Контакт

Спорт

Се јави и синот на Солскјер: Секогаш добивам вечера, му се изнасмеав на Мурињо

Објавено пред

Ноа Солскјер, синот на менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, вели дека се смеел на бизарната расправија на неговиот татко со менаџерот на Жозе Мурињо, објаснувајќи дека никогаш не останал гладен.

Расправијата започна по 3:1 победата на Јунајтед кај Тотенхем во неделата, меч кој беше одбележан со поништениот гол на Единсон Кавани, откако Сон Хеунг-Мин изнуди фаул од Скот Мектоминеј, а судијата по прегледувањето на ВАР снимките реши да го поништи.

Солскјер по мечот изјави дека е разочаран од однесувањето на Кореецот, посочувајќи дека да бил негов син ќе го оставел „без вечера“. Мурињо ова го сфати сериозно и изјави дека Сон е среќен што има подобар татко од Оле и дека како татко „секогаш треба да ги нахраниш своите деца без разлика на се“.

20-годишниот Ноа Солскјер, кој игра како фудбалер од средниот ред во норвешкиот Кристијансунд во интервју за локалниот весник „Тиденс Крав“, се смееше на инцидентот.

„Многу се смеев во неделата. Секогаш добивам храна, можам да ги уверам сите во тоа. Соиграчот Макс Вилијамсен денеска пред тренинг ме праша дали ми дадоа јадење. Но, никогаш не сум паднал како Сон. Мурињо сакаше да го тргне фокусот од поразот“, изјави Ноа.

topsport.mk/fudbal/verbalna-vojna-na-murinjo-i-solskjer-za-son-i-vecherata/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јокиќ ги загуби нервите и натпреварот, Стеф Кари уфрли 49 поени за 29 минути!

Објавено пред

НБА саботата беше одбележана со некои тесни дуели во борба за плејофот и некои фантастични индивидуални остварувања.

Денвер нагетс во интригантната битка со Бруклин нетс, загубија со 125:119 и покрај тоа што Денвер на домашен терен имаа 21 поени предност. Српскиот ас Никола Јокиќ имаше 29 поени, 7 скока и 6 асистентенции, Мајкл Портер уфрли 28, а Факундо Кампацо 19, но од другата страна Кевин Дурент одговори со 33 поени, 11 скока и 7 асистенции, а Кајри Ирвинг имаше 31 поен.

Јокиќ, пак, ги загуби нервите во финишот на мечот, кога по едно потфрлување при 112:119 предност на Бруклин, дојде до топката, но шутираше непрецизно. Тој сметаше дека треба да добие фаул, по што доби и техничка грешка.

Во Сан Франциско пак, Стеф Кари повторно покажа зошт ое еден од најдобрите, постигнувајќи 49 поени за 29 минути при 136:97 победата над Оклахома Сити тандер. Кари, кој има неверојатен просек од 31.9 поени по натпревар, доби мотивација пред мечот, кога Бредли Бил од Вашингтон уфрли 50 поени при 133:132 победата во продолженија над Индијана пејсерс.

„Секако дека следев што прави Бил. Кога некој ќе постигне 50 поени, ќе слушнеш за него“, вели Кари.

Тој имаше 14-од-26 од поле, вклучувајќи 11-од-21 за тројки, за седми пат оваа сезона да има барем 10 тројки.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Индијана – Вашингтон 132:133

Филаделфија – Детроит 118:104

Торонто – Мемфис 99:109

Портланд – Сан Антонио 124:102

Јута – Хјустон 124:116

Денвер – Бруклин 119:125

Голден Стејт – Оклахома 136:97

Прикажи повеќе...

Спорт

Канело го „смачка“ Саундерс во осум рунди, ги обедини титулите

Објавено пред

Мексиканската боксерска легенда Саул „Канело“ Алварез е блиску до обединување на сите титули во супер-средна категорија, откако Били Џо Саундерс  не можеше да ја продолжи осмата рунда пред над 70 илјади фанови на „АТ&Т стадионот“ во Тексас.

Саундерс успеа да изддржи седум рунди од мечот за обединување на титулата, но откако доби силен удар над десното око, имаше толку голем оток што не беше можно да се продолжи и тој на крајот заврши во болница. Саундерс, кој немаше пораз во 30 меча, губеше кај тројцата судии пред нокаутот.

Канело сега е сопственик на ВБА, ВБЦ и ВБО титулите во супер-средна категорија и планира меч со носителот на ИБФ титулата, Американецот Кејлеб Плант, со која би станал прв Мексиканец во историјата со четири титули во оваа категорија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул го победија Саутемптон – Алкантара го постига деби голот во Премиер лигата

Објавено пред

Ливерпул со победата над Саутемптон од 2:0 го скокнаа Тотенхем на табелата. „Црвените“ стигнаа до 57 поени, шест помалку и натпревар помалку од четвртопласираниот Лестер. Саутемптон се 16. на табелата со 37 поени.

Ливерпул не блескаа, но успеаја да победат. Првиот гол на натпреварот го постигна Садио Мане во 31.минута, а точка на натпреварот стави Тијаго Алкантара, во 91.минута со својот прв гол во Премиер лигата.

Имаше Ливерпул шанси да забележи и убедлива победа, меѓутоа Салах и Жота беа индиспонирани во завршниците на акциите.Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

(Видео) Денот на победата во Москва се одржува со парада од дури 12.000 војници

Во светот денес се слави Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна – 9 мај, а церемониите по...

Свет37 минути

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет12 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион13 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт15 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ17 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија18 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија18 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија20 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ22 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија22 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет23 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија24 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија2 дена

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија2 дена

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија2 дена

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија2 дена

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија2 дена

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Досие