Контакт

Спорт

Санчо во Манчестер јунајтед до 2026 година

Објавено пред

Џејдон Санчо официјално е играч на Манчестер јунајтед. Крилниот напаѓач со „црвените ѓаволи“ потпиша договор до 2026 година.

Санчо ја минал младинската школа на Манчестер сити. Во 2017 година се пресели во Борусија Дортмунд.

Се уште не е познато колку пари издвои Манчестер јунајтед за неговиот трансфер. Се претпоставува дека се работи за сума од 90 милиони евра.

Спорт

Шкендија само со реми во Струга, Ренова на врвот на табелата

Објавено пред

Ренова оствари убедлива 5:2 победа над Брегалница во осмото коло на Македонската прва лига, за барем привремено да избијат на првото место на табелата, додека во дербито во Струга, домаќините пропуштија водство за 1:1 реми со шампионот Шкендија.

Работнички пропушти шанса да се израмни со Ренова на првото место со 17 поени, откако Пелистер во финишот на натпреварот извлече 1:1 реми на „Градски“, додека Македонија Ѓорче Петров загуби третпат едноподруго, откако во Кавадарци Тиквеш доминираше 3:0 победа.

Попладнево во 18.30 часот во дербито, Академија Пандев го пречекува тимот на Шкупи.

ПРВА ЛИГА, 8.КОЛО

Борец – Скопје 0:2

Работнички – Пелистер 1:1

Ренова – Брегалница 5:2

Струга – Шкендија 1:1

Тиквеш – Македонија ЃП 3:0

Академија Пандев- Шкупи 18.00 ч.

Фото: ФК Шкендија

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хименез со прв гол по страшната повреда, „волците“ со победа кај Саутемптон

Објавено пред

Вулверхемптон ја оствари само втората победа во новата сезона од Премиерлигата, откако славеа со 0:1 на гости кај Саутемптон на „Сент Мерис“ благодарение на првиот гол на Раул Хименез по неговата страшна повреда, скршеницата на черепот која за малку ќе му ја завршеше кариерата.

Иако Саутемптон имаа повеќе од играта, посебно во првото полувреме, во 61. минута, мексиканскиот напаѓач Хименез, успеа да направи „лом“ во одбраната на домаќините и да постигне прекрасен гол. Ова беше прв гол за Хименез по пауза од 336 дена, кога даде гол на Њукасл во октомври 2020 година, а следниот месец во дуелот со Арсенал, имаше страшен судир со главите со Давид Луиз, во кој му беше скршен черепот и следуваше операција и долга рехабилитација.

Додека за „волците“ ова беше втора победа оваа сезона, Саутемптон уште остануваат без триумф во првите шест гола – имаат 4 ремија и 2 порази.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Хименез: Чудо е што воопшто сум жив

Прикажи повеќе...

Спорт

Херојот од Сочи, Лендо низ солзи призна: Јас сум виновен, не го слушав тимот

Објавено пред

Лендо Норис со солзи во очите призна дека згрешил што останал на патеката откако почна да врне дожд на Руското ГП во Сочи, откако во сурова завршница му избега првата победа во кариерата, дозволувајќи му на Луис Хамилтон да стигне до својот 100. триумф.

Норис, како и сите возачи добија предупредување од своите тимови дека е потребно да влезат во бокс на четири круга пред крајот кога дождот во Сочи се засили, но тој им порача на своите механичари да „замолчат“ во обид да остане на патеката и со мазни гуми да стигне до славен триумф. Наместо тоа, тој имаше проблеми да го контролира болидот и потоа по влегувањето во боксот заврши како шести.

Мала утеха за него беше тоа што беше прогласен за возач на денот, и што го освои дополнителниот поен за најбрз круг.

„Не знам каде да почнам. Навистина сум уништен. Тоа што останав на патеката беше навистина лоша одлука. Но, јас ја направив, иако од тимот ми велеа да влезам во бокс“, изјави Норис по трката.

Ризикот на рускиот дожд не му се исплатеше на Лендо, Хамилтон со 100. победа!

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Драма во Ресен: Со нож се обидела да го повреди сопругот со кого се разведуваат, ја нападнала и неговата нова девојка

Семејна драма се случувала вчера во Ресен, кога 31-годишна девојка (Д.Н). се обидела со нож да го повреди сопругот со...

Македонија3 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија4 часа

Од утре почнува вакцинацијата со трета доза во Македонија

Од утре, граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, со потврда ќе можат да...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија6 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа9 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија9 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Досие