Контакт

Спорт

Се врати Клеј Томпсон – Вориорс го победија Кливленд

Објавено пред

По пауза од 941 ден, Клеј Томпсон го одигра својот прв меч во НБА-лигата. Еден од најдобрите шутери во историјата две и пол години не играше поради двете најтешки спортски повреди, најпрвин ги повреди предните вкрстени лигаменти во коленото, а откако се рехабилитираше од таа повреда тој ја скина Ахиловата тетива.

Томпсон се врати во тимот на Голден стејт вориорс во дуелот со Кливленд кавалирс. Со овации беше дочекан од домашната публика. Вориорси славеа против Кавалирси, 96:92, а Томпсон мечот го заврши со 17 поени.

Повеќе поени од него постигна само Стеф Кари, 28 (4/11 за три).

Со оваа победа, Вориорси се вратија на првото место во лигата со 30 победи и девет порази.

Спорт

Великанот Леб со драматична победа над Ожие во Монте Карло

Објавено пред

Легендарниот Себастиен Леб стана најстариот победник на едно рели од ВРЦ шампионатот, откако стигна до фантастична победа на Монте Карло релито пред својот француски сонародник и стар ривал Себастиен Ожие во неделата.

47-годишниот Леб, неодамна беше дел од Дакар релито, ја стартуваше претпоследната етапа од првото рели во сезоната со заостанување од половина минута зад Ожие во Тојота, но неговиот ривал немаше многу среќа кога му се дупна гумата и го препушти водството на Леб.

Откако цела кариера возеше со Ситроен, ова е прва победа на Леб зад воланот на Форд Пума, за на крајот да заврши со 20.5 секунди предност пред Ожие за осми триумф во Монте Карло. Ирецот Крег Брин во втората Форд Пума заврши како трет со 1:19.3 заостанување.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема за Меси: Тие што го критикуваат, немаат поим за фудбалот

Објавено пред

Ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема долго време беше лут ривал на Лео Меси, додека Аргентинецот беше во Барселона, но очигледно има огромна почит кон Аргентинецот кога го коментираше во интервју за „Телефут“.

Бензема, кој оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери на „кралевите“ одговори на тие кои го критикуваа Меси за спориот старт на неговата кариера во Пари Сен-Жермен.

„Како е возможно да не успее? Секој фудбалер има период на адаптација, а зборуваат бидејќи не постигнува многу голови. Но, погледнете што прави на теренот. Како можете да критикувате таков фудбалер? Тој што го критикува Меси, не знае ништо за фудбалот“, вели Бензема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куртони со победа во Кортина, страшен пад на Гоџа

Објавено пред

Италијанките продолжија со победите на „Олимпија дела Тофане“ патеката во Кортина Д’Ампецо, откако по вчерапната победа на Софија Гоџа во спустот, Елена Куртони денеска победи во супер-џи трката, додека Гоџа имаше страшен пад.

Куртони до својата 12. победа во кариерата дојде со време од 1:20.98, за 0.09 секунди пред Австријката Тамара Типлер, додека подиумот го комплетираше Швајцарката Миошел Гисин со 0.24 секунди послабо време. Уште една Италијанка, Федерика Брињоне беше четврта и и избега подиумот за 8 стотинки.

Гоџа, доминантната скијачка во брзинските трки оваа сеозна, имаше опасно паѓање, во кое доби мала повреда на левото колено.

Во генерален пласман во дисциплината има целосна доминација на Италијанките – Брињоне сега е лидер со 377 поени, пред Куртони со 348 и Гоџа со 332. Во генерален пласман во Светскиот куп, Микаела Шифрин со 16. место го зголеми водството во генерален пласман – сега има 981 поен пред Петра Влхова со 929 и Гоџа со 769 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Aко Бугарија бара признавање на бугарското малцинство и таа треба да го признае македонското, вели Силјановска-Давкова

Европската унија сама себеси се перцепира како единство на различности. Одеднаш, сега, се покажува дека членки на ЕУ промовираат еден...

Економија2 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ3 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет3 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион5 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија6 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија19 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија19 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија23 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Досие