајот на сезоната ќе го замени Луис Хамилтон, кој реши да го засили тимот од Маранело и со тоа да направи тектонски промени во светот на Формула 1.

Саинц смета дека не е трагедија што ќе го напушти Ферари на крајот на сезоната и дека тоа не претставува ништо лошо за него, напротив, мотивиран е да им покаже на сите дека може да бележи добри резултати во италијанскиот тим кој ќе го препорача на други тимови.

„На крајот во Ферари ќе ме заменат со седумкратен шампион“, рече Шпанецот.

„Не го гледам тоа како трагедија. Среќен сум, особено со овие три години што ги поминав во Ферари. Мислам дека тоа беа три позитивни години. Сега одиме во четвртата и теоретски се подготвувам за најважната сезона во која сакам да продолжам со добри резултати со чиста цел пред мене. Сакам да имам добра година со Ферари, да победуваме на трките и се надевам дека имаме потенцијал да се бориме за шампионската титула“.

Од денес до петок на програмата се официјалните тестови пред почетокот на новата сезона која започнува на 2 март со Големата награда на Бахреин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПАО ќе раскине со Терим, Сантос се враќа во Грција

Објавено пред

Раководството на Панатинаикос има намера да го раскине договорот со тренерот Фатих Терим на крајот од сезоната, објавија грчките медиуми.

dobivaj vesti na viber

Веста е придружена со информации дека клупските челници веќе стапиле во контакт со Португалецот Фернандо Сантош, чиј договор со Бешикташ истекува во јуни.

Зелените не се задоволни од работата на Терим. Во декември беше ангажиран откако го замени Иван Јовановиќ кога Панатинаикос беше на второто место во првенството и во борбата за Купот на Грција.

Четири месеци подцна ПАО се наоѓа на четвртото место на табелата и не е во конкуренција за трофејот во Купот на Грција.

Фернандо Сантос, не ги оправда очекувањата на челниците на Бешикташ, но ќе остане на клупата до крајот на сезоната, како што најавуваат турските медиуми.

Грција му е добро позната на Сантос. Беше тренер на АЕК (2004-06), ПАОК (2007-10), во текот на 2009 година го предводеше Панатинаикос на девет натпревари со учинок од шест победи и три порази, потоа стана селектор на Грција (2010-20-14).

Тој ја предводеше Грција на Светското првенство во 2014. Поради исклучувањето на натпреварот против Костарика (3:5), доби забрана за водење на селекцијата на осум натпревари.

По жалбата казната му беше намалена на шест натпревари, но бидејќи му истече договорот со Грците, тој ја одлежа казната како селектор на Португалија, со која го постигна најголемиот успех во кариерата освојувајќи го Европското првенство во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Објавено пред

Клубовите од Премиер лигата на состанокот во Лондон се договорија да воведат полуавтоматски офсајд од следната сезона.

dobivaj vesti na viber

„Технологијата ќе обезбеди побрзо и поконзистентно поставување на виртуелната офсајд линија, заснована на оптичко следење на играчите и ќе произведе висококвалитетна графика за емитување за да обезбеди подобрено искуство на стадионот и емитување за навивачите“, соопштија од Премиер лигата.

Полуавтоматскиот офсајд ќе го елиминира долгото чекање за проценка на ВАР со повлекување линија преку екранот, што постојано предизвикува критики поради неговата неточност.

Технологијата нема да биде достапна на секој стадион од почетокот на сезоната. Очекувањата се дека секаде во употреба ќе биде до првата меѓународна пауза во октомври.

Полуавтоматската офсајд технологија за прв пат беше користена на Светското првенство во 2022 година, УЕФА ја користи за нокаут фазата во Лигата на шампионите, а беше користена и на почетокот на годината на Купот на Азија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Божиќ повторно е МВП на АБА-лигата

Објавено пред

Хрватскиот кошаркар Лука Божиќ и официјално е прогласен за најкорисен играч на АБА лигата за сезоната 2023/2024.

dobivaj vesti na viber

Тој вторпат по ред е прогасен за МВП на регионалното натпреварување.

Со гласовите на тренерите, новинарите и навивачите, Божиќ победи пред Кенан Камењаш од Будуќност и Зек Ледеј од Партизан.

Божиќ освоил вкупно 82,6 отсто од гласовите, Камењаш 12,3, додека Ледеј 2,4.

Тој за прв пат ќе го понесе трофејот „Дејан Милојевиќ“ кој од оваа сезона го носи името на прерано починатиот кошаркар и тренер.

Кошаркарот на Задар сезонава имаше просек од 20,6 поени, осум скока, 6,2 асистенции и една украдена топка по натпревар, со индекс на корисност од 29,2.

Добитници на наградата МВП во АБА лигата:

2014/15 – Никола Јокиќ (Мега)
2015/16 – Миро Билан (Цедевита)
2016/17 – Никола Јанковиќ (Олимпија)
2017/18 – Лука Зориќ (Цибона)
2018/19 – Гога Битадзе (Иднина)
2020/21 – Филип Петрушев (Мега)
2021/22 – Никола Калиниќ (Црвена звезда)
2022/23 – Лука Божиќ (Задар)
2023/24 – Лука Божиќ (Задар)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија2 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија2 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија4 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ4 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион6 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет6 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет6 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија7 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија22 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија23 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...