Контакт

Спорт

Селекторот на Словенија: Некои од ривалите се насмевнаа кога не’ извлекоа во групата, ќе направиме да зажалат

Објавено пред

Жрепката на Европското првенство ја смести репрезентацијата на Словенија во групата Ц каде ќе игра против Англија, Данска и Србија. Групата која им припаѓаше на Словенците беше оценета како тешка, а тоа го потврди и нивниот селектор Матјаж Кек, кој исто така испрати малку заканувачка порака до ривалите откако ја виде реакцијата на дел од нив кога натписот на неговата репрезентација беше извлечен.

dobivaj vesti na viber

„Неодамна игравме против сите три репрезентации од групата. Не е лесно и Словенија не е фаворит во неа. Мора да бидеме свесни и за нашиот квалитет, добро да се подготвиме за натпреварите. Не гледам кој мотив може да биде поголем од противниците кои ги извлековме. Ги знаеме сите, сите нас не знаат“, рече Кек и додаде:

„Англичаните отсекогаш биле малку премногу за нас, игравме со Данците пред неколку дена (пораз 1:2), Србите не посрамотија лани (1:4 во Белград), но некако им се вративме. во Љубљана (2:2).Пред нас се многу предизвици“.

Кек додаде дека ќе води тим кој ќе сака да постигне добар резултат, а потоа заклучи:

„Од една страна ми одговара што не сме фаворити. Видов како некои луѓе се смешкаат откако Словенија беше извлечена во групата, би можеле ќе зажалат. Ќе направиме се за да биде така“.

Спорт

Гризман сака да настапи на ОИ во Париз

Објавено пред

Францускиот фудбалер Антоан Гризман изјави дека ќе направи се за да учествува на Олимписките игри во Париз ова лето. Тој додаде дека за тоа ќе разговара со раководството на неговиот клуб Атлетико Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Гризман (32) би можел да биде еден од тројцата играчи постари од 23 години во олимпискиот тим кој во Париз ќе го води тренерот Тиери Анри.

„Тоа е нешто извонредно, да се имаат игрите во Париз“, рече Гризман, кој на тој начин би можел да игра две натпреварувања ова лето, Европското првенство од 14 јуни до 14 јули во Германија и Олимписките игри од 26 јули до 11 август.

„Ќе разговарам со челниците во догледно време, да видам дали ќе ме пуштат. Го знам моето тело, имаме одлични физиотерапевти и нема никакви проблеми“, додаде Гризман во интервју за „Монд“.

Олимпискиот турнир не е во календарот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и клубовите не се обврзани да ги пуштат своите играчи во националниот тим.

Во францускиот тим би можел да биде и напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе, кој изрази желба да учествува на Игрите.

Франција еднаш беше олимписки шампион, во 1984 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракометарите од вториот шешир ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Објавено пред

Foto/ macedoniahandball.com.mk

dobivaj vesti na viber

На 21.март во данската престолнина Копенхаген ќе биде изврешна ждрепката за квалификациите за Европското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во Данска, Шведска и Норвешка.

Македонија на ждрепката е сместена во вториот шешир заедно со Австрија, Црна Гора, Србија, Полска, Чешка, Фарски Острови и Грција.

Во квалификациите ќе настапат 32 репрезентации. Домаќинитем трите скандинавски држави и актуелниот шампион Франција веќе изборија место на континенталното првенство.

Покрај нив на ЕП ќе патуват по две најдобри селекции од осумтет квалификации групи.

Шешир 1: Германија, Шпанија, Унгарија, Исланд, Хрватска, Словенија, Португалија, Холандија
Шешир 2: Македонија, Австрија, Црна Гора, Србија, Полска, Чешка, Фарски Острови, Грција
Шешир 3: БиХ, Словачка, Белгија, Швајцарија, Романија, Литванија, Украина, Италија
Шешир 4: Финска, Израел, Естонија, Грузија, Турција, Луксембург, Косово, Летонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Минималец на Интер против Атлетико, ПСВ и Борусија ремизираа

Објавено пред

Интер стекна минимална предност над Атлетико Мадрид, а ПСВ и Борусија Дортмунд одиграа 1:1 во првите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Во дербиот на оваа фаза, на „Џузепе Меаца“, Интер го победи Атлетико со голот на марко Арнаутовиќ во 79. минута. Интер профитираше од грешката на Реинилдо Мандава, која му го отвори патото кон голот на Лаутаро Мартинез, неговиот удар го одбрани Облак, но одбиената топка Австриецот ја смести во голот.

Голот на Арнаутовиќ беше награда за фудбалерите на Интер за подобрата игра во вториот дел, откако првиот мина во тактичко надмудрување.

Во Ајндховен, првиот гол го постигнаа гостите, стрелец беше Холанѓанецот Мален во 24.минута. ПСВ изедначи преку ветеранот Де Јонг од пенал во 56.минута.

Реваншите во Мадрид и Дортмунд ќе се одиграат на 13.март.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа2 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет2 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион2 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа12 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија13 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија14 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ16 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија18 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија18 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија21 час

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија21 час

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет23 часа

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија24 часа

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет24 часа

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...