Контакт

Спорт

„Се кладам во 100 евра дека Халанд ќе остане во Дортмунд“

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Борусија Дортмунд, сега клупски челник, Себастијан Кел, рекол дека клубот нема така лесно да се откаже од Ерлинг Халанд.

Норвежанецот има договор со „милионерте“ до јуни 2024 година. Сепак се шпекулира дека тој по завршувањето на оваа сезона ќе го напушти клубот. Наводно имал клаузула во договорот која му овозможува да ја напушти Борусија за 75 милиони евра.

„Сакаме да почувствува дека Дортмунд е вистинското место за него. Дека тука ќе може да напредува. Можеби ќе го убедиме. Ќе се бориме за него. Одлуката се уште не е донесена. Би се кладел во 100 евра дека ќе остане“, рекол Кел.

Халанд во моментов е надвор од тимот поради повреда на мускулот. Германските медиуми тврдат дека нема да игра до крајот на годината.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Проблем за Тухел – Тројца ќе го пропуштат Вотфорд

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Томас Тухел, се соочува со кадровски проблеми пред натпреварот со Вотфорд, во Премиер лигата.

Лидерот на табелата, како сега стојат работите, во овој натпревар ќе биде без Жоржињо, Рис Џејмс и Тимо Вернер. Од претходно надвор од тимот се Бен Чилвел, Матео Ковачиќ и Нголо Канте.

Челси, вечерва ќе гостува во Вотфорд. По 13.кола, екипата на Тухел ја предводи Премиер лигата с 30 бода, еден повеќе од Манчестер сити и два од Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

ХУНС ќе го тужи коментаторот кој го навреди Вида

Објавено пред

Синдикатот на професионалните фудбалери на Хрватска (ХУНС), со соопштение најави дека со помош на ФИФПро ќе реагира на сите начини за да го заштити Домагој Вида.

Минатата недела, коментаторот на холандската телевизија, Сиерд де Вос, со непримерни зборов го претстави Вида.

„Вида не смее да игра во овој термин, многу е грд, а сега и децатата гледата телевизија. За да може Вида да игра, Бешикташ мораше да плати и да бара посебна дозвола“, рекол Де Вос.

„ХУНС е во контакт со ФИФПро, ќе ги преземе сите правни чекори за да го заштити својот член, но и останатите фудбалери од вакви непримерни коментари. Срамно, непрофесионално и непримерно е на овој начин да се користи јавниот простор“, стои во соопштението на ХУНС.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кари не погоди ништо, Финикс во дербито ги победи Голден стејт

Објавено пред

Финикс санс го доби дербито на двете најдобри екипи во НБА-лигата. Санси славеа во дуелот со Голден стејт вориорс, 104:96. Натпреварот го обележа повредата на Девин Букер и лошото издание на Стеф Кари.

Натпреварот во „Футпринт центар“ донесе голема борба до самиот финиш, кога Санси првпат на натпреварот стекнаа двоцифрена предност. На крајот Финикс ја забележа 17. победа во низа. На наредниот меч, со Детроит, ќе имаат можност да го изедначат клупскиот рекорд.

Диандре Ејтон забележа 24 поени и 11 скокови, Крис Пол имаше 15 поени и 11 асистенции. На спротивната страна Џордан Пул со 28 поени беше најефикасниот играч на теренот. Стеф Кари погоди само три тројки оф 14 обиди, мечот го заврши со 12 поени.

Санси од втората четвртина играа без Девин Букер, кој се повреди.

Двата тима сега имаат скор од 18 победи и три порази.

Неизвесно и возбудливо беше во дербито на Њујорк. Бруклин со поените на Џејмс Џонсон од линијата за слободни фрлања го порази Њујорк никс, 112.110.

Кевин Дурент мечот го заврши со 27 поени. Најдобар на теренот беше Џејмс Харден со 34 поени, 10 скока и осум асистенции. Њујорк го предводеше Џулиус Рендл со 24 поени, девет скока и осум асистенции.

Лејкерси, без Леброн Џејмс, го декласираа Сакраменто, 117:92. Џејмс, поради здравствените протоколи не настапи во Сакраменто. Ентони Дејвис уфрли 25, а Расел Вестбрук 23 поени за Лејкерси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Утрово два земјотреси во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија51 минута

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 час

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија13 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија14 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион15 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет15 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија17 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија18 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ19 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија20 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа22 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион22 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа23 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија2 дена

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Досие