Контакт

Спорт

Салах е презадоволен – го сакам клубот, навивачите ме сакаат мене

Објавено пред

Мохамед Салах вели дека е пресреќен од животот на „Енфилд“, додава дека ужива во животот во Англија и дека сака да донесе уште многу голови, победи и трофеи за Ливерпул.

Ова лето повторно се појавија шпекулации дека 27-годишниот Египќанец ќе замине од европскиот шампион, но тој има долгогодишен договор со „црвените“ и е миленик на публиката и на тренерот Јирген Клоп.

„Среќен сум во Ливерпул. Го сакам градот, ги сакам фановите и тие ме сакаат мене. Пресреќен сум“, вели Салах во интервју за „Си-ен-ен“.

Салах исто така признава дека не му се допаѓа ВАР системот кој оваа сезона дебитира во Премиер лигата, но очекува да добие и предност.

„Не ми се допаѓа. Тоа е мојот одговор секогаш. Сакам каков што е фудбалот без ВАР, со сите грешки на судиите, со целата агресија на фудбалерите. Досега сум ги прифаќал грешките на судиите, на фудбалерите бидејќи така фудбалот е повозбудлив. Сепак, со ВАР ќе има и повеќе голови и пенали за мене“, додава Салах.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зидан: Нема подобар тренер од Гвардиола

Објавено пред

Реал Мадрид и Манчестер сити утре на „Сантијаго Бернабеу“ ќе го одиграат првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите. Дуелот на второ пласираните екипи во своите национални првенства ќе биде привлечен и поради тренерската пресметка на Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола.

Зидан е единствениот тренер што освоил три титули во низа (2016-2018), откако Лигата на шампионите се игра во овој формат. Гвардиола од друга страна има трофеј во ЛШ само со Барселона, со Баерн три пати стигнувал до полу-финалето, а со Сити крајниот домет му е четврт-финалето.

И покрај ваквата статистига Зидан смета дека неговиот колега од Сити е најдобриот тренер во светот.

„Да, Пеп како врвен тренер се докажал во Барсам Баерн и Сити. Постојат неколку тренери од светска класа, но јас мислам дека тој е најдобриот меѓу нив.Сепак ова нема да биде дуел помеѓу Зидан и Гвардиола, туку помеѓу Реал Мадрид и Манчестер сити.. На крајот навивачите ги интересира она што се случува на теренот, а таму се наоѓаат играчите, а не тренерите“, рекол Зидан.

Натпреварот Реал-Манчестер сити се игра во среда со почеток во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не сакам Ѓоковиќ да освои повеќе грен-слем титули од мене“

Објавено пред

Рафаел Надал признал дека не сака Новак Ѓоковиќ кариерата да ја заврши со со повеќе освоени грен-слен титули од него.

Светскиот рекет број 2, оваа недела ќе учествува на турнирот во Акапулко.

„Имам убави спомени од овој турнир. Тука се чувствувам како дома. По Австралија опен ова е многу важна недела за мене. Сакам да видам како ќе се чувствувам на теренот“, рекол Надал на средбата со новинарите.

Надал на првиот грен-слем во сезоната, Австралија опен, испадна во полу-финалето од Доминик Тим. Тој признал дека во финалето навивал против Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер на крајот ја освои 17 грен-слем титула и го презеде врвот на АТП листата од Надал.

На вечната листа Надал сега има две грен-слем титули повеќе од Ѓоковиќ.

„Светот во кој што живееме понекогаш е превртлив. Имам добар однос со Доминик, имам добар однос со Ѓоковиќ. Но ако ме прашате дали би сакал Новак да освои повеќе грен-слем титули во повеќе од неме, тогаш одговорот е не. Таква е реалноста. Но, кога Ѓоковиќ ќе освои трофеј јас секогаш му честитам“, рекол Надал и дополнил.

„Тоа е чист професионализам. Верувам дека доколку го прашате Новак дали би сакал Ролан Гарос да го освојам јас или Доминик, веројатно одговорот ќе биде, Доминик“.

Надал на првото коло на турнирот во Акапулко ќе игра против Пабло Андухар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот ги затвори трибините на стадионите во Италија

Објавено пред

Серија А донесе одлука, шест натпревари од претстојното 26 коло ќе се играат пред празни трибини поради коронавирусот. Тоа значи дека најголемото италијанско дерби Јувентус-Интер, кое може да реши многу прашања околу шампионската трка, ќе се игра пред празни трибини.

Покрај на натпреварот во Торино, трибините за навивачите ќе бидат затворени и на натпреварите Удинезе-Фиорентина во Удине, Милан-Џенова на „Сан Сиро“, Парма-СПАЛ на „Енио Тардини“, Сасуоло-Бреша во Реџо Емилија и Сампдорија-Верона во Џенова.

Тоа значи дека навивачите ќе можат во живо да ги гледаат натпреварите што се играат во јужниот дел на Италија: Наполи-Торино, Лече-Аталанта, Лацио-Болоња и Калјари-Рома.

Одлуката стадионите да бидат затворени за навивачите проади коронавирусот е донесена на барање на Серија А. Истата ја поддржале премиерот на Италија Џузепе Конте и министерот за спорт Виченцо Спадафора.

Исто така без публика ќе се игра и реванш мечот во Лига Европа помеѓу Интер и Лудогорец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија54 минути

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија2 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион3 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија5 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно6 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија6 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион7 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт8 часа

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија8 часа

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет9 часа

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет19 часа

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Спорт19 часа

Ванеса Брајант ја тужи хеликоптерската компанија за трагичната несреќа

Ванеса Брајант поднела тужба против хеликоптерската компанија „Ајланд експрес хеликоптерс“ барајќи економска и казнена отштета по смртта на нејзиниот сопруг,...

Свет20 часа

Вајнштајн прогласен за виновен за сексуални напади

Поранешниот филмски продуцент Харви Вајнштајн е прогласен за виновен за две точки од обвиненијата за сексуален напад. Според Би-би-си, тој...

Македонија22 часа

Поради ужасните услови за живеење во Битола, Лука се враќа во Скопската зоолошка градина

Социјалните мрежи денеска беа преплавени од фотографии од тажното мајмунче Лука, сместено во валкан кафез во битолската Зоолошка градина, без...

Свет1 ден

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа1 ден

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија1 ден

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет1 ден

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Досие