Контакт

Спорт

Јуве го претставија Душан Влаховиќ – тој е новиот DV7

Објавено пред

Јувентус официјално го потврдија пристигнувањето на напаѓачот Душан Влаховиќ од Фиорентина, ставајќи крај на најголемиот трансфер досега во јануарскиот преоден рок.

dobivaj vesti na viber

22-годишниот српски напаѓач беше во фантастична форма оваа сезона со 17 гола во 21 меч од Серија А во Фиренца, по што привлече внимание на повеќе врвни европски клубови, вклучувајќи ги Арсенал и Тотенхем, но тој беше заинтересиран само за трансфер во Јувентус.

На официјалниот веб-сајт на Лега Серија А, Јувентус официјално го пријавија договорот на Влаховиќ, и тоа без позајмица, односно директно купување на фудбалерот. Според новинарот Фабрицио Романо, договорот вреди 75 милиони евра вкупно со сите бонуси.

Влаховиќ би можел да дебитира за Јувентус веќе на следниот меч против Верона на 6 февруари и ќе биде огромно засилување за тимот на Масимилијано Алегри, посебно бидејќи тој е без повредениот Федерико Киеза, иронично, уште еден фудбалер кој пристигна од Фиорентина во октомври 2020 година.

Неговото пристигнување исто така остава простор за заминување на Алваро Мората, кого го посакуваат Барселона, Њукасл и Тотенхем.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Влаховиќ стана најскапиот играч од просторите на поранешна СФРЈ

Спорт

Одобрена е продажбата на Челси, парите ќе одат на „замрзната“ сметка

Објавено пред

Конзорциумот предводен од американскиот милијардер Тод Боили ќе добие одобрение од британските власти да го купи фудбалскиот клуб Челзи. Се очекува тоа да се случи во наредните 24 часа.

dobivaj vesti na viber

Според „Скај спорт“, британските власти добиле правни гаранции дека сопственикот на Челзи, Роман Абрамович нема да има корист од продажбата на клубот, што значи дека можат да одобрат зделка вредна 4,25 милијарди фунти.

Приходите од продажбата ќе одат на замрзната сметка контролирана од британската влада. Освен во Велика Британија, Абрамович беше санкциониран од Европската унија, а бидејќи има португалски пасош, продажбата ја одобрија португалските власти.

Абрамович по 19 години повеќе нема да биде сопственик на Челзи. „Сините“ во тој период освои 21 трофеј, од кои пет титули во Премиер лигата и две Лигата на шампионите.

Абрамович мораше да го продаде клубот поради наводните врски со рускиот претседател Владимир Путин во екот на воената интервенција во Украина. Неколку дена по почетокот на војната, на 24. февруари, Абрамович го објави дека го продава клубот.

Тој беше дел од делегацијата која учествуваше на мировните преговори меѓу Русија и Украина. Британската влада воведе санкции против него на 10. март, но на Челзи му даде посебна работна дозвола, која истекува на 31. мај.

Американскиот милијардер Тод Боили е сопственик на бејзбол тимот Лос Анџелес Доџерс, а има акции и во кошаркаските клубови Лос Анџелс Лејкерс и Лос Анџелес Спаркс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трка за Златната топка 2022: На врвот се фудбалерите на Реал Мадрид и Ливерпул

Објавено пред

Во текот на сезоната, фудбалскиот портал „Goal.com“ ја ажурира својата листа на фаворити за освојување на наградата „Златна топка“ во 2022 година. Порталот го рангира најдоброто, имајќи ги предвид сите елитни натпреварувања, и клупски и репрезентативни. Во последното издание на ова рангирање, на самиот врв се играчите на финалистите од Лигата на шампионите – Реал Мадрид и Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

На првото место на оваа ранг листа е напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема. Французинот сезонава постигна нереални 47 гола и 15 асистенции во сите натпреварувања, ја освои Ла Лига, УЕФА Лигата на нации и Суперкупот на Шпанија.

На втората позиција е напаѓачот на Ливерпул Садио Мане. Фудбалерот на Сенегал во актуелната сезона има 29 гола и пет асистенции, а од трофеите на „контото“ ги има Африканскиот куп на нации, ФА Купот и Лига купот.

Трет е соиграчот на Мане, Мохамед Салах. Египетската суперѕвезда освои две куп натпреварувања во Англија, а заедно со Сон од Тотенхем, Салах ја подели титулата најдобар стрелец во Премиер лигата за сезоната 2021/2022. Тој постигна вкупно 33 гола во сезоната и имаше 19 асистенции во сите натпреварувања.

На четвртото место е Роберт Левандовски од Баерн (56 гола, 11 асистенции, Бундеслига, Суперкуп на Германија), а на петто е Килијан Мбапе од Пари Сен Жермен (48 гола, 31 асистенција, Француска Лига 1, УЕФА Лига на нации) .

Погледнете го редоследот на останатите фудбалери од списокот што го обезбеди „Goal.com“:

6. Кевин де Брујне (Манчестер Сити)

7. Винисиус Јуниор (Реал Мадрид)

8. Лука Модриќ (Реал Мадрид

9. Фил Фоден (Манчестер Сити)

10. Трент Александер-Арнолд (Ливерпул).

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе: Видов што објавуваат играчите на Реал, ќе разговарам со Бензема

Објавено пред

Одлуката на Килијан Мбапе да го одбие Реал и да остане во ПСЖ и понатаму е топ тема во фудбалскиот свет. ПСЖ само за потписот што ќе го стави на новиот договор, на Мбапе ќе му исплати помеѓу 100 и 150 милиони евра, годишно тој ќе има нето плата од 50 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

„Среќен сум што ќе продолжам да се развивам во земјата каде што сум роден, израснат и исполнет. Убеден сум дека овде можам уште да напредувам, клубот има средства за да ги оствари поставените цели“, изјавил Мбапе по потпишувањето на договорот.

Првото интервју, откако реши да остане во Париз, тој го даде за „Марка“. Објасни зошто останал во Франција.
„Јас сум Французин, останувам во мојата земја, во нов проект и во нова ера на клубот. Мислам дека тоа е добра одлука. И што е најважно – тоа е само моја одлука“, изјави Мбапе.

„Сега не размислувам за други клубови. Морам да го почитувам мојот клуб. Јас сум играч на ПСЖ. Точно, разговарав со Реал и Ливерпул. Црвената е омилена боја на мајка ми, па преговарав со Ливерпул, но тоа не беше ништо. сериозно. На крајот избрав помеѓу Реал и ПСЖ. Минатата година сакав да се приклучам на Реал, сега мислам дека треба да останам. Да останам во мојата земја“.

Неколку играчи на Реал луто реагираа на одлуката на Мбапе и индиректно го прозваа на социјалните мрежи. Меѓу нив е и неговиот сонародник Карим Бензема, кој на „Инстаграм“, објави слика од легендарниот рапер Тупак Шакур, чиј голем обожавател е. Во позадина на таа фотографија е човек за кој се верува дека го предал Тупак и дека поради него бил убиен 26 години.

„Да, видов што објавуваат играчите на Реал. Немам што да кажам… Секако, кога ќе одам во репрезентацијата, ќе му објаснам на Карим зошто останав во ПСЖ. Ние двајца сме во добри односи“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Македонија2 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Свет2 часа

(Видео) Песочна бура го парализира Блискиот Исток

Во делови од Блискиот Исток, на жителите им е кажано да останат во своите домови, додека летовите се откажани поради...

Европа3 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа4 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа4 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија5 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија16 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет17 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија22 часа

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ22 часа

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа23 часа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија23 часа

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија24 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет1 ден

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет1 ден

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа1 ден

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...