Контакт

Спорт

Себичните Федерер и Надал молчат за воздухот во Мелбурн

Објавено пред

Канадскиот тенисер Брејден Шнур ги нарече Роџер Федерер и Рафаел Надал „себични“ луѓе кои повеќе мислат за своите трофеи отколку за безбедноста на тенисерите, откако втор ден едноподруго квалификациите за Австралија опен беа прекинати поради катастрофалниот квалитет на воздухот во Мелбурн.

Шнур, кој е 103. на АТП листата и трет носител на квалификацискиот турнир во Мелбурн, по победата над Австриецот Себастијан Офнер вели дека најголемите ѕвезди на тенисот мораат да застанат зад своите понискорангирани ривали.

„Тоа мора да дојде од врвните момци – Роџер и Рафа се помалку себични и мислат само на себе и на своите кариери. Бидејќи се при крај на кариерите мислат што ќе остават зад себе, но не за спортот и за тоа што е добро за тенисерите. Тие мораат да го кренат гласот. Не се игра на овие терени. Чувствувате сувост во грлото и тоа не е нормално, посебно за тие кои имаат астма“, вели Шнур.

И денеска имаше проблеми со квалитетот на воздухот, откако организаторите беа приморани да направат пауза од три часа. Германецот Дастин Браун мораше да побара медицинска помош при поразот од Денис Новак по што одби да зборува со новинарите, откако во вторникот Словенката Далила Јакуповиќ се повлече во солзи откако не можеше да го контролира кашлањето.

Организаторите на Австралија опен се надеваат дека ќе ги завршат квалификациите до понеделник иако досега се комплетирани само 15 меча.

Хаос на Австралија опен поради ужасниот воздух во Мелбурн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ подготвуваат понуда која Пеп Гвардиола нема да може да ја одбие

Објавено пред

На амбициите на Пари Сен-Жермен очигледно им нема крај. Според француските медиуми, катарските сопственици на клубот, „Катар спортс инвестментс“, подготвуваат понуда која Пеп Гвардиола нема да може да ја одбие и покрај неговите тврдења дека е задоволен во Манчестер сити.

Според британскиот „Експрес“, оваа понуда може да значи Каталонецот да си замине на крајот на оваа сезона, која сигурно ќе биде неговата најнеуспешна во англискиот фудбал. Семејството на Гвардиола се врати во Барселона минатото лето, најмногу поради бизнисот со мода на неговата сопруга, но Пеп неодамна изјави дека нема намера да си оди од Манчестер.

„Не се работи само за тоа дали сме победиле во последните два меча. Дури и да биде лошо, не одам никаде. Ниту еден менаџер не победува постојано, а јас уживам во работата со овие фудбалери“, изјави Гвардиола.

Трансферот може да има и политичка позадина. Сопственици на сити се кралското семејство на Абу Даби, инаку дел од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), кои не се во најдобри односи со Катар (дури ги имат и прекинато дипломатските односи).

Сегашниот тренер на ПСЖ, Германецот Томас Тухел има над 75 отсто успешност во неговите мечеви, но не е тајна дека газдите ќе бидат задоволни само со освојувањето на Лигата на шампионите, каде што и лани тие потфрлија. ПСЖ игра со поранешниот тим на Тухел, Борусија Дортмунд во осминафиналето во февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норвешка ита кон полуфинале по победата во скандинавското дерби (видео)

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Норвешка е на чекор до пласман во полуфиналето на Европското првенство, откако во скандинавското ерби со 23:20 ја совлада Шведска за да се одвои на првото место во групата 2 по три меча.

Норвежаните од стартот покажаа дека одат на победа, поведувајќи со 5:2 по десет минути игра и заминувајќи на пауза со пристојни четири гола предност (12:8). Во второто полувреме, Норвежаните повторно не дозволија „трите круни“ да се доближат резултатски за конечна 23:20 победа. Сагосен беше лидер на Норвежаните со осум голови, додека Пелас и Толбринг имаа по три гола за Шведска.

По комплетното коло, Норвежаните се први со шест поени, Унгарците и Словенците имаат по четири, Исланд и Португалија по два, а Швеѓаните се веќе „отпишани“.

ЕП РАКОМЕТ 2020, ГЛАВНА ФАЗА

ГРУПА 2

Португалија – Исланд 25:28 (12:14)

Словенија – Унгарија 28:29 (16:13)

Норвешка – Шведска 23:20 (12:8)

Табела: 1.Норвешка 6, 2.Унгарија 4, 3.Словенија 4, 4.Исланд 2, 5.Португалија 2, 5.Шведска 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Прекрасниот гол на Пандев недоволен – Рома триумфално низ Џенова (видео)

Објавено пред

Горан Пандев уште еднаш покажа дека е мајстор на фудбалскатa игра со убав гол за неговата Џенова, но на Грифоне сериозно им се заканува испаѓање од Серија А, откако дома загубија со 1:3 од Рома.

Рома дојде на водство на „Луиџи Ферарис“ уште во шестата минут преку Ченгиз Ундер, за во 44. минута, Бираги да си постигне автогол за 0:2. Само една минута подоцна Пандев доби одлична топка и во шестнаесетникот со фантастичен удар го совлада голманот Пау Лопез.

Сите надежи на Џенова дека ќе освојат барем поен беа уништени во 74. минута, кога Един Џеко стрелаше за 1:3 по катастрофалната грешка на домашниот голман Перин.

Со победата, Рома се врати на четвртото место на табелата со 38 поени, седум помалку од градскиот ривал Лацио, додека Џенова се претпоследни со 14 поени, два помалку од безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет55 минути

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава2 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион5 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет6 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија10 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа11 час

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија11 час

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија13 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа1 ден

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија2 дена

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Досие