Контакт

Спорт

Серена со победа во првата вечерна сесија на Ролан Гарос

Објавено пред

Трикратната шампионка од турнирот, Серена Вилијамс ја победи Романката Ирина-Камелија Бегу со 7:6(6)/6:2 во првото коло на Ролан Гарос, во првата вечерна сесија во историјата на гренд слемот.

39-годишната седма носителка имаше необичен прв сет, во кој водеше со 5:2, пред да дозволи Романката да стигне до 6:5 предност и да сервира за сетот, пред во тај-брејкот повторно да се врати од 6:4 со три поени за 1:0 водство. Вториот сет беше далеку полесен, откако со два брејка стигна до рутинска победа.

Светската тенисерка број 8 е шампионка од Ролан Гарос во 2002, 2013 и 2015 година, а сега во второто коло ја чека уште една Романка, Михаела Бузарнеску, светска тенсиерка број 174.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Емболо носи водство за Швајцарија

Објавено пред

„Седумката“ на Швајцарија, Емболо со глава од 6-7 метри бие прецизно во 50 минута во мрежата на Вард, за водство од 1-0 за Швајцарците.

Само една минута претходно истиот играч откако успешно се ослободи од двајца дефанзивци на Велс биеше силно од 16 метри, но противничкиот голман ја исфрли топката во корнер.

Доминацијата на Швајцарците од првото полувреме се ефектуира по само 5 минути во вториот дел.

Велс е на потег.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швајцарците поактивни во Баку, но шансата за водство ја имаше Велшанецот Мур

Објавено пред

Мирни тактички 45 минути одиграа Швајцарија и Велс во вториот меч од Европското првенство. Во азербејџанската престолнина по првото полувреме се уште е активен почетниот резултат.

Иако Швајцарците се поактивни на теренот, топката подолго време е во нивните нозе, сепак не успеваат да го пронајдат патот до мрежата на голманот Вард.

Напаѓачот Сеферовиќ е најактивен во нападот, во 26 минута имаше убав обид да ја затресе противничката мрежа, но неуспешно. Мболо во 45 минута му спушти една топка на Сеферовиќ на десетина метри, но топката заврши високо над противничкиот гол.

Швајцарија изведе дури 7 корнери во првиот дел, но Велшаните се сигурни во воздушните дуели.

Иако Герет Бејл и другарите имаа малку можности во шеснаесетникот на Сомер, сепак најдобрата прилика за водство ја пропушти вешкиот репрезентативец Мур. Во 15 минута од мечот одлично биеше со глава под пречката, но голманот Сомер со крајни напори ја исфрли топката во корнер.

Швајцарија на 4 меча на големите натпреварувања со островски репрезентација од Велика Британија има 3 порази и едно реми, со Англија 1-1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уникатен колекционер – собрал 24 пива, по едно од секоја земја учесник на ЕП

Објавено пред

Фудбалски навивач од Англија е уникатниот колекционер за кој пишува Европа – набавил по едно шише пиво од сите 24 земји учеснички на Европското првенство кое започна вчера, а кое ќе трае до 11 јули.

„1 турнир, 24 земји, 24 пива. Ајде да го направиме тоа!“ – напиша фанот облечен во дрес на „Гордиот Албион“.

Тој на Твитер ги објави пивата, но сподели и фотографија од имињата на сите пива со знаме од земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија4 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија4 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија6 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија7 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија8 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт9 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт21 час

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион1 ден

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 ден

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Досие