Контакт

Спорт

Се снима документарец за Шумахер, првпат јавноста ќе види во каква состојба е

Објавено пред

Поминаа 7 години и 1 месец од страшната несреќа која го снајде легендарниот Ф1 пилот, Михаел Шумахер на француските Алпи. Сега, по толку долг временски период, јавност најверојатно ќе дознае во каква состојба се наоѓа популарниот Шуми, некогаш најдобриот Формула 1 возач во светот.

Двајца германски креатори, Михаел Вех и Ханс-Бруно Камертонс ќе снимаат документарен филм за Шумахер.

Веста ја потврдија и од семејството Шумахер, а освен пресек на неговиот живот и кариера, ќе биде претставена и несреќата. Режисерите на овој проект ќе добијат фотографии од последните 7 години од животот на Михаел.

Од тој 29. декември 2013 година многу малку се знае за здравствената состојба на Шумахер. Информациите главно досега доаѓаа од извори блиски на семејството, но не и од членовите на самото семејство.

Во документарниот филм насловен само како „Шумахер“ ќе зборува и сопругата на Михаел, Корина, татко му Ролф, неговата ќерка Џина – Мариа и син му Мик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ММА: Само во Русија – култниот Зулузињо со брутален удар, но и со пораз на поени

Објавено пред

Како и секогаш, од Русија ни доаѓаат најлудите ММА-борби, а овој пат на сцена е бразилскиот култен фајтер Зулузињо, кој во минатото се бореше со имиња како Федор Емелијаненко, а сега влезе во кафезот првпат од 2019 против Русинот Јусуп Шуаев и не помина најдобро.

42-годишната планина успеа да го закачи Шуаев со фантастичен удар при крајот на првата рунда пред да почне да се радува дека го добил мечот. Меѓутоа, тоа не беше така – судијата го прекина мечот поради крајот на рундата. Потоа Шуаев се созеде во паузата и го доби мечот на поени.

Последната посета на Зулузињо, со вистинско име Вагнер да Консеисао Мартинс, на Русија беше во април минатата година кога присуствуваше на уште побизарен меч против шампионот во удирање шлаканици, Василиј Хамотскиј, кој заврши со реми.

Рускиот шампион во шамарање VS бразилскиот ѕвер Зулузињо во затворска „пресметка“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

„По само два меча, Гвардиола ме уби и мене и мојата самодоверба“

Објавено пред

Левото крило на бундеслигашот Лајпциг, Хосе Ангел Есморис Тасенде – попознат како Ангелино, денес без сомнение е еден од најдобрите играчи во Бундеслигата на својата позиција. 24-годишниот играч во интервју за „Билд“ со остра изјава го нападна менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола.

Ангелино како младо момче од Депортиво стигна во Сити и веднаш беше испратен на калење. Играше во МЛС-лигата, па во Шпанија и во Холандија. ПСВ Ајндховен во 2018 година го прибра во своите редови, па по само една сезона, „граѓаните“ повторно го доведоа во Манчестер. Сепак, Пеп се чини никогаш не му даде вистинска шанса на својот сонародник.

„Откако се вратив во Сити од ПСВ, одиграв само два подготвителни натпревара и повеќе не ми даде шанса. Ме уби, и мене и мојата самодоверба. Ми пресуди по само два меча“, вели Ангелино.

Затоа Јулијан Нагелсман му даде можност во Лајпциг и Шпанецот ја искористи.

„Голема е разликата меѓу нив двајца, едниот ми даде самодоверба и ме пушти да играм, другиот не. Мора за такво нешто да бидете храбар, а Јулијан тоа е“, смета Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо: Нека ме масакрираат, ама нека ги остават намира моите фудбалери

Објавено пред

Фудбалерите на калчолигашот Наполи, утре, од 18.55 часот, на „Диего Армандо Марадона“ во Неапол, го играат реванш-дуелот од шеснаесет-финалето во Лига Европа против шпанска Гранада. Шпанците приредија изненадување на првиот дуел, славеа со 2-0 и така избраниците на Џенаро Гатузо ги доведоа пред елиминација во ова натпреварување.

Само еден триумф во последните 5 меча го оставија Гатузо на тенок лед, па со право подолго време се шпекулира дека неговото време во градот под Везув е избројано.

„Критиките се заслужени, работите не одат во добра насока и одговорноста е моја. Имаат право да ме масакрираат, но се надевам дека моите фудбалери ќе ги остават намира. Поминуваме низ тежок период, настапите се под нашите можности. Се мачиме да стекнеме континуитет, но свесни сме дека носиме историски дрес. Вистинскиот виновник сум јас како тренер“ вели Гатузо.

Пред тимот од Неапол утре е тешка задача, а притисокот е голем.

„Утре нема да има никакви калкулации, ќе излеземе на терен за да победиме. Тоа во овој момент е наша должност. Ќе биде тешко, но мора да веруваме. Во очите на моите момци видов дека веруваат, во фудбалот никогаш не се знае“, смета тренерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија6 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ8 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет9 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија9 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија10 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет11 час

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија11 час

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија12 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет22 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија23 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Досие