Контакт

Спорт

Салах им се нуди на Реал и Барселона

Објавено пред

Мохамед Салах, најдобриот стрелец на Ливерпул, отворено им се нуди на шпанските тимови Реал и Барселона. Египќанецот рекол дека Реал и Барса се најдобрите светски клубови.

Мохамд Салах и во минатиот преоден рок се поврзуваше со Реал Мадрид, сега таа приказна ќе добие на интензитет, бидејќи „кралскиот клуб“ е во потрага по засилување во нападот.

„Реал и Барселона се најдобрите клубови. Кој знае што може да се случи во иднина…Сепак, мојот фокус е во Ливерпул, сакам да му помогнам на тимот повторно да ја освои Лигата на шампиони и Премиер лигата“, рекол Салах во интервјуто за „АС“.

Сепак, тој рекол дека не е сигурен уште колку време ќе остана на „Енфилд“,со што го најавува заминувањето по завршувањето на сезоната.

„Тешко е да се каже уште колку време ќе бидам во Ливерпул. Тоа зависи од клубот. Сакам да уривам рекорди и да ги повторувам успесите“.

Се шпекулира дека евентуалниот трансфер на Салах би изнесувал околу 120 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ ја следат ситуацијата околу Меси, подготвени се да реагираат

Објавено пред

Спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо, рекол дека клубот внимателно следи како се развива ситуацијата околу заминувањето на Лионел Меси од Барселона. Меси, во летниот преоден рок, сакаше да ја напушти Барселона, на крајот остана на „Ноу Камп“ откаде ќе може да замине како слободен играч по завршувањето на сезоната.

Од моментот кога Меси побара трансфер траат шпекулациите каде би можел да ја продолжи кариерата. Аргентинецот најчесто се поврзува со Манчестер сити и ПСЖ. Овие два клуба се единствените што можат да ги исполнат неговите финансиски барања.

„Играчи каков што е Меси секогаш се на листата на желби на ПСЖ. Сега не е време да зборуваме на оваа тема, но ние седиме на масата на која се следи тој случај. Вистината е дека се уште не сме седнале на масата, но имаме резервирано место. У во фудбалот четири месеци се вистинска вечност“, рекол Леонардо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бобан Николов се сели во Лече

Објавено пред

Бобан Николов, репрезентативец на Македонија, кариерата ќе ја продолжи во Италија. Николов, во текот на денот, треба да ги мине лекарските прегледи во Лече, а потоа и да потпише договор со овој тим.

Николов, од 2018 година играше во тимот на Фехервар, претходно кариерата ка градеше во Виторул од Констанца и Вардар.

Играчот од редот за врска ќе треба да му помогне на Лече, експресно да се врати во Серија А.

Лече, по 18 натпревари во Серија Б, се наоѓа на петтото место на табелата со 29 бода, осум помалку од водечкиот Емполи.

Николов ќе биде второто засилување за Лече во зимскиот преоден рок. Тимот од југот на Италија, во неделата потпиша договор со Данецот од Адмира Вакер, Хјумланд Мортен.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА му ја потврди суспензијата на Трипие

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА), ја потврди суспензијата на десниот бек на Атлетико Мадрид, Киран Трипие. Англичанецот нема да може да игра до 28.февруари.

Трипе е казнет бидејќи ги прекршил правилата на Фудбалската асоцијациа на Англија (ФА), која се однесуваат на обложувањето. ФА, регистрирале седум прекршоци, фудбалерот ги отфрли, но тие сепак по четири точки го прогласија за виновен.

Трипие ги прекршил правилата во јули 2019 година, пред да го официјализира трансферот од Тотенхем во Атлетико.

ФИФА, на 3.јануари, привремено му ја укина суспензијата, поради што тој настапи во дербито против Севилја. На 12.јануари, во победата на Атлетико од 2:0, Трипие беше еден од најдобрите играчи на теренот.

„Дисциплинската комисија ја потврдува одлуката на ФА. Санкциите за Трипие важат за сите официјални натпревари во светот“, стои во соопштението на ФИФА.

Суспензијата ќе го оддалечи Трипие од првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите против Челси.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија3 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет3 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија3 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ4 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија5 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија6 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа6 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет6 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион7 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет8 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет8 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет8 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет19 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ19 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет20 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет21 час

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион21 час

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија1 ден

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија1 ден

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Досие