Контакт

Спорт

Сенегал контра Ливерпул – го повикаа Мане за АФЦОН

Објавено пред

И покрај тоа што повеќе европски клубови се обидуваат на некој начин да не ги пуштат своите ѕвезди на Африканскиот куп на нации (АФЦОН), Сенегал ги повика своите најголеми ѕвезди, вклучувајќи го напаѓачот на Ливерпул, Садио Мане.

Селектор Алиу Сисе повика 27 фудбалери за шампионатот во Камерун, вклучувајќи го и капитенот, Калиду Кулибали и покрај најавите на Наполи за „тужба“, но прва ѕвезда на тимот несомнено е Мане, актуелниот најдобар африкански фудбалер кој ги предводеше до финалето во Египет во 2019 година. Сенегал се во групата Б каде што се со Зимбабве, Гвинеја и Малави.

Во тимот е и Папа Геје, поранешниот јуниорски француски репрезентативец, кој лани дебитираше за Сенегал.

СЕНЕГАЛ НА АФЦОН 2022

Голмани: Сени Диенг (КПР), Алфред Гомис (Рен), Едуар Менди (Челси)

Одбрана: Фоде Бало-Туре (Милан), Салиу Сис (Нанси), Папе Абу Сисе (Олимпијакос), Абду Дијало (ПСЖ), Калиду Кулибали (Наполи), Чејку Кујате (Кристал палас), Ибрахима Мбаје (Болоња), Буна Сар (Баерн Минхен), Абдулаје Сек (Антверпен)

Среден ред: Идриса Гана Геје (ПСЖ), Папа Геје (Марсеј), Жозеф Лопи (Сошо), Мамаду Лум (Алавес), Нампалис Менди (Лестер), Мустафа Наме (Париз ФЦ), Папа Матар Сар (Мец)

Напад: Кеита Балде (Каљари), Булаје Дија (Вилјареал), Фамара Диедиу (Аланија), Хабаб Дијало (Стразбур), Баба Диенг (Марсеј), Садио Мане (Ливерпул), Исмаила Сар (Вотфорд), Маме Баба Тијам (Кајзериспор).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Санси преку Индијана до најдобриот скор во НБА лигата

Објавено пред

Финикс санс продолжуваат со импресивната игра, победувајќи ги Индијана пејсерс со 113:103 за да го подобрат својот најдобар скор во НБА лигата на 36-9.

Пејсерси се доближија на -6 во последните четири минути од мечот, но одбраната на Санси не им дозволи да се вратат во игра, откако имаа предност од 22 поени во текот на третата четвртина.

Бизмарк Бијомбо со 21 поени, 13 скока и 5 асистенции и Крис Пол со 18 поени и 16 асистенции беа први ѕвезди на Финикс, додека кај Индијана, Дуарте и Стивенсон имаа 17 поени, а Гога Битадзе заврши со 16 поени и 11 скока.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Милвоки – Сакраменто 133:127

Кливленд – Оклахома Сити 94:87

Финикс – Индијана 113:103

Прикажи повеќе...

Спорт

Шаповалов го „уништи“ Зверев, Надал со епски прв сет од час и 20 минути

Објавено пред

Канаѓанецот Денис Шаповалов со 6:3/7:6(5)/6:3 го совлада третиот носител на Астралија опен, Александер Зверев за да закаже пресметка со првиот фаворит Рафаел Надал во четврт-финалето на првиот гренд слем од сезоната, откако Надал се намачи во првиот сет од час и 20 минути, пред со 7:6(16:14)/6:2/6:2 да го совлада Французинот Адријан Манарино.

Надал и Манарино одиграа неверојатен прв сет, и во тај-брејкот имаа повеќе сет-топки, за на крај Шпанецот да го добие со 16:14 по 28 минути и 40 секунди игра само во тај-брејкот. Ова е 14. четврт-финале во Мелбурн за Надал, шампионот од 2009 година и финалистот од 2012, 2014, 2017 и 2019 година.

Шаповалов пак, ги искористи проблемите на Зверев на жештината во Мелбурн за својата најголема победа во кариерата.

„Секогаш е чест да се игра против тенисер како Рафа. Знам дека ќе имам тешка битка против него, но верувајте, ќе уживам“, изјави 22-годишниот Канаѓанец.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: „Предаторот“ Нгану остана кралот на тешката категорија

Објавено пред

Френсис Нгану во саботата покажа дека не е само најстрашниот „удирач“ во УФЦ историјата, за да стане апсолутниот шампион во тешка категорија, победувајќи го Сирил Ган на поени (48:47, 48:47, 49:46) во главното шоу на УФЦ 270.

Во борба со голема историја, Нгану и Ган беа спаринг партнери во „ММА Фектори“ од 2017 до 2019 година, додека Нгану не влезе во конфликт со тренерот Фернан Лопез, сметајќи дека тој му ги краде парите.

Во кафезот, акцијата беше внимателна од двајцата фајтери, без многу директни удари и наместо тоа со невообичаено многу борење. Нгану го покажа својот квалитет во третата рунда, кога го собори противникот и имаше доста удари. Слично беше и во четвртата и петтата рунда, по која Нгану покажа дека е заслуже шампион.

Иронично, победата значи дека Нгану останува под договор со УФЦ и покрај јавното несогласување со шефот Дејна Вајт – да загубеше тој ќе останеше слободен агент и ќе можеше да се концентрира на втората главна ел во кариерата – боксот.

35-годишниот Нгану ја освои УФЦ титулата во тешка категорија со нокаут над Стипе Миочиќ минатиот март, и сега има шест победи во низа, од кои последните пет пред овој меч со нокаут. Ган, пак ја освои преодната титула со нокаут над Дерик Луис во август и имаше совршени 7-0 пред мечот со Нгану.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија14 минути

Трет викенд по ред недела е неработен ден

Трет викенд по ред недела е неработен ден за 92 отсто од сите работниците. Законското решение предвидува оние што ќе...

Македонија14 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија17 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион20 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија20 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија21 час

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија23 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет23 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија24 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет24 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион2 дена

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет2 дена

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 дена

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Досие