Контакт

Спорт

Саул: На Чоло му должам сѐ, од Атлетико заминав поради него

Објавено пред

На три минути пред полноќ Саул Нигез го реализира трансферот во Челси. Играчот целата досегашна кариера ја мина под команда на Диего Симеоне во Атлетико Мадрид, исклучок е само сезоната 2013/2014 кога како позајмен играч го носеше дресот на Рајо Ваљекано. Саул оваа сезона ќе ја игра како позајмен, а по завршувањето, Челси за речиси 40 милиони евра ќе треба да го откупи неговиот договор.

Малку недостигаше овој трансфер да не биде реализиран, што ќе предизвикаше домино-ефект. Доколку Саул не заминеше во Челси, Атлетико немаше да го донесе Антоан Гризман, а Лук де Јонг ќе си останеше во Севилја.

„Беше 23.57 часот кога го комплетиравме трансферот. Се чувствував како Де Хеа, си помислив: „Ова нема да помине. Беше долго попладне и долга ноќ“. Сопругата беше нервозна, имавме неколку тешки денови. Не беше лесно да се донесе одлуката“, рекол Саул.

Тој открил зошто решил да го напушти саканиот Атлетико со кого минатата сезона стана шампион на Шпанија.

„Пред два дена ѝ кажав на сопругата дека ќе останам. Секогаш добро сум се чувствувал во клубот. Единствен проблем беше што не играв на мојата позиција. Мојата глава не можеше да ја прифати новата улога. Во Челси ми ветија дека ќе играм на својата позиција. Ќе видиме како ќе биде. Само поради позицијата во тимот, ја донесов одлуката да заминам од Атлетико“.

„Имав неколку разговори со Чоло за позицијата на која треба да играм. Ова не е од сега, тоа се случува во последните три години. Сѐ му должам на Чоло, имам одличен однос со него, но кога е во прашање составувањето на тимот, тој мора да биде себичен и да размислува за сите во него. Тој сметаше дека јас сум му потребен на левата страна, дека тогаш тимот има подобри перформанси. На крајот сите излеговме како победници. Клубот и тренерот го донесоа играчот што го сакаа, а јас добив можност да се испробам во Премиер лигата. Жал ми што не можев да се простам со навивачите. Да знаев дека ова ќе ми биде последниот ден, ќе направев нешто поинаку, ќе им пријдев, ќе им кажев што чувствувам“, заклучил Саул.

Саул Нигез за Атлетико одиграл 340 натпревари, на кои постигнал 43 гола и забележал 20 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фирмино го пропушта и Кристал Палас

Објавено пред

Ливерпул викендов ќе игра против Кристал Палас во Премиер лигата. Јирген Клоп и за овој меч тимот ќе го составува без Роберто Фирмино.

Дуелот со Кристал Палас е трет кој ќе го пропишти Бразилецот поради повредата на препоните. Тој се уште не започнал да тренира со соиграчите.

„Боби не е подготвен. Очекуваме да биде со нас од наредната недела. Се надевам дека наскоро ќе може да го користиме и на натпреварите“, рекол Клоп.

Ливерпул, утре од 16 часот, ќе го пречека Кристал Палас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карагер: На Јунајтед им треба колектив, Роналдо нема да им ги реши проблемите

Објавено пред

Џејми Карагер, поранешен капитен на Ливерпул, направил анализира, колку враќањето на Кристијано Роналдо во Манчестер јунајтед, ќе влијае врз играта на тимот. Роналдо, на дебито против Њукалс постигна два гола, а Јунајтед славе победа од 4:1. Еден гол, Португалецот, постигна и во поразот од 2:1, во Лигата на шампионите кај Јанг Бојс.

Карагер, кој по завршувањето на фудбалската, започна успешна кариера како аналитичар и стручен коментатор на „Скај Спорт“, смета дека враќањето на Роналдо, ќе му ги зголеми проблемите на Манчестер јунајтед.

Во колумната за „Телеграф“, Карагер, тврди дека со Роналдо Јунајтед ќе решат многу проблеми во играта, но во исто време неговото враќање ќе му предизвика некои други проблеми на Оле Гунар Солскјер.

„Би можело да се каже дека од неговиот потпис поголем бенифит има Премиер лигата од Манчестер јунајтед“.

Карагер, во колумната поставува и нуди одговор на прашењето дали враќањето на Роналдо ги доближи Јунајтед до титулата во Премиер лигата.

„Неговиот победнички менталитет сигурно ќе му даде нова сила на Јунајтед, но неговиот трансфер не може да направи од екипата колектив кој ќе освојува титули. Неговиот трансфер, исто така, нема да го профилира стилот на играта, нешто што му недостига на овој тим Јунајтед има сјајни фудбалери, но нема колектив“, пишува Карагер во својата колумна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија била 13.најбрза селекција на ЕУРО 2020

Објавено пред

Истражувањето на „GamblingDeals“, покажува дека Македонија, била 13.најбрза репрезентација на Европското првенство во фудбал. Анализирајќи ја постигнатата брзина, на секој фудбалер, лидери во оваа категорија се репрезентативците на Австрија и Белгија.

Македонија со Австрија се сретна во првото коло, загуби со 1:3, потоа Македонија забележа порази од Украина (1:2) и Холандија (0:3).

Холанѓаните биле 12.најбрза репрезентација, а Украинците се претпоследни, зад нив е само селекцијата на Велс.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија3 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија4 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија4 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија4 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија4 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија6 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион7 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет7 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија1 ден

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Досие