Контакт

Спорт

Се бара оставка од Флорентино Перез: Тој човек го киднапираше Реал

Објавено пред

Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Рамон Калдерон, во изјава за шпанските медиуми, побарал оставка од актуелниот претседател на клубот, Флорентино Перез.

Калдерон, пет години беше директор на клубот, (2001-2006), а од 2009 година и негов претседател.. Калдерон, смета дека, Перез со иницијативата да се формира Суперлигата, на фудбалот му забил „нож во грбот“.

„Тоа лудо. Направено без размислување и на многу глупав начин“.

Тој го обвини Перез дека е главниот виновник за финансиската криза во која се наоѓа „кралскиот клуб“ и дека за да го спаси клубот треба да си поднесе оставка.

„По големиот неуспех, неговата оставка би била достоинствен чин на заминување. По она што го направи и откако го донесе клубот во критична фаза, тоа треба да го направи. Но, тоа од него немојте да го очекувате. Без никакво право се обидува да биде газда на фудбалот и на Реал. Од неговото доаѓање во клубот не се одржани избори, јас бев последен претседател“, рекол Калдерон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Нејмар е главниот виновник за елиминацијата на ПСЖ“

Објавено пред

ПСЖ не успеа да се пласира во финалето во Лигата на шампиони. „Светците“, во два натпревари се поразени од Манчестер сити со вкупни 4:1. Француските медиуми, главен виновник за елиминацијата е Нејмар.

Бразилецот, пред синоќешниот реванш, во Манчестер, изјави дека ќе погина на теренот за да избори пласман во финалето.

Според медиумите Нејмар целосно потфрлил. „Лекип“, го оцени исто како и во првиот дуел, со слаба тројка.

„Вети дека ќе погине на теренот. Ништо не видовме од тоа, губеше топки, додавањата му беа катастрофални, ризикуваше без причина. Не с евиде крај Вокер. Разочарувачки“, пишува „Лекип“.

„Франс фудбал“, тврди дека бил себичен и неподнослив.

„Како да е правило шест пати да ја допреш топката по приемот. Се сакаше да направи сам. Егоцентрик на кого му тргна лошо. Повторно го понесоа емоциите, не играше со главата, беше катастрофален. Ни ја откри својата темна страна“.

Бразилецот доби критики и од „Ле Парисиен“, медиуми кој традиционално им е наклонет на ПСЖ.

„Разочарувачки, исчезна во полу-финалето. Немаше инспирација, не го носеше тимот, како што го направи тоа против Баерн“.

Француските медиуми, се согласуваат дека по елиминацијата од Сити, клубот може да ги разгледа опциите за продажбата на Нејмар, чии договор истекува во јуни 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Српскиот претседател ѝ објави војна на фудбалската мафија

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најавил дека државата ќе тргне во борба против организираниот криминал во српскиот фудбал.

„Тажен сум како се одвива финишот на првенството“, рекол Вуќиќ во гостувањето на телевизијата „Пинк“.

Српскиот фудбал, последните три недели, се наоѓа во центарот на вниманието, поради чудните резултати и серијата на победи во кои се наоѓаат тимовите кои се борат за опстанок во лигата.

„Сега ќе ви кажам, таа мафијашка банда, мести натпревари, поради пеалите кои се судат ни се смее целиот свет. Сите ќе ги уапсиме. Тоа е се што можам да ви кажам“, рекол српскиот претседател.

Тој иронично рекол дека во финишот на сезоната некои тимови играат на нивото на Манчестер сити и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иванишевиќ: Пит Сампрас ми уништи 20 години од животот

Објавено пред

Горан Иванишевиќ, тренерот на Новак Ѓоковиќ, открил дека Пит Сампрас му бил најтешкиот противник во текот на кариерата.

„Ми го уништи животот. Ми ги уништи сништата. Од него не можев да спијам“, рекол Иванишевиќ и дополнил.

„Во 1994 година, во полу-финалето на Вимблдон го победив Борис Бекер со 6/2, 7/6, 6/4. Тоа беше мојот најдобар меч на Вимблдон, можеби и во кариерата. Тогаш го „убив“ Борис. Играв неверојатно. Немаше шанси, а знаете што значеше Борис кога играше на тревната подлога. Се сеќавам дека по мечот, кога се ракувавме ми кажа: „Играше сјајно. Гледај да го освоиш турнирот“.

Во финалето во 1994 година Иванишевиќ играше против Смапрас.

„А потоа финалето и човекот кој ми уништи 20 години од животот. Господинот Сампрас. Играв навистина добро, но тој беше подобар. Првите два сета го доби во тај-брејк, а третиот со 6/0. Не играв лошо, но тој секогаш беше чекор пред мене. Наредната година имав нова шанса во полу-финалето, ме победи во пет сетови. Бев подобар, но тој ги доби клучните поени. Приказната се повторуваше одново и одново. Навистина сум горд што играв во ерата на Пит Сампрас. Бев втор зад Сампрас, можеби најдобриот тенисер во историјата. Сепак тој ми уништи 20 години од животот“.

Сампрас го победи Иванишевиќ и во финалето на Вимблдон во 1998 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија3 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија3 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет4 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион4 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет4 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет4 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија5 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион17 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет17 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет18 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија19 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија20 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа23 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија23 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие