Контакт

Спорт

Се огласи и таткото на Даку: Мојот син не го заслужува ова

Објавено пред

Албанскиот репрезентативец, Мирлинд Даку, со своето однесување по средбата меѓу Хрватска и Албанија крена голема бура во Македонија и Србија поради недоличното однесување, кога во рацете зема мегафон и ја поведе топлпата да ги пцуе граѓаните на двете држави.

dobivaj vesti na viber

УЕФА покрена дисциплинска постапка поради извиците на навивачите на драматичниот натпревар меѓу Хрватска и Албанија, но и поради недоличното однесување на Мирлинд Даку.

Поради ова му се заканува забрана за играње на неколку натпревари, но речиси сигурно ќе го пропушти натпреварот против Шпанија во последното коло од групата Б на Европското првенство.

Неговиот татко Фехми Даку го правдаше синот:

„Како што пишуваат медиумите, мојот син не кажал такви работи. Мирлинд е само емотивна и експлозивна личност. Тоа го направил ненамерно и веќе побарал прошка од оние кои биле повредени поради тоа. Ќе ни биде многу тешко ако Мирлинд биде дисквалификуван, но не верувам дека тоа ќе се случи.

Стопроцентно е погрешно да се повикува на убивање Срби! Знаете каква поддршка има Мирлинд во Хрватска, Словенија, а сега и во Русија. На сите им е познато неговото однесување како фудбалер. Мојот син е многу добар, но ова му е прво учество на ЕП, па го понесоа емоциите. Мислам дека не заслужува да биде суспендиран од турнирот. Веќе им се извини на сите“, изјави за руските медиуми таткото на албанскиот фудбалер.

Спорт

(Видео) Илјадници навивачи го пречекаа Ракитиќ

Објавено пред

Иван Ракитиќ (36) пристигна во Хајдук, ги заврши сите формалности, а од навивачите доби незаборавен пречек.

dobivaj vesti na viber

Ракитиќ пристигна во Сплит во неделата, претходно клубот објави дека договорот е потпишан, а делириум кај толпата навивачи настана кога Ракитиќ се појави на терасата на управата на клубот со шалот „гордоста на Далмација“.

Иван Ракитиќ (36) пристигна во Хајдук, ги заврши сите формалности, а од навивачите доби незаборавен пречек.

Ракитиќ пристигна во Сплит во неделата, претходно клубот објави дека договорот е потпишан, а делириум кај толпата навивачи настана кога Ракитиќ се појави на терасата на управата на клубот со шалот „гордоста на Далмација“.

„Благодарам на сите, на навивачите, на мојата сопруга што ме поддржа. Пред три месеци, ако некој ми кажеше дека ова ќе се случи, само ќе се насмеев. Но добив можност да го вратам она што ми го даде Хрватска, во најубавиот коцкест дрес и преку ХНЛ во единствениот клуб каде што тоа беше можно. Најдобрите пријатели ги имам во Сплит. Сплти е мојот дом во Хрватска“, беа првите впечатоци на Ракитиќ по пристигнувањето во Сплит.

Хајдук се подготвува да стави крај на долгогодишната доминација на Динамо во хрватскиот фудбал. Дојде Ракитиќ, Гатузо го презеде тимот, Калиниќ диригира од позицијата спортски директор, Ливаја е „гладен за голови“.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Погачар трет пат во кариерата победи на Тур д’Франс

Објавено пред

Тадеј Погачар по трет пат во кариерата победи на најпрестижната велосипедска трка во светот Тур д’Франс.

dobivaj vesti na viber

Велосипедист на тимот на ОАЕ Емирати беше најдобар и на последната, 21. етапа, поточно на хронометарот од Монако до Ница.

Тоа беше негова шеста етапна победа оваа сезона, трета по ред и 17-та во кариерата.

Погачар брилијантно возеше на трката на хронометар, забележа време од 45,24:99 минути, пред неговите најголеми конкуренти во генералниот поредок, Јонас Вингегор и Ремко Евенпул. На крајот само ја зголеми разликата во вкупниот пласман.

Погачар по 2020 и 2021 година успеа да триумфира на Тур д’Франс и оваа година, со што ја прекина серијата од две победи на Вингегор.

Словенецот издоминира во Франција и во сезоната, бидејќи 19 дена ја носеше жолтата маичка, а победи и на втората голема Гранд Тур трка сезонава, Џиро д’Италија.

Тур д’Франс 2024 година.

Победник (жолта маица): Тадеј Погачар

Зелена маица (најдобар во поени): Биниам Гирмај

Точкеста маица (ритски етапи): Ричард Карапас

Бела маица (најдобар млад натпреварувач): Ремко Евенпул

Тимски победник: ОАЕ Емирати

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен го обвини тимот за лошиот резултат во Унгарија

Објавено пред

Шампионот во Формула 1, Макс Ферстапен, беше исклучително нервозен за време на трката за Големата награда на Унгарија, која ја заврши на петтото место.

dobivaj vesti na viber

Имаше проблеми од стартот, брзо стана нервозен поради болидот и одредени интервенции на ФИА, а на крајот ја загуби четвртата позиција поради судир со Хамилтон.

„Нека одат по ѓаволите. Во Австрија ме извалкаа со го..а, тогаш рекоа дека се движам додека кочав, бла, бла“, алудираше на инцидент од претходната трка на која исто така заврши на петтото место.

Во Австрија имаше дуел со Ландо Норис во 64. круг додека беше лидер, по што и двајцата ги оштетија болидите, а Холанѓанецот успеа да ја заврши трката.

Не се прослави ниту во Унгарија.

Веќе на стартот беше мораше да му ја врати позицијата на Ландо Норис, бидејќи неправилно, но избегна казна.

„Тогаш можете да ѝ кажете на ФИА дека така ќе се натпреваруваме отсега па натаму. Ќе се натпреваруваме со исфрлање луѓе од патеката“, одговори Верстапен кога ја доби пораката дека мора да го пушти Норис да помине.

Ова беше само еден од жестоките разговори кои Ферстапен ги имаше со својот бокс во текот на трката.

По првата комуникација со боксот, следаа нови критики од лутиот Макс.

„Неверојатно е како им дозволивме да не поткопаат и едноставно да ми ја уништат шансата“, додаде тој.

Сепак, главната критика што Макс постојано ја упатуваше кон својот тим беше за стратегијата.

„Ми ја дадовте оваа лоша стратегија, нели? Се обидувам да го надокнадам она што вие не го направивте“.

На крајот од трката, трикратниот светски шампион потврди дека темпото небило добро за да им се спротивстави на возачите на Мекларен.

„Можеби тимот не сфатил што направил погрешно, или можеби не разбрале колку ситуацијата е сериозна“, рече Макс на прашањето за неговите радио разговори во текот на трката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Камала Харис во прва изјава по повлекувањето на Бајден вели дека “ќе ја заработи и ќе ја освои“ демократската номинација

Потпретседателката Камала Харис вети дека ќе ги “обедини” демократите откако Џо Бајден се повлече и ја одобри да биде стандарден...

Македонија9 часа

(Видео) ЦУК објави видео од пустошот од пожарот над Криволак: Економската штета е ниска, еколошката е голема, вели Ангелов

Повеќе од 10 пожари остануваат активни и вечерва, но ниту едно населено место не е загрозено, извести директорот на Центарот...

Свет11 часа

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане...

Македонија12 часа

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат...

Економија12 часа

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група...

Економија13 часа

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ14 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија16 часа

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...

Култура17 часа

Директорката на „Охридско лето“ одликувана со орден „Витез на редот на ѕвезда на Италија“

Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела,  ја одликува директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ со орден „Витез  на редот...

Свет17 часа

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница...

Македонија19 часа

На журка кај Бабуна, велешко, синоќа уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Велешката полиција синоќа уапси девет лица од кои тројца малолетници оти на журка кај местото викано Бабуна, велешко, им нашла...

Топ21 час

Ограбиле фирма во Долно Српци, полицијата ги фати и ги уапси сосе украденото на патот Битола-Прилеп

Битолската полиција вчера уапси двајца крадци на регионалниот пат Битола-Прилеп. Се сомничат дека дената украле повеќе предмети од фирма во...

Македонија21 час

Армиски хеликоптер полета кон пожарот кај Македонски Брод, но се врати оти од премногу густ чад не може да дејствува, рече Ангелов

Од вкупно триесет пожари вчера, девет се уште се активни, а под контрола за да не се шират се ставени...

Македонија22 часа

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Серија земјотреси на Крит утрово регистрираат грчките сеизмолошки лаборатории. Најсилниот е со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер од четири...

Македонија23 часа

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски „Водовод“ по регистрирана енормна потрошувачка

Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со...

Македонија2 дена

Без плата, без здравствено и со возило старо 38 години, вработените во Национални шуми 11 дена се борат со огнот на Серта (ФОТО+ВИДЕО)

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на...

Македонија2 дена

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 дена

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија2 дена

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ2 дена

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...