Контакт

Спорт

Саудиските газди на Њукасл вкупно инвестирале 450 милиони фунти во клубот

Објавено пред

Сопственичката компанија на Њукасл јунајтед уфрлила дополнителни 70,4 милиони фунти во клубот во инвестиција за „инфраструктурата и дневните операции“, со што од преземањето на клубот вкупно инвестирале повеќе од 450 милини фунти.

dobivaj vesti na viber

Конзорциумот предводен од саудискиот државен фонд ПИФ, заедно со „ПЦП капитал партнерс“ на Аманда Стевели, го купи Њукасл за 300 милиони фунти во октомври 2021 од непопуларниот дотогашен газда Мајк Ешли. Една година по преземањето, Њукасл под водство на Еди Хау е на третото место во Премиер лигата со 7 победи во првите 14 меча.

Њукасл потроши над 130 милиони фунти во текот на летото на засилувања плаќајќи 61 милион фунти за Александер Исак и 33 милиони фунти за Свен Ботман.

Спорт

Адријано се разведува по 24 дена брак, а причина се Бразил и Мундијалот

Објавено пред

Поранешниот бразилски репрезентативец Ардијано (40) се разведе по 24 дена брак со фризерката Михаела Мескито, објави „Екстра Глобо“. Тие неколку дена објавуваа заеднички фотографии на Инстаграм, а во текот на еден викенд во октомври планираа забава за пријателите и семејството.

dobivaj vesti na viber

Сепак, според бразилските медиуми, Адријано и Мескита сериозно се скарале откако поранешниот член на „кариоките“ отишол да ги посети пријателите во Пења, место во јужниот дел на Бразил, за да го гледа натпреварот помеѓу Бразил и Швајцарија на Светското првенство во Катар.

По ова тој два дена не се вратил дома и не бил достапен за својата нова сопруга. Откако се вратил, настанала голема расправија и престанале да се следат на социјалните мрежи.
Адријано пристигна во Интер во 2001 година, а во наредните пет години се избори за статус на еден од најдобрите напаѓачи во Серија А. Го нарекуваа „Император“.

Сепак, брзо следеше пад на формата, предизвикан од повредите и смртта на неговиот татко. Тој призна дека станал зависен од алкохол, во кој нашол утеха откако татко му починал. Официјално ја заврши кариерата во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе: Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец, мојата цел е да го освојам Мундијалот

Објавено пред

Светскиот првак Франција засега успешно ја брани титулата освоена на минатиот Мундијал. „Триколорите“ се пласираа во четвртфиналето каде ќе се сретнат со Англија откако релативно лесно ја минаа осминафиналната рунда со триумфот над Полска од 3:1. Херој на Франција беше Килијан Мбапе, кој постигна два гола и забележа асистенција до Оливие Жиру.

dobivaj vesti na viber

„Среќни сме што стигнавме до четврт-финалето, ова воопшто не беше лесен натпревар. Ние успеавме да дадеме голови во клучни моменти и затоа делуваше така лесно“, изјави Мбапе.

Тој потенцира дека е фокусиран единствено на трофејот и не го интересира титулата за најдобар стрелец на Мундијалот. Мбапе досега постигна пет гола на СП во Катар.

„Светското првенство е натпреварување од моите соништа, ја темпирав целата сезона за овој настан. Но, се уште сме далеку од целта што си ја поставивме. Ќе направиме се што е можно да ја одбраниме титулата. Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец. Мојата единствена цел е да го освојам Светското првенство. Тоа е мојот единствен сон – дојдов овде да го освојам Мундијалот, а не титулата за најдобар стрелец“, истакна Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина славниот тениски тренер Ник Болитиери

Објавено пред

Еден од најпознатите тениски тренери во историјата, Ник Болитиери, почина на 91-годишна возраст. Веста ја потврдија повеќе извори, а еден од првите што ја објави е неговиот поранешен ученик Томи Хас.

dobivaj vesti na viber

Болитиери неодамна имаше проблеми со инфекција на бубрезите, а тоа беше наведено како причина за смртта.

Болитиери создаде тениска академија на Флорида, а тој е најзаслужен за развојот на многу тениски великани како Андре Агаси, Моника Селеш, Џим Куриер, Серена и Венус Вилијамс, Марија Шарапова, Мартина Хингис.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ кажа дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија17 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија32 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет53 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија2 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија2 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...