Контакт

Спорт

Сари ги обвини напаѓачите за поразот во Купот

Објавено пред

Маурицо Сари го впери прстот во напаѓачите, најмногу во Кристијано Роналдо, обидувајќи се да се оправда за поразот од Наполи во финалето на Купот. Наполи по изведувањето на пенали со 4:2 го совлада Јувентус на Олимпико во Рим.

Јувентус, слично како и минатиот петок против Милан, во полу-финалниот реванш, одигра лош натпревар. Во четири дена на два натпревари Јувентус не успа да постигне гол, последен пат тоа на најторофејниот италијански клуб му се случило во октомври 2015 година.

Сари ќе почека на својот прв трофеј во Италија, досега во кариерата освоил само еден пехар, со Челси во Лига Европа.

На сите им е јасно дека својата филозофија не успеа да ја имплементира во играта на Јувентус.

„Во моментов на теренот ни недостасува генијалност за да бидеме опасни и за да најдеме друг решенија кога не играме најдобро. Без генијалност тешко минуваме противнички играч, тешко победуваме. Досега ова го правевме со леснотија“, рекол Сари, а потоа одговорил и на новинарско прашање во каква форма е Крстијано Роналдо.

„Му недостига пробивноста и физичката подготвеност, не тоа оној играч кого сме навикнати да го гледаме, играч кој секогаш го прави најдоброто. Меѓутоа истиот проблем го имаат Дибала и Далгас Коста“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИФА: Роботи ќе ги заменат помошните судии

Објавено пред

ФИФА од Светското првенство во Катар планира да воведе револуционерна промена во фудбалската игра. Директорот за технологии во ФИФА, Јоханес Холцмилер, рекол дека роботи би можеле да ги заменат линиските судии на СП во 2022 година.

Според Холцмилер, револуционерниот систем кој бил тестиран минатат година на Светското клупско првенство би требало да биде подготвен за Мундијалот во Катар.

Новиот систем ФИФА има намера да го воведе поради сѐ поголемиот проблем што го имаат судиите со офсајдите. Особено тоа стана очигледно со употребата на ВАР-технологијата.

ФИФА има план крај терените да бидат поставени роботи кои во секој момент би влечеле линии со последниот човек во одбраната. Тие веднаш би го алармирале главниот судија доколку играч би се нашол во недозволена позиција.

„Идејата на овој проект е да се забрза прегледувањето на снимката и да им се олесни работата на ВАР-судиите. Линиите повеќе нема да ги влечат судиите во ВАР-собата, туку тоа ќе го прават роботите. Со оваа технологија ќе биде забрзан целиот процес. Денес линиите за офсајд се влечат откако ќе биде „замрзната“ сликата од ТВ-преносот, но понекогаш ниту на снимка не може да се најде точниот момент кога била упатена топката“, рекол за телевизијата „АРД“ Холцмилер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алкантара пред трансфер во Ливерпул

Објавено пред

Преговорите помеѓу Ливерпул и Баерн Минхен околу трансферот на Тијаго Алкантара влегле во завршна фаза, пишува каталонскиот „Спорт“.

Ливерпул и 29 годишниот фудбалер веќе ги договориле деталите од договорот, останува уште Баерн да ја соопшти сумата која ја бара како обесштетување.

Алкантара има договор со баерн до јуни 2021 година, клубот сака да го задржи меѓутоа Бразилецот со шпански пасош одбил да потпише нов договор. решил по седум години да го напушти Минхен.

„Спорт“ пишува дека Баерн ќе се согласи на обесштетување од 35 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алонсо се враќа во Ф1?

Објавено пред

Шпанецот Фернандо Алонсо наскоро би можел да се врати во тимот на Рено, тврди новинарот на радиото „Кадена сер“, Антонио Понсети.

За Рено од наредната сезона нема да вози Даниел Рикардо кој за нов тим го одбра Мекларен.

Алонсо од Формула 1 замина во 2018 година, но никогаш официјално не објави дека става крај на кариерата во овој спорт.

Иако Рикардо има договор со Мекларен од 2021 година, новинарот Понсети тврди дека Рено во текот на оваа сезона ќе му врачи отказ на Австралиецот и неговото место веднаш ќе му го понуди на Алонсо.

Доколку се случи ова сценарио тоа ќе биде трет мандат за Алонсо во Рено тим со кој освои две шампионски титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ3 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија4 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет5 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија5 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија5 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион6 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа6 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет7 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија7 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет7 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија8 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион9 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија19 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет22 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт22 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија23 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Досие