Контакт

Спорт

Секој ден ова лето со меч од Ла Лига!

Објавено пред

Во обид да се заврши сезоната на време, шпанската Ла лига има „лудачки“ план за фудбал секој ден во текот на летото со минимална пауза за секој клуб од само 72 часа, тврди шпанскиот весник „АС“.

Со стартен датум на 13 јуни, Ла лига ќе треба да се потруди да ја заврши сезоната што е можно побргу, по најавите дека на крајот на август ќе треба да се доиграат и европските натпреварувања. Поради екстремните жештини во јужните делови на Шпанија, предвидени се и стартови на мечеви во 23 часот навечер во обид да се заврши сезоната до 29 август.

Медицинскиот протокол во Шпанија ќе наликува на тој од гереманската Бундеслига, што значи дека ако има позитивен тест на корона вирусот на фудбалер или член на тимот, само тој ќе биде изолиран, а остатокот од тимот ќе биде тестиран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хумелс и Витсел ќе бидат подготвени за Баерн

Објавено пред

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен утревечер ќе го одиграат веројатно клучниот натпревар оваа сезона во Бундеслигата. Дербито на „Вестфален“ може да ги реши дилемите околку шампионската титула доколку Баварците излезат како победници. Победа на Дортмунд ќе значи дополнителна драма во шампионската трка.

Во пресрет на дербито Борусија има четири поени помалку од лидерот Баерн. Двата тима забележаа по две победи откако продолжи сезоната во Бундеслигата.

Повеќе од противникот загриженост во таборот на „милионерите“ предизвикува повредите на неколку играчи. Матс Хумелс и Аксел Витсел се повредија во саботата против Вофсбург, додека неизвесен е и настапот на Џејдон Санчи и Емре Џан.

„Мораме да почекаме до утре и да видиме што ќе биде со Матс, но мислам дека 99 отсто ќе игра. Витсел тренираше во неделата, може да биде во тимот. Џан може да игра 45 минути и тоа е добро. Санчо тренира со тимот веќе десет дена и полека се враќа во форма. Ќе видиме“, рекол тренерот на Борусија Лусиен Фавр.

Натпреварот Борусија-Баерн во вторник ќе започне во 18.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ е повреден, можна е подолга пауза

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ се повредил на тренингот и му претстои пауза, објави италијанскиот „Скај Спорт“.

На последниот тренинг на Милан Ибрахимовиќ се пожалил на болка во листот на ногата. Швеѓанецот имаше проблем со оваа повреда на почетокот на годината, но успеа да се рехабилитира.

„Скај Спорт“ тврди дека повредата изгледа сериозно и дека е можно да не е во прашање листот туку Ахиловата тетива. Дополнителните тестови ќе покажат колу е сериозна повредата и колку време ќе биде потребно таа да биде санирана. Во Милан стравувале дека е можно Ибрахимовиќ да отсуствува подолго време.

Поранешниот репрезентативец на Шведска во зимскиот преоден рок се врати во Милан. До прекинот на сезоната одигра десет натпревар на кои постигна четири гола.

Инаку Ибрахимовиќ се уште не се изјаснил да и наредната сезона ќе остане во Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри се враќа

Објавено пред

Масимилијано Алегри по пауза од една година, од наредната сезона повторно ќе и се врати на тренерската работа. Медиумите во Италија шпекулираат дека тој би можел да биде новиот тренер на ПСЖ.

Јувентус го смени Алегри по завршувањето на минатата сезона и на неговото место го назначи Маурицио Сари. Иако доби отказ Алегри остана на платниот список на Јувентус, поради што реши да земе одмор.

„Ла Стампа“ најавува дека 52 годишникот ќе го наследи Томас Тухел на кормилото на ПСЖ.

Покрај Јувентус, Алегри во кариерата бил тренер на Калјари и Милан. Со Милан има едно Скудето, додека со Јувентус освоил пет титули во првенството и четири во Купот на Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија4 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет5 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион5 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија6 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија6 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија7 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион7 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет19 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа22 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа23 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа1 ден

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт1 ден

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион1 ден

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Досие