Контакт

Спорт

Сејдини: Оваа Македонија е родена за големи нешта (ВИДЕО)

Објавено пред

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини, со видеопорака од Палермо се обрати до сите македонски граѓани. Порача да веруваат во силата на фудбалскиот национален тим затоа што нивната храброст и одлучност досега покажа дека Македонија е способна за големи дела.

dobivaj vesti na viber

„Драги наши, оваа репрезентација и овие момци ги красат карактер и заедништво. Тие веќе покажаа дека се родени за големи работи. Веруваат во себе и знам дека ќе дадат сѐ од себе да го остварат сонот за пласман на Светското првенство. Благодарност до сите навивачи што дојдоа да ја бодрат нашата репрезентација. Уживајте во натпреварот“, изјави Сејдини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барнс ја предводи најдобрата руки петорка

Објавено пред

НБА го објави тимот на најдобрите дебитанти во сезоната 2021/22. Во најдобрата руки петорка се: Скоти Барнс (Торонто), Кејд Канингем (Детроит), Еван Моби (Кливленд), Франц Вагнер (Орландо) и Џејлен Грин (Хјустон).

dobivaj vesti na viber

Првите тројца ги добија сите 100 можни гласови, а изборот на најдобрите дебитанти не е позициски условен, како што е случајот кога се доделуваат други награди.

Барнс официјално ја освои титулата дебитант на годината и е првиот играч на Торонто што го направил тоа по Винс Картер во 1998 година – оваа сезона тој имаше просек од 15,3 поени и 7,5 скока.

Играјќи за Детроит, Канингем постигна 17,4 поени, 5,6 асистенции и 5,5 скока по натпревар и стана шестиот дебитант во историјата кој имал најмалку 20 поени и по пет скока и асистенции пред Ол-стар викендот.

Пред него тоа успеаја само Лука Дончиќ, Стеф Кари, Леброн Џејмс, Грант Хил и Мајкл Џордан.

Мобли е еден од само четворицата играчи кои успеале да забележат најмалку 100 блокади и 50 украдени топки. Во дресот на Кливленд имаше просек од 15 поени и фаќаше 8,3 топки по натпревар.

Вагнер е првиот играч на Орландо кој е избран во најдобриот руки тим по 2015 година, кога Елфрид Пејтон беше награден за добрите игри. Германецот во просек за Меџик бележеше 15,2 поени, 4,5 скока и 2,9 асистенции.

Грин имаше просек од 17,3 поени за Хјустон – само Канингем беше подобар од сите новајлии.

Во втората руки петорка се најдоа Херб Џонс (Њу Орлеанс), Џош Гиди (Оклахома Сити), Боунс Хајленд (Денвер), Ејо Досунму (Чикаго) и Крис Дуарте (Индијана).

Прикажи повеќе...

Спорт

Ефес или Олимпијакос, Реал или Барселона?

Објавено пред

Завршниот турнир во кошаркарската Евролига ќе почне денес во Белград. На програмата се полуфиналните натпревари, Ефес-Олимпијакос (18 ч.) и Реал-Барселона (21 ч.). Финалниот меч ќе се одигра в сабота.

dobivaj vesti na viber

Првото полуфинале ќе го игра актуелниот шампион Ефес против Олимпијакос. Турскиот тим во лигата играше со премногу осцилации и падови и тоа е причината што сезоната ја заврши на седмото место. Грчкиот тим, регуларниот дел од сезоната го заврши на второто место, веднаш зад Барса и во неколку наврати покажа дека не е за потценување.

На двата претходни натпревари славеше домашната екипа. Прво Ефес во Истанбул во ноември (88:69), а потоа во Пиреја по продолженијата Олимпијакос дојде до триумф (87:85). Ова ќе биде 45. дуел помеѓу Ефес и Олимпијакос, засега е нерешено (22:22).

Гледајќи ја тимската статистика, Ефес е нешто подобар офанзивно (81,7 наспроти 80,4) поени по натпревар), додека Олимпијакос е значително подобар во дефанзивата (80,3 поени наспроти 85,1 поени).

Лидерите на двете страни се познати. На едната се најдобрите стрелци во Европа, Василије Мициќ и Шејн Ларкин, заедно со Крунослав Симон, на другата Костас Слукас и членот на идеалната петорка Саша Везенков со прекалениот Јоргос Принтезис.

Вака изгледа статистиката на лидерите – Мициќ (18,2, 4,6 асистенции, 2,6 скока), Ларкин (14,6, 5,3 асистенции и 3 скока), Симон (6,9, 2,8 скока, 2,6 асистенции), а од друга страна Слукас (11,9, 4,9 асистенции, 2,6 скока), Везенков (13,7, 5,8 скока, 1,5 аситенции), Принтезис (3,7, 1,3 скока).

На „Ел Класико“ не му треба посебна најава. Дуелите на Реал и Барса секогаш се жестоки без разлика дали се од натпреварувачки или пријателски карактер.

Во регуларниот дел од сезоната Барселона ги доби двата натпревари. Прво во декември дома (93:80), потоа во февруари во Мадрид (86:68). Тоа секако ќе биде мотив повеќе за „кралскиот клуб“ кој на крилата на Лука Дончиќ ја освои титулата во Белград во 2018 година. Словенецот потоа се пресели во Далас, но во овој тим на Реал има неколку играчи кои беа во тој тим. .

Тимската статистика го кажува следново – Барса е подобра офанзивно (81,4 наспроти 79,3 поени), додека Реал е подобар во одбраната (73,6 наспроти 75,5). Мадриѓаните се подобри и во скокот, па се очекува интересна борба во рекетот.

Лидерите се познати. Во Барса тоа се МВП Никола Миротиќ и плејмејкерите Ник Калатес, односно Нико Лапровитола, од другата страна се Серхио Љуљ, Гершон Јабуселе и џинот во рекетот Валтер Таварес.

Вака изгледа статистиката на Лидерот – Миротиќ (16,6 поени, 5,1 скока, 1,2 асистенции), Калатес (7,4 поени, 6 асистенции, 3,9 скока ), Лапровитола (9,5 поени, 3,1 асистенции, 1,9 скока), а со останатите страни се Љуљ. (8,6 поени, 2,7 асистенции, 1,7 скока), Јабуселе (11,9 поени, 4,7 скока, 1,6 асистенции) и Таварес (10,9 поени, 7,6 скока, 1,7 блокади).

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпискиот првак победи на митингот во Савона

Објавено пред

Италијанскиот атлетичар Марсел Џејкобс, по речиси една година учествуваше на трка на отворено. Олимпискиот првак на 100 метри настапи и победи на митингот во Савона.

dobivaj vesti na viber

Џејкобс полуфиналето го истрча за 9,99 секунди, додека во финалето целта ја мина за 10,04 секунди.

„Малку се мачев, мислев дека ќе трчам подобро отколку во полуфиналето. Малку ми недостига таа искра. Мислев дека оваа недела без тренинг ќе помогне, но, ова е прва трка во годината, има уште време до Светско првенство“, рече тој. Џејкобс за РАИ.

Светското првенство во атлетика започнува на 15.јули во Јуџин, САД.

Џејкобс не се натпреваруваше на отворено откако минатиот август изненадувачки го освои златниот медал на ОИ во Токио, каде победи со нов европски рекорд – 9,80 секунди.

Во март освои златен медал на Светското првенство во сала во Белград.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Во живо) Заедничка литургија на македонската и на српската црква во храмот Свети Сава

Литургијата на помирување што ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви...

Македонија2 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија2 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија2 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет3 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет3 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија5 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет14 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион15 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет17 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија17 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија18 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион21 час

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија22 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија23 часа

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...