Контакт

Спорт

Се договорија Баерн и Коман – Францускиот ас ќе го продолжи престојот во Минхен

Објавено пред

Кингсли Коман, човекот кој му ја донесе на Баерн, последната титула во Лигата на шампионите, ќе го продолжи престојот во Минхен. Клубот и крилниот напаѓач договориле соработка до јуни 2027 година.

Преговорите кои траеја неколку месеци на крајот заврши со хепиенд. Баерн решија да ги исполнат финансиските барања што пред клубот ги постави менаџерот на францускиот репрезентативец.

Коман ќе добие годишна плата од 17.000.000 евра. Според платата, пред него ќе бидат само сенаторите Роберт Левандовски и Мануел Ноер. Овие двајца годишно заработуваат по 20.000.000 евра.

Баерн во 2017 година го откупија договорот на Коман од Јувентус, откако претходно две сезони играше во Минхен како позајмен играч.

Со Баварците, покрај европската и светската клупска титула, шест пати бил шампион на Германија, три пати го освоил Купот и пет пати Суперкупот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Влаховиќ стана најскапиот играч од просторите на поранешна СФРЈ

Објавено пред

Душан Влаховиќ, ги мина успешно лекарските прегледи во Јувентус. Викендов, ќе ја има официјалната промоција во новиот клуб.

Трансферот на Влаховиќ од Фиорентина во Јувентус е тежок 75.000.000 евра. Влаховиќ стана најскапиот фудбалер од просторите на поранешна Југославија. Новиот играч на Јувентус од врвот го симна соиграчот од репрезентацијата на Србија, Лука Јовиќ.

Десет најскапи трансфери на фудбалери од поранешна Југославија:

1. Душан Влаховиќ (Србија), 2022 од Фиорентина во Јувентус за 75.000.000 евра
2. Лука Јовиќ (Србија), 2020 од Ајнтрахт во Реал за 63.000.000 евра
3. Миралем Пјаниќ (БиХ), 2019 од Јувентус во Барселона за 60.000.000 евра
4. Немања Матиќ (Србија), 2017 од Челси во Манчестер јунајтед 44.700.000 евра
5. Матео Ковачиќ (Хрватска), 2019 од Реал во Челси за 45.000.000 евра
6. Матео Ковачиќ (Хрвстска) 2015 од Интер во Реал Мадрид за 38.000.000 евра
7. Един Џеко (БиХ), 2011 од Волфсбург во Манчестер сити за 37.000.000 евра
8. Лука Модриќ (Хрватска) 2012 од Тотенхем во Реал Мадирд за 35.000.000 евра
9. Марко Пјаца (Хрватска) 2016 од Динамо Загреб во Јувентус за 29.400.000 евра
10. Немања Матиќ (Србија) 2013 од Бенфика во Челси за 25.000.000 евра
10. Лазар Марковиќ (Србија) 2014 од Бенфика во Ливерпул за 25.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон не ја освои титулата, Ботас останал без одредени бонуси

Објавено пред

Возачот на Алфа Ромео, Валтери Ботас, открил дека минатата сезона во Мерцедес останал без одредени бонуси. Финецот не заработил дополнителни пари бидејќи Луис Хамилтон не успеа да ја освои шампионската титула.

„Одредени бонуси беа поврзани со одредени успеси на тимот. Среќа то не ми платија однапред“, рекол Блтас, но не открил дали станува збор за илјадници или милиони евра.

Финецот по пет години го напушти Мерцедес, кариерата ќе ја продолжи во Алфа Ромео. Ботас го вперил прстот во Мерцедес велејќи дека по заминувањето му станало јасно како се чувствувал Нико Розберг.

„Се сеќавам дека Нико и Луис се бореа со години, дуеи во еден момент работите добија политичка димензија. Но кога дојдов во Мерцедес се запрашав зошто Нико одеднаш запре. Сега можам да се ставам во негова кожа“, рекол Ботас и дополнил.

„Кога имате чувство дека на вратот ви држат нож, работите не се сјајни“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данците негираат дека ја пуштиле Франција да ги победи

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на Данска, Николај Јакобсен, одговори на обвинувањата дека неговата репрезентација ги пуштила Французите да победат, во последното коло од втората фаза на Европското првенство.

Данците, против Франција, имаа предност од пет гола на 13 минути до крајот на мечот, а во последните пет минути влегоа до предност од три гола. На крајот Франција победи со еден гол и се пласираше во полу-финалето.

Победата на Франција го елиминира Исланд од борбата за медали.

„Го дадовме максимумот против Франција. Стојам зад овие мои зборови. Немаат врска приказните дека намерно загубивме за да играме против Шпанија, а не против Шведска. Шпанија е одличен микс на младост и искуство со одличен тренер. Истото може да се каже и за Шведска. Не гледам логика за такви обвинувања. Најважно ни беше да се пласираме во полу-финалето“, рекол Јакобсен.

Полу-финалните натпревар на Еп во ракомет ќе се одиграат вечерва. Данска, во првото полу-финале од 18 часот, ќе игра против Шпанија. Второто полу-финале, Франција-Шведска ќе започне во 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија1 час

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ2 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет3 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија4 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет6 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет7 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет7 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија21 час

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет23 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Досие