Контакт

Спорт

Сари и Роналдо ќе останат во Јувентус

Објавено пред

Фабио Паратичи за „Скај Спорт Италија“ потврдил дека Маурицио Сари и наредната сезона ќе биде тренер на „старата дама“.

Медиумите со месеци наназад шпекулираат дека Сари би можеле да го заменат Масимилијано Алегри или Маурицио Покетино.

„Наша цел е титулата во Серија А. За Лигата на шампионите ќе размислуваме дури потоа“, рекол Паратичи и дополнил.

„Сари ќе биде тренер на Јувентус и наредната сезона, тука не постои дилема, управата така реши. Крристијано Роналдо ќе остане со нас, нема вистина во шпекулациите дека ќе го напушти клубот“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Герет Бејл очекува Реал Мадрид да му го исплатат целиот договор

Објавено пред

Герет Бејл не размислува да се откаже од договорот со Реал Мадрид, и очекува да му ги исплатат целосните 66 милиони евра за двете преостанати години од неговиот договор за да замине, јавува британскиот „Сан“.

Реал Мадрид минатото лето ја одбија понудата тој да замине во Кина (Џиангсу сунинг) со договор од милион фунти неделно, и се најдоа во незавидна состојба да имаат фудбалер кој не покажува многу голем интерес за клубот и покрај високата плата. Тој одби да отпатува за Манчестер за мечот од ЛШ со Сити и јасно е дека Зинедин Зидан не планира да му даде нова шанса.

31-годишниот Велшанец нема играно во последните осум меча на „кралевите“, но веќе порачал на соиграчите и на неговиот менаџер дека нема да дозволи да се играат со него, лут на пропаднатиот кинески договор. Тој бил подготвен да седи на клупата следните две сезони ако тоа е потребно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Секси танцот на ММА ѕвездата Луреда по убедливата победа предизвикува контроверзи

Објавено пред

Американската ММА фајтерка, Валери Луреда беше критикувана дека премногу става фокус на својот сексапил откако по победата на Белатор 243 во петокот над Тара Граф, реши да прослави со секси-танц.

Луреда е позната по тоа што на својот Инстаграм профил честопати поставува провокативни фотографии од своите подготовки , а сега по победата не пропушти да се изрекламира на ТикТок и Инстаграм.

„3-0! Носете ги своите штикли, спарувајте наутро, објавете на ТикТок и не дозволувајте некој да ви кажува што треба да бидете“, коментираше Луреда.

Однесувањето на 22-годишната Луреда претходно го коментираше УФЦ фајтерката Мејси Кијасон, која посочи дека „продава секс“ за да добие поддршка од своите фанови и дека претставува лош пример за младите женски ММА фанови. Луреда реагираше бесно.

„Не правам ништо за социјалните мрежи, туку само за мене. Работев цел мој живот да го имам ова тело, бев балерина, бев фајтер. Само бидејќи изгледам поинаку од другите, не е толку важно, нели?“, вели Луреда.

 

View this post on Instagram

 

Cuban barbie 🇨🇺💋

A post shared by Master Valerie Loureda 💋 (@valerieloureda) on Aug 6, 2020 at 12:05pm PDT

 

View this post on Instagram

 

quarantined before war

A post shared by Master Valerie Loureda 💋 (@valerieloureda) on Aug 3, 2020 at 5:00pm PDT

 

View this post on Instagram

 

4th 🌟

A post shared by Master Valerie Loureda 💋 (@valerieloureda) on Jul 4, 2020 at 10:29am PDT

 

View this post on Instagram

 

Miss dancing to my Latin music 😢 add me on tik tok!!!

A post shared by Master Valerie Loureda 💋 (@valerieloureda) on Apr 29, 2020 at 12:53pm PDT

 

View this post on Instagram

 

how’s your quarantine ? I’m almost on weight 💖 hard workkk

A post shared by Master Valerie Loureda 💋 (@valerieloureda) on Apr 7, 2020 at 12:09pm PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

„Црниот ѕвер “ Луис е кралот на УФЦ нокаутите – го „уништи“ Олејник

Објавено пред

Дерик Луис, попознат како „Црниот ѕвер“, стана крал на нокаутите во тешката категорија, откако го „уништи“ Алекеј Олејник во втората рунда во главниот меч на УФЦ фајт најт во Лас Вегас.

Со овој финиш, Луис го оствари својот рекорден 11. нокаут во УФЦ, со што ги помина поранешните шампиони Каин Веласкез и Жуниор дос Сантош и сега е на второто место (со уште четири фајтери) без разлика на категоријата.

Луис „влета“ во втората рунда со луд удар на колено кој заврши во градите на Олејник, по што со силен удар со десната рака го прати противникот на подот, по што ја заврши работата.

„Не ми се верува дека сум рекордер по бројот на нокаути, бидејќи пред мене имаше големи фајтери како Брок Леснар и Каин Веласкез. Морам да останем скромен“, вели Луис.

35-годишниот Луис сега има четири победи во низа и седум во последните осум меча. Тој загуби од Даниел Кормиер во меч за титулата на УФЦ 230 во ноември 2018, но сега повторно е еден од кандидатите за титулата.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет38 минути

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија2 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет2 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет3 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет3 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет3 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет16 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет18 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија19 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет20 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет21 час

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија22 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет23 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион23 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија23 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија1 ден

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ1 ден

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија1 ден

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет1 ден

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Досие